СП: Магично вече за Халилхоџићев Алжир

22.06.2014. 20:46 14:43
Jasin Brahimi postiže četvrti pogodak u meču Svetskog prvenstva između Alžira i Koreje
Јасин Брахими постиже четврти погодак у мечу Светског првенства између Алжира и Кореје / Извор: Танјуг

Тим некадашњег репрезентативца СФРЈ до историјске победе стигао је после фуриозне игре у првих 45 минута и убедљивих 3:0, које Корејци нису успели да надокнаде у наставку.

Репрезентација Алжира направила је изненађење савладавши фаворизовану селекцију Јужне Кореје резултатом 4:2 (3:0), у мечу другог кола Групе Х на Светском првенству у Бразилу.

ГРУПА Х

Табела:

1. Белгија 6

2. Алжир 3

3. Русија 1

4. Кореја 1

Тим Вахида Халилхоџића је до историјског тријумфа, првог на Мундијалима после 32 године и Светског првенства у Шпанији стигла после "магичног" првог дела игре у којем су постигли три гола за само 13 минута,  надигравши Кореју која је у овај меч ушла са бременом фаворита, али потпуно тактички изненађена од стране тактике бившег репрезентативца СФР Југолсавије.

Алжирци су одиграли нестварно прво полувреме у којем су голове постизали у периоду од 26. до 38. минута. Слимани је довео Алжирце у вођство после сјајне дубинске лопте Међанија, да би само два минута касније Халиш повисио на 2:0. Тачку на катастрофалних 45 минута корејског тима ставио је Ђабу десет минута касније.

Islam Slimani postiže prvi gol na meču Koreja - Alžir na Svetskom prvenstvu u Brazilu
Ислам Слимани постиже први гол на мечу Кореја - Алжир на Светском првенству у Бразилу / Извор: Танјуг

Наставак је почео идеално за Корејце који се после само пет минута враћају у игру голом Сона. Уследио је период тоталне офанзивне азијске репрезентације, али чим су се ослободили притиска Алжирци су поново "поентирали", а стрелац је после сјајног дуплог паса са Фегулијем био Брахими. Неизвесност у меч донекле је вратио Ја Чол Ку који је у 72. минуту смањио на 4:2, али Корејци нису имали снаге за више.

У првом мечу 11. дана Мундијала, Белгија је обезбедила пласман у осмину финала после "успаванке" у Рију, али и друге победе на шампионату извојеване у финишу меча против Русије (1:0).

Група Х: КОРЕЈА - АЛЖИР 2:4 (0:3)

Стадион: Беира-Рио, Порто Алегре.

Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија).

Стрелци: Сон 50, Ку 72. - Слимани 26, Халиш 28, Ђабу 38, Брахими 62.

КОРЕЈА: Јунг, Јун, Ј.Г. Ким, Хонг, Ј. Ли, Ку, Ч.Ј. Ли (К.Х. Ли 64), Хан (Ђи 78), Ки, Парк (С.В. Ким 57), Сон. Селектор: Мјунг-Бо Хонг.

АЛЖИР: М'Боли, Месбах, Халиш, Бугера (Белкалем 89), Међани, Манди, Бенталеб, Ђабу (Гилас 73), Брахими (Ласен 77), Фегули, Слимани. Селектор: Вахид Халилхоџић.

Меч Кореја - Алжир могли да пратите у текстуалном преносу на сајту "Србије Данас".

ТОК МЕЧА:

90 4. минут - КРАЈ!!! Шокантна али потпуно заслужена, историјска победа Алжираца - 4:2!

87. минут - Слободан ударац са неких 25 метара од гола М'Болија, изгледна прилика, Сон шутира, али погађа живи зид.

Чини се да су Корејци почели да осећају последице јаког притиска,док Алжирци покушавају да максимално умртве игру у завршници.

79. минут - Халилхоџић са неколико измена покушава да исече темпо Кореје, а после дужег времена нови играч Гилас има прву прилику по уласку у игру, али пребацује гол.

