АБА ЛИГА: Звезда силна и без ударног двојца

08.03.2015. 20:46
Maik Cirbes zakucava u meču Crvena zvezda - Metalac
Маик Цирбес закуцава у мечу Црвена звезда - Металац / Извор: МН Press

Дејан Радоњић одмарао Вилијамса и Марјановића у убедљивој победи над ваљевским Металцем (82:59).

Кошаркаши Црвене звезде савладали су Металац резултатом 82:59 (25:10, 23:22, 16:16, 18:11) у 24. колу АБА лиге.

Тренер црвено-белих Дејан Радоњић у српском дербију Јадрана није користио услуге својих најбољих играча Бобана Марјановића и Маркуса Вилијамса, као ни још увек повређеног Бранка Лазића, али је и поред тога Црвена звезда без икаквих проблема славила 22. тријумф у АБА лиги у мечу са Ваљевчанима. Екипа Владимира Ђокића у Београд је дошла у сјајној форми, са четири победе у низу, али ни ново појачање, Американац Јахи Карлсон, јој није помогао да озбиљније запрети тиму који је три дана раније савладао првака Европе Макаби.

Лидер регионалног такмичења од старта меча је наметнуо свој ритам игре и после почетне предности гостију од 4:2 направио серију 12-0 и већ у шестом минуту стигао до двоцифрене предности, док је већ на првом двоминутном одмору било "плус 15" (25:10). Сјајно је у тим моментима Немању Дангубића служио шут ван линије од 6,75 метара, па је већ после 13 минута игре имао девет поена (3/3 за три).

Čarls Dženkins zakucava u meču Crvena zvezda - Metalac
Чарлс Џенкинс закуцава у мечу Црвена звезда - Металац / Извор: МН Press

Одличан је у редовима црвено-белих у првом полувремену био и Маик Цирбес којег су гости у пет наврата слали на линију пенала, а Немац је био непогрешив (10/10), па је забележио укупно 16 кошева у првом полувремену. Чарлс Џенкинс је забележио 10 кошева, док су госте из Ваљева предводили Славко Врањеш и Душан Кутлешић са по шест поена. Гости су средином другог периода направили серију 9-2 и пришли домаћину на седам поена заостатка (37:30), али је Звезда узвратила и тројком Стефана Јовића, односно поенима Џенкинса, у серији 11-2 отишла на петнаестоминутни одмор са вођством од 16 поена (48:32).

Trener Metalca Vladimir Đokić u meču sa Crvenom zvezdom
Тренер Металца Владимир Ђокић у мечу са Црвеном звездом / Извор: МН Press

Наставак игре почео је у серији Ваљевчана од 7-0 којом су смањили заостатак на дест поена, али црвено-бели брзо одговарају контрасеријом 8-0 и отклањају дилеме око победника већ средином треће четвртине када стижу до 18 поена "вишка" (60:42). И до краја меча резултат је само растао, па је у завршници разлика отишла и преко 20 поена, све до максималних 23 поена колико је било на крају сусрета (82:59).

Радоњић је захваљујући убедљивом вођству у завршници могао да пружи прилику и својим најмлађим узданицама Николи Ребићу и 17-годишњем Алекси Раданову, који су добро искористили указану шансу против екипе из Ваљева у којој је само још Никола Малешевић био расположен за игру, нарочито у наставку утакмице.

Aleksa Radanov u meču Evrolige protiv Neptunasa
Алекса Раданов у мечу Евролиге против Нептунаса / Извор: МН Press

Најефикаснији појединац меча били су Маик Цирбес са 16 поена и седам скокова, колико је постигао и Чарлс Џенкинс који је имао и пет асистенција. Немања Дангубић забележио је 12 поена, а Стефан Јовић 11. У редовима гостију Николи Малешевићу је за "дабл-дабл" недостајао један скок - 13 поена и девет скокова, уз четири асистенције. Поред њега Марко Љубичић је забележио девет, а Славко Вранеш и Душан Кутлешић по осам.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ребић 2, Дангубић 12, Митровић 8, Блажич 8, Калинић 9, Марјановић, Каплановић, Тејић, Раданов, Џенкинс 16, Јовић 11, Цирбес 16. Тренер: Дејан Радоњић.

МЕТАЛАЦ: Малешевић 13, Карлсон , Протић, Кутлешић 8, Оташевић 6, Јевтовић 5, Јошило 6, Љубичић 9, Радуловић, Вранеш 8, Тодоровић 2, Вуксановић 2. Тренер: Владимир Ђокић.

Мега Лекс - Партизан (20:30)

ТАБЕЛА: Црвена звезда 22-2, Будућност 18-6, Цедевита 16-8, Партизан 16-7, Олимпија 13-11, Крка 12-12, Металац 12-12, Солнок 11-13, Задар 11-13, Мега Лекс 10-13, Игокеа 9-15, Цибона 9-15, МЗТ 6-17, Левски 1-22.