Partizan od sigurnog trijumfa do kockanja, ali odlazi u Podgoricu sa 1:0

30.04.2024. 17:42
Zek Ledej
Zek Ledej / Izvor: MN Press

Partizan je poveo sa 1:0 protiv Budućnosti u polufinalu plej-ofa ABA lige. Crno-beli su sigurnom partijom u većem delu meča (osim u delu poslednje četvrtine) nadigrali Podgoričane u “Beogradskoj areni” rezultatom 78:67 (27:16, 14:13, 18:18, 19:20). Druga utakmica serije je na programu 7. maja u Podgorici, a eventualna majstorica zakazana je za 10. maj u Beogradu.

Tim Željka Obradovića opravdao je ulogu favorita na startu polufinalne serije. Crno-beli su od prvog minuta kontrolisali dešavanja na parketu. Odličan je u prvoj četvrtini bio Frenk Kaminski, a podršku mu je pružao Zek Ledej koji je ovaj duel završio sa pet ubačenih trojki.

Domaćin je u finišu prve deonice stekao dvocifrenu prednost koju je ljubomorno čuvao tokom većeg dela meča. Partizan je korektnom timskom partijom odbijao nalete gostiju, a zapažene role imali su i Aleksa Avramović, Alen Smailagić i Džejlin Smit.

Budućnost je uspela da istopi minus na jednocifrenu razliku u finišu trećeg kvartala, ali je Džejm Naneli trojkom uz zvuk sirene olakšao život crno-belima pred poslednju četvrtinu.

Na identičan način mirnoću domaćinu je dao Ledej u trenutku kada je Budućnost prišla na 64:55 u 35. minutu. Buila je to peta trojka krilnog centra crno-belih iz osmog pokušaja.

Međutim, uspela je Budućnost da se približi na 69:62 na nepuna dva minuta pre kraja, a onda je Ferel još jednom trojkom doneo neizvesnu završnicu na 69 sekundi do kraja.

Crno-beli su ipak odbili nalet gostiju i na kraju slavili rezultatom 78:67.

Partizan - Budućnost 78:67 (27:16, 14:13, 18:18, 19:20)

PARTIZAN: Smit 9, Ledej 15, Avramović 11, Panter 11, Smailagić 8, Naneli 7, Trifunović, Anđušić, Pi-Džej Dožer, Ponitka 2, Kaminski 13 (6sk), Kaboklo 2.

BUDUĆNOST: Ilić, Megi 3, Frimen, Slavković 5, Makundu 14 (12sk), Ferel 13, Džons 2, Tanasković 6, Rajt 4, Popović 5, Pol 3, Kamenjaš 12 (13sk).

40. minut

Partizan - Budućnost 78:67

Ferel je smanjio na 69:65 na 69 sekundi do kraja, a onda je Panter uspeo da izbori faul za tri slobodna bacanja 72:65. Makundu je smanjio na 72:67. Avramović je bio precizan sa linije penala, 74:67 na 27 sekundi do kraja meča. Crno-beli su slavili na kraju 78:67.

39. minut

Partizan - Budućnost 69:62

Trojka Ferela, pa strašno zakucavanje Makundua, 69:62 na nepuna dva minuta do kraja.

37. minut

Partizan - Budućnost 69:57

Ne predaju se žilavi gosti, ali ne uspevaju da uvedu meč u rezultatsku neizvesnost. Avramović je poentirtao za plus 12, 69:57.

33. minut

Partizan - Budućnost 62:51

Trojka Ledeja odbila je nalet Podgoričana na početku poslednjeg kvartala. Makundu je smanjio na 62:51.

30. minut

Partizan - Budućnost 59:47

Posle tri četvrtine crno-beli vode rezultatom 59:47. Gosti su u finišu trećeg kvartala zaigrali čvršće u odbrani, a u napadu su vezali sedam poena. Naneli je bio brži od sirene i vratio dvocifreni plus Beograđanima pred poslednju deonicu.

26. minut

Partizan - Budućnost 54:40

Uspeli su gosti da smanje minus zahvaljujući Tanaskoviću i Kamenjašu, 54:40.

24. minut

Partizan - Budućnost 50:33

Imao je Partizan i 18 poena viška, 50:32, Kamenjaš sa penala je smanjio na 50:33.

22. minut

Partizan - Budućnost 46:31

Smit je postigao prve poene u nastavku meča na asistenciju Smailagića, uzvratio je Džons, a onda je Smailagić pogodio trojku za maksimalnih plus 15, 46:31.

20. minut

Partizan - Budućnost 41:29

Partizan ima dvocifrenu prednost na poluvremenu, 41:29. Vodio je tim Željka Obradovića i sa maksimalnih plus 14 posle poena Kabokla, a Rajt je uz zvuk sirene donekle ublažio minus podgoričkog tima.

18. minut

Partizan - Budućnost 35:25

Uspela je Budućnost da trojkom Megija smanji na 29:23, a onda je sevnula serija Partizana 6:0. Smit je bio precizan za tri poena, a Smailgaić je pogodio dvojku pod faulom i realizovao dodatno slobodno bacanje, 35:25.

15. minut

Partizan - Budućnost 29:20

Crno-beli su prve poene u drugoj deonici postigli posle skoro četiri i po minuta. Avramović je ubacio dvojku za 29:20. Vrlo nervozna igra sa obe strane, pokušaće haos na terenu da prekine tajm-autom Željko Obradović.

13. minut

Partizan - Budućnost 27:18

Veliki broj grešaka na startu druge četvrtine. Jedine poene u prva tri minuta postigao je krilni centar gostiju Makundu.

10. minut

Partizan - Budućnost 27:16

Aleksa Avramović je sa pet vezanih poena začinio dobru Partizanovu partiju u uvodnoj četvrtini. Posle 10 minuta crno-beli imaju 11 ponea viška, 27:16.

9. minut

Partizan - Budućnost 22:14

Podgoričani igraju vrlo čvrsto, ne dozvoljavaju crno-belima da se razmahnu. Budućnost je poenima Tanaskovića uspela da povede 12:11, a onda je sevnula serija domaćina 11:2. Ledej je pogodio dve trojke, a Kaminski dodso još pet poena. Centri su doneli osam poena prednosti Partizanu, 22:14.

5. minut

Partizan - Budućnost 11:8

Prvu trojku za goste je pogodio Jogi Ferel, a onda je raspoloženi Kaminski upisao nove poene. Gosti su smanjili na 9:8 posle poena Popovića (dva plus jedan). Na drugoj strani je precizan kaminski. Američki centar je već postigao šest poena.

3. minut

Partizan - Budućnost 7:2

Odličan početak crno-belih. Posle trojke Ledeja pogodio je Naneli, a Kaminski je zakucao za plus pet.

Crno-beli i Budućnost su ove sezone odigrali dva meča u regularnom delu sezone, oba puta je slavio tim Željka Obradovića – 96:83 u prestonici Srbije, a 89:83 u podgoričkoj “Morači” u duelu koji je Partizanu doneo drugo mesto i prednost domaćeg terena protiv trećeplasirane Budućnosti.