72. минут - ГОООООЛ!!! 2:4! Подигли су се Корејци после новог шокантног поготка Алжираца, да би се 10 минута касније Сон нашао у изгледној прилици, али је промашио лопту на петерцу. Ипак, на њу је натрчао резервиста Кеун Хо Ли и упослио Куа који са три-четири метра погађа за нову неизвесност.

62. минут - ГОООООЛ!!! 1:4! У моментима када су Корејци неговештавали потпуни повратак у игру, Алжирци су поново вратили сигурну предност. Брахими и Фегули су одлично одиграли дупли пас, а овај први погодио испод Јунга.

60. минут - Сунг-Јонг Ки шутира из даљине, али његову бомбу из рашљи вади М'Боли и шаље у корнер.

Репрезентативци Кореје су први ударац у оквир гола упутили у 50. минуту и одмах постигли гол.

Heung-Min Son postiže gol za reprezentaciju Koreje u meču sa Alžirom na SP u Brazilu
Хеунг-Мин Сон постиже гол за репрезентацију Кореје у мечу са Алжиром на СП у Бразилу / Извор: Танјуг

50. минут - ГОООООЛ!!! 1:3! Офанзиван старт Корејаца који више немају шта да изгубе, а прву праву прилику у гол претвара Сон који се одлично окренуо са лоптом у шеснаестерцу противника, са 7-8 метара шаље лопту кроз ноге М'Болију. Прави начин да се започне друго полувреме и можда наговести преокрет.

45 2. минут - Крај првог полувремена! Магично прво полувреме Алжираца! Рапсодија у игри тима Вахида Халилхоџића наговештава пласман у нокаут фазу! 0:3!

Алжир је на Светским шампионатима само једном постигао три гола, у победи од 3:2 над Чилеом на Мундијалу у Шпанији 1982. године. На овом мечу постигли су исто толико за непуно прво полувреме.

38. минут - ГОООООЛ!!! 0:3! Феноменално прво полувреме Алжира крунише Ђабу, после сјајног продора Слиманија који је избацио пола одбране Кореје и у правом моменту проследио до усамљеног Ђабуа за огромних 0:3 за Алжир!

Rafik Hališ postiže drugi gol na meču Koreja - Alžir na Mundijalu u Brazilu
Рафик Халиш постиже други гол на мечу Кореја - Алжир на Мундијалу у Бразилу / Извор: Танјуг

28. минут - ГОООООЛ!!! 0:2! Тек што су кренули са центра Корејци су поново извадили лопту из своје мреже. После корнера Јунг је "запливао" у празно, а Халиш је одлично скочио и закуцао лопту у мрежу!

26. минут - ГОООООЛ!!! 0:1! Међани је упутио сјајну дубинску лопту са своје половине ка Слиманију, он је одлично примио лопту и лагано савладао Јунга!

Неки извори кажу да је за нападача Алжира Ислама Слиманија заинтересован лондонски Вест Хем.

21. минут - Таман кад су Корејци преузели иницијативу, Алжирци поново прете. Слимани се нашао у идеалној шанси после центаршута са десног крила, али као да га је лопта изненадила, па није успео да савлада Јунга који је већ одлетео у празно.

Десетак минута је требало Корејцима да се ослободе почетног притиска и коначно преузму посед лопте. Ипак, још увек нема озбиљних шанси пред голом М'Болија.

9. минут - Алжир наставља са нападима. После корнера са десне стране Слимани је остао сам, шутирао главом, али за мало био непрецизан.

4. минут - Алжирци су можда оштећени већ на старту. Фегули се поново нашао у казненом простору противника, склонио лопту, на њега је стартовао Ким, али судија Ролдан је сматрао да је штопер корејског тима прво стигао до лопте.

Да у Порто Алегре нису дошли да се бране, Алжирци су показали већ на самом старту. Фегули је покушао из срца шеснаестерца већ у 2. минуту.