NJIHOVO SRCE JE OGROMNO! Zlato vaterpolista Srbije nije moglo bez drame u Beogradu

23.01.2016. 18:54
Vaterpolo reprezentacija Srbije
Vaterpolo reprezentacija Srbije / Izvor: MN Press

U sjajnom, neponovljivom ambijentu, sa više od 16.000 navijača naša reprezentacija je slavila 10:8.

Beograd i publika u „Kombank Areni“ još jednom će biti upisani u večne almanahe, sportske almanahe. Ovoga puta prestoni grad Srbije svedočio je sjajnom Evropskom prvenstvu u vaterpolu na koje su, popevši se na pobedničko postolje, zavesu spustili vaterpolisti Srbije! Da, pošto su zlatne medalje osvojili pobedivši Crnu Goru 10:8 (1:3, 2:1, 3:2, 4:2).

Pred više od 16.000 gledalaca (novi evropski rekord) nije počelo kako smo želeli... Crnogorci su poveli 2:0, golovima iz pozicionog napada, što je u ovakvim utakmicama nedopustivo. Na drugom kraju bazena, golman „ajkula“ Šćepanović je „skidao“ sve! U prvoj četvrtini odbranio je četiri šuta. No, odbrana Crnogoraca je, moramo da kažemo, bila je veoma dobra. Baš kao i naša u drugoj polovini prve deonice.

Andrija Prlainović
Andrija Prlainović / Izvor: MN Press

Stručnjaci koji su pre Evropskog finala, ali i tokom beogradske svetkovine, prognozirali ovo finale nisu pogrešili, baš ni kao da će ono biti potpuno neizvesno. Jak i pre svega precizan start Crnogoraca anuliran je posle samo 70-tak minuta igre u drugoj deonici. Naime, Šćepanovića su, iz igre, preko bloka, savladali Prlainović i Ćuk. Naš protivnik nije dao gol više od 11 minuta! No, ni izabranici selektora Dejana Savića, nisu iskoristili svoje šanse... Šanse da povedu i kada su imali dva igrača više. Aleksandar Radović je "ajkule" doveo u prednost od 4:3. U prednost s kojom se otišlo na drugi odmor.

Napad nije bio dobar... Šutevi nisu bili precizni, a, istina, i mi smo u tri navrata imali sreću pošto su lopte "završavale" na stativama. Podsetimo, Srbija i Crna Gora su se dva puta sastajale u finalima EP. Skor je 1:1 (Malaga 2008. - Crna Gora, Ajndhoven 2012. - Srbija) i rezultat je 14:14!!!

Vaterpolo reprezentacija Srbije / Izvor: Tanjug

Odbrana naših vaterpolista je neumoljiva, a na startu treće deonice Mandić još jednom vraća skor "na nulu". Crnogorci nemaju rešenja u napadu i neretko se dešavalo da ni ne upute šut na gol Mitrovića. Opet, naši bekovi šutiraju, ali nikako da pogode. Da povedemo... Posle gola Brguljana, opet smo bili u minusu... Dva puta, ali je Andrija Prlainović, malo manje od šest sekundi pre kraja, izjednačio na 6:6.

Poslednja četvrtina Evropskog prvenstva bila je suma sumarum svega onoga o čemu se pričalo poslednjih dana. Poslednjih osam minuta, a na semaforu 6:6. A na tribinama, a u bazenu, a na klupama... "Pršti"! Konačno, Srbija je povela 7:6, golom Miloša Ćuka! Selektor Savić je u poslednjih osam minuta na gol stavio Pjetlovića, a on je prvi šut odbranio. Duško Pjetlović, najbolji centar sveta, daje osmi gol za Srbiju. Daje gol za novo Evro zlato. Ispostaviće se, na kraju, i bio je!

Srbija je iz minusa koji je "trajao" 24 minuta došla do trona. Odnosno, odbrane trona. Gard Crnogoraca je pao posle Pjetlovićevog gola... Pao, a "grogiranog" protivnika naši vaterpolisti su ostavili na konopcima... Tek da ga ne ponize. Konačno, posle 32 minuta "paklenog", napornog, neizvesnog vaterpola Srbija je osvojila treću vezanu titulu, a to znači da smo i tu izjednačili rekord SSSR, kao jedine ekipe koja je tri puta!

Dva gola za Srbiju dali su Prlainović, Ćuk i Milan Aleksić, dok su dobrog Šćepanovića po jednom savladali Mandić, Duško Pjetlović, Nikola Jakšić i Filip Filipović.