117.1527
109.2537

EP: Raspucana Srbija "torpedovala" Grke i zakazala polufinale sa Crnom Gorom

23.07.2014. 20:30 22:21
Andrija Prlainović postiže pogodak na meču protiv Grčke u polufinalu EP u Budimpešti / Izvor: Tanjug

"Delfini" su do plasmana među četiri najbolja tima na Evropskom prvenstvu stigli pobedom nad Grcima rezultatom 13:9 i tako izborili polufinalni duel sa Crnogorcima.

Vaterpolo reprezentacija Srbije savladala je selekciju Grčke rezultatom 13:9 (3:2, 4:3, 4:2, 2:2) u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u Budimpešti.

Naš nacionalni tim se u polufinale kontinentalnog šampionata plasirala odličnom napadačkom igrom u kojoj su PrlainovićAleksić i Mandić prelomili otpor Grka u momentima kada su krenuli da hvataju priključak u trećem periodu. Ipak, "delfini" nisu dozvolili protivniku da ih ozbiljnije ugrozi u drugom poluvremenu, pa su sigurnom igrom do kraja susreta izborili plasman u polufinale gde će se u petak sastati sa Crnom Gorom koja je izborila direktan plasman u polufinale.

Reprezentativci Srbije bili su prilično ujednačeni u realizaciji pošto je čak pet igrača postiglo po dva pogotka - Mandić, Ćuk, Nikić, Aleksić i Filipović, dok su po jedan gol postigli Prlainović, Ranđelović i Stefan Mitrović.

U prvom četvrtfinalnom susretu selekcija Italije je u veoma izjednačenom meču savladala reprezentaciju Hrvatske rezultatom 8:7 (1:1, 3:2, 2:2, 2:2). "Azuri" će se u polufinalu sastati sa domaćom selekcijom Mađarske.

EP, četvrtfinale: GRČKA - SRBIJA 9:13 (2:3, 3:4, 2:4, 2:2)

GRČKA:
Calkanis, Milonakis 2, Dervisis, Tigkas, Funtulis 3, Pontiekas, Afrudakis, Delakas, Murikis, Kolomvos, Gunas, Vlahopulos 4, Galanopulos.

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić 2, Gocić, Ranđelović 1, Ćuk 2, D. Pijetlović, Nikić 2, Aleksić 2, Rađen, Filipović 2, Prlainović 1, S. Mitrović 1, B. Mitrović.

4. četvrtina - 2:2

Svojim četvrtim golom Vlahopulos je donekle vratio svoj tim u igru, dok je „delfinima“ stala realizacija. Ipak, dobrom odbranom uspeli su naši vaterpolisti da prednost zadrže na tri gola. Tri minuta i devet sekundi pre kraja Milonakis koristi višak u kontri i unosi nemir među navijače Srbije, ali ne i među naše vaterpoliste.

Tek posle pet minuta poentirali su naši reprezentativci u poslednjoj deonici, da bi Mandić sa dva gola za nešto više od jednog minuta definitivno rešio pitanje pobednika, za konačnih - 13:9.

Duško Pijetlović na meču protiv Grčke u četvrtfinalu EP u Budimpešti
Duško Pijetlović na meču protiv Grčke u četvrtfinalu EP u Budimpešti / Izvor: Tanjug

3. četvrtina - 2:4

Posle dva i po minuta igre u trećem periodu Mandić je posle treće lične greške Delakasa pronašao Aleksića za novu prednost od tri gola, a Filipović nešto kasnije ispalio „bombu“ iz prekršaja za ogromnih 9:5.

Nisu se predali Grci, Vlahopulos je ostao usamljen u jednoj situaciji i pogodio Pijetlovićev gol za smanjenje rezultata, ali je dva minuta pre poslednjeg odmora Sava Ranđelović sa dva metra, iz igrača više, postigao svoj premijerni gol na Evropskom prvenstvu. Tačku na ovaj meč, čini se, u završnim momentima ovog perioda stavio je svojim drugim golom Aleksić sa blizu deset metara za ogromnih 11:6. Vlahopulos je ponovo bio precizan za nešto blaži zaostatak uoči poslednje četvrtine - 11:7.

2. četvrtina - 3:4

Posle dva minuta igre u drugom delu Mitrović je doneo prvo vođstvo od dva gola našem timu (4:2)Funtulis je ponovo poentirao isključenja Ranđelovića, ali je vrlo brzo Nikić vratio prednost od dva gola, da bi tri i po minuta pre poluvremena konačno poentirao i Filip Filipović za velikih 6:3.

Međutim, „Heleni“ se vrlo brzo vraćaju u igru, pošto je Milonakis zatresao mrežu Pijetlovića sa krila, da bi Funtulis pogodio peterac posle prekršaja Aleksića za aktivnih 6:5. Prednost od dva gola na povremenu doneo je Prlainović iz situacije sa igračem više, 21 sekundu pre kraja druge četvrtine - 7:5.

1. četvrtina - 2:3

Srpski reprezentativci odlično su počeli susret i u trećem minutu stigli do vođstva golom Miloša Ćuka. Solidno je u tim momentima delovala odbrana našeg tima na čelu sa golmanom Pijetlovićem. Ipak, Grci su stigli do izjednačenja na 2:17 do kraja četvrtine, ali je minut kasnije ponovo precizan bio Ćuk. I to vođstvo Funtulis je brzo neutralisao, na manje od pola minuta do kraja prvog perioda. Ipak, Slobodan Nikić je sjajnom šraubom, među trojicom grčkih igrača pogodio deset sekundi pre prvog odmora.