Trijumf Srbije na startu američke turneje (VIDEO)

26.05.2014. 22:05 02:19
Reprezentacija Srbije
Reprezentacija Srbije / Izvor: Profimedia/ilustracija

Golovima Tadića i Kolarova naš tim je posle prvog dela igre stigao do vođstva od 2:0, koje je bilo nedostižno uprkos ranom golu Sitona u nastavku. Ovom pobedom "orlovi" su ostali neporaženi i u sedmom uzastopnom meču.

Fudbalska reprezentacija Srbije savladala je selekciju Jamajke rezultatom 2:1 u meču igranom u američkom Nju Džersiju.

"Orlovi" su dominirali tokom većeg dela prvog poluvremena, tokom kojeg su iskoristili dve prilike u kojima su precizni bili Tadić u 13. i Kolarov u 23. minutu. rezultatom 2:0 otišlo se na odmor, a jedna naopreznost Pejčinovića na startu nastavka, omogućila je Sitonu da u 53. minutu smanji rezultat na 2:1. Dva minuta pre kraja, Kolarov je imao šansu da postigne i svoj drugi gol, ali nije iskoristio penal koji je načinjen upravo nad njim.

Izabrani tim Ljubinka Drulovića pobedom u meču protiv Jamajčana počeo je "američku turneju", tokom koje će do početka Svetskog prvenstva u Brazilu (na kojem, nažalost, neće učestvovati) odigrati još dva susreta. Naredni meč reprezentacija Srbije igraće protiv selekcije Paname 31. maja u Čikagu, dok će najveću proveru "orlovi" imati protiv selekcije domaćina Mundijala Brazila, 6. juna u Sao Paolu.

Utakmica protiv rivala koji je bio potpuna nepoznanica našem timu, ipak je bio odlična prilika za vršioca dužnosti selektora našeg nacionalnog tima da isproba neke od kandidata za početnu fazu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016, ali i šansa da dokaže sebe čelnicima Saveza i tako se možda izbori za trajan ugovor kojim će, svi se nadamo, povesti "orlove" na EP u Francuskoj.

Stadion: Red Bul Arena (Nju Džersi)

Gledalaca: 1877.

Sudija: Dejv Gantar (Kanada)

Strelci: Tadić 13, Kolarov 23. - Siton 53.
SRBIJA: Stojković, Kolarov, Gudelj, Pejčinović, Ivanović, Tadić, Matić, Tošić, Mitrović (Đorđević 69), Jojić, Marković (Basta 60).

JAMAJKA: Blejk, Lorens (Finlajson 75), Pauel, Dojli, A. Edvards, Ostin, Hamfri (Grej 71), Grant, Dž. R. Edvards (Beket 46), Dokins, Metoks (Siton 46).

Naša reprezentacija od starta je krenula odlučno i već u 3. minutu stigla do prve prilike, istina, posle velike greške odbrane Jamajke, ali je Marković posle dodavanja Mitrovića od praznog gola pogodio - prečku.

Ipak, već u 13. minutu naš tim je stigao do vođstva. Tadić je odigrao odličan dupli pas sa Tošićem, zatim ušao u kazneni prostor i pogodio suprotan ugao Blejkovog gola.

Nastavili su "orlovi" u istom stilu i posle vodećeg pogotka, što se vrlo brzo ponovo isplatilo.

U 23. minutu Kolarov je prošao po levoj strani, svi su očekivali centaršut u šesnaesterac, a on je iznenadio sve direktnim udarcem po zemlji, kojim pogađa bliži ugao Blejkovog gola.

Na isteku pola časa igre Tošić je snažno šutirao pod prečku sa nekih 25 metara, ali je golman protivničkog tima vrhovima prstiju prebacio loptu preko gola. U nastavku se igra odvijala mahom na sredini terena, bez većih prilika, sve do 42. minuta kada je Tadić uposlio Mitrovića na "penaltiku", ali je napadač Anderlehta šutirao po zemlji u golmana Jamajke, što je bio i poslednji interesantan detalj u prvom poluvremenu meča.

Drulović ništa nije menjao u ekipi tokom petnaestominutnog odmora, dok je selektor jamajke Vinfrid Šefer izvršio dve promene uoči početka nastavka, pošto su u igru ušli Siton i Beket.

I upravo je Siton, posle samo sedam minuta provedenih u igri, uspeo da zatrese mrežu Stojkovića posle odličnog centaršuta Lorensa sa leve strane, za smanjenje rezultata na 2:1.

"Orlovi" su posle ovog pogotka ponovo preuzeli igru, ali izglednijih prilika nije bilo u narednih nekoliko minuta. Na isteku prvog časa igre Marković je svoje mesto na terenu ustupio Dušanu Basti.

Aleksandar Kolarov
Aleksandar Kolarov / Izvor: Profimedia/ilustracija

I u narednih desetak minuta mnogo "igre bez igre", u kojoj je, ako ništa drugo, naš tim makar više imao loptu u posedu. Ipak, Tošić je uspeo da se u dva navrata odlično ubaci po desnoj strani, ali mu je po ulasku u kazneni prostor oba puta u susret izašao golman Blejk i sprečio pogodak.

U narednih nekoliko minuta jamajčani pokušavaju da stignu do prilike da možda izbore izjednačenje, ali naša odbrana odlično neutrališe svaki pokušaj protivnika.

Posle perioda slabije igre reprezentacije Srbije Basta se u 84. minutu našao u prilici iskosa sa desne strane, pošto je prethodno lopta preletela sve u kaznenom prostoru. Basta je dobro šutirao po zemlji u kontra ugao, ali je Blejk osujetio taj pokušaj.

Na isteku 87. minuta Kolarov je biva oboren u kaznenom prostoru, sudija Gantar pokazao je na belu tačku, ali je defanzivac Mančester sitija potvrdio nepisano fudbalsko pravilo da igrač nad kojim je načinjen prekršaj ne bi trebalo da izvodi najstrožu kaznu. Kolarov je dobro šutirao u donji desni ugao gola, ali je Blejk sjajno reagovao i "skinuo" penal našem reprezentativcu.

Uprkos neiskorišćenoj prilici da se reši pitanje pobednika, do kraja susreta nije više bilo prilika, pa su "orlovi" stigli do prve pobede na američkoj turneji.