АБА ЛИГА: Већ виђено, Звезди мало 11 поена вишка, Цедевита победила у "Пиониру"

04.01.2016. 19:54 23:13
Vladimir Štimac
Владимир Штимац / Извор: МН Press

У дербију 18. кола Цедевита је славила у Београду 80:79.

У правом дербију АБА лиге, првом од неколико које ћемо до краја сезоне гледати између Црвене звезде и Цедевите, сведочили смо занимљивој утакмици која је пружила све што може. После скромног шутерског почетка домаћих, црвено-бели су успели да поправе тај сегмент и да из добре одбране направе скор за победу, али тако нису мислили Џејкоб Пулен и Миро Билан! Звезда је опет просула 11 вишка у последњој деоници - Звезда - Цедевита 79:80 (16:22, 21:12, 26:18, 16:28).

Без Маика Цирбеса у првих 20-так минута, пошто је брзо направио три личне, али уз деби минуте Таренса Кинзија и најбољу партију Квинсија Милера у АБА лиги Звезда је успела да се избори с Миром Биланом, али и свим загонеткама које су гости из Загреба поставили. Али само 38 минута! Као и пре неколико дана у Истанбулу, против Анадолу Ефеса, црвено-бели су од готовог направили... Овакав пораз се мора анализирати. Добро. Да не пређе у навику...

Tarens Kinzi
Таренс Кинзи / Извор: МН Press

Рекосмо, Звезда је шутерски слабо одиграла прву деоницу, а када је шут кренуо, кренула је и „игра“. Цедевита је водила и седам разлике, а добра пик сарадња уносила је доста проблема Београђанима. У нападу Звезда није имала баш реална решења за, пре свега, зону 1-2-2, али и остале варијације исте. Штимац је борбеношћу и нападачким скоковима својој екипи омогућавао, понекад и три напада, а тројке Симоновића, Кинзија, па и Милера плус враћају на страну изабраника Дејана Радоњића.

Јовић није био у „елементу“, али за то „кривица“ иде и на страну гостију, који су скупљајући у рекету затварали све пролазе за асистенције Јовића. Ипак, бољим шутем у другој деоници Звезда је преокренула скор, а у једном моменту је имала 32:26.

У другом делу се такође водила жестока борба, а када је техничку грешку добио Миро Билана многи су помислили да је Звездиним мукама дошао крај. Убедљиво најбољи играч Цедевите је ТГ добио у 24. минуту, а тада му је уписана и четврта лична... Тада се изгубила идеја гостију у нападу, а и у одбрани је почело да им шкрипи. Владимир Штимац је одиграо веома добро, Маик Цирбес је стигао до свог просека, Квинси Милер је одиграо најбољи меч у АБА лиги, док је Таренс Кинзи у Београд стигао спреман.

Међутим, Џејкоб Пулен је "разбио" све у последњих десет минута. Дао је 15 поена и пенал на пет секунди пре краја, при резултату 79:79. Кинзи је пробао сам да заврши, да победи... Све остало на покушају. Цедевита и Звезда ће играти још најмање две утакмице, у Евролиги, док ће у плеј-офу, ако се ништа не промени до краја још минимум две, а максимум три меча.

Милер је са 23 поена био најефикаснији. Успут, уписао је и 11 скокова и три "банане". Штимац је стао на 14 поена (8ск), Кинзи је у првом мечу у дресу Звезде дао десет, док је Цирбес (17) "пребацио норму" у другом делу. Да, Васа Мицић је имао асистенцију више од Стефана Јовића, који је имао шест.

Сутјеска – Партизан 82:71

ТАБЕЛА: Будућност 16-2, Цедевита 15-3, Црвена звезда 13-5, Мега Лекс 12-6, МЗТ 8-10, Цибона 8-10, Крка 8-10, Олимпија 7-11, Тајфун 7-11, Металац 7-11, Задар 7-11, Партизан 6-12, Игокеа 6-12, Сутјеска 6-12.