ОГЛАСИО СЕ ДЕЈАН ФИЛИПОВИЋ: Судија Митић није имао свој дан, али није било тенденције

01.08.2023. 13:29
Dejan Filipović
Дејан Филиповић / Извор: МН Press

Председник Судијске комисије ФСС се обратио јавности.

Председник Судијске комисије Фудбалског савеза Србије, Дејан Филиповић, обратио се јавности на конференцији за медије у Старој пазови. Обраћање је било планирано за крај августа, међутим, због бурног старта Супер лиге Србије, померена је за понедељак, након првог кола у којем је пуно прашине подигла утакмица ТСЦ - Партизан, односно дешавања на њој.

БИВШИ ТРЕНЕР ЗВЕЗДЕ НЕМА ДИЛЕМЕ: Партизан хоће да УНИШТЕ, а не само да га ПОНИЗЕ

КРАЂА, КРАЂА, КРАЂА: Гробари грме после ТСЦ-а - "Ово суђење је за хоспитализацију"

КРАЉ БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ: Судијско насиље у Бачкој Тополи, ово је знак да смо изазвали бес оних који хоће да нас уруше

Судија Милан Митић, према оцени Филиповића и Судијске комисије није имао добар дан, али је у питању један од најбољих српских арбитра који је претходне сезоне био један од оних који је судио на најзахтевнијим утакмицама и који је изнео највећи терет.

Филиповић је почео од прве грешке на мечу између ТСЦ-а и Партизан, Фаул Стојића над Николићем.

- У првој ситуацији у 33. минуту судија јесте пропустио да свира фаул у корист Партизана, али десило се. Требало је да буде прекршај - казао је Филиповић.

Потом је анализирао пенал за ТСЦ у 47. минуту утакмице, који је како каже очигледан.

- Следећа ситуација јесте пенал за ТСЦ по завршетку, након што је судија досудио крај. По правилима  фудбала, једино се казнени ударац изводи после фаула. Ако је истекло време, пенал мора да се изведе. Неписане инструкције УЕФА су такође да се први слободан ударац у близини гола, први корнер такође, не свира крај. Судија досуди фаул на 20 метара, судија свира крај. То је дух фудбала, такав је. Екипа избори корнер, судија мора да допусти. Овде се дешава, надокнада је два минута, дешава се ситуација у надокнади, иста ситуација као у дербију. Свирао је крај, али је рекао да сачекају док се не заврши, погледао је снимак, доделио је пенал, пенал је очигледан, није лака одлука, али од судије квалитета Милана Митића очекујемо ово досуди без ВАР-а, био је добро постављен, пад концентрације, ништа друго, ВАР се укључио кад треба и очигледан је фаул.

Код пенала за  Партизан, Филиповић каже да је проблем што ВАР није реаговао.

- Следећа ситуација је пенал за Партизан. Голман стартује на лопту, играч стиже делић секунде раније, код сваког клизећег играч стиже пре одбрамбеног до лопте.  Ако склони чисту лопту је прекршај, ако не, онда није. Голман стартује природно и ако постоји прекршај, минималан је. Овде је проблем што ВАР соба није реаговала.  Кад сам причао са ВАР судијом каже да му је после једне одлуке било тешко да позове. Можда да је овде донета тачна одлука, можда свега онога до краја не би било. Овде не постоји прекршај, голман потпуно природно стартује. Нисмо видели саплитање и нешто слично, овде није пенал. Требало је да судија позове судију и овде нема прекршаја, али ни симулирања.

Партизану је оправдано поништен гол у ситуацији када се из пасивног офсајда активирао Александар Шћекић. Каже да је фаулирао играча ТСЦ-а који је ишао на лопту, пре гола Илића.

- Играч Партизана саплиће играча ТСЦ-а, који у паду саплиће другог играча ТСЦ-а. Мислим да ово треба да буде наук. Десет година судије тактички препознају блокове, а они нису дозвољени у фудбалу. То није фудбалска категорија. Покретни блокови нису дозвољени ни у кошарци. Два играча ТСЦ-а падају, Шћекић уопште не иде на лопту. Играч који је направио блок нема никакву намеру да игра лоптом, него представља препреку одбрамбеном играчу. Мислим да сте сви довољно у фудбалу па да закључите оно што закључује свако ко ово зна. Ако треба да правимо лажну равнотежу, не бисмо данас били овде. Према томе, ово је утицај на противника.

Последња битна ситуација је надокнада времена.

- Судија је показао да се игра најмање пет минута. Прекршај над голманом је трајао минут, искључење Калулуа минут. Искључење је у 94:45, наставиће се у пет минута значи минимално. И корнер изведен у 95:45. Не можемо да кажемо да је време истекло или да се судија није придржавао правила. Ми кажемо у надокнади да никад не буду стриктни. Овде је био корнер и остало је да се игра бар још минут. Ми као комисија очекивали смо више од судије Митића, да није имао свој дан, али ако је пре пола године био један од најбољих, да ли онда треба сада тако лако да се лишавамо оваквих момака? Претешка утакмица, шест, седам тешких ситуација. Свако ко се бави фудбалом има право на лош дан.

Филиповић је поручио да Судијска комисија и он поштују Партизан као институцију.

- Ако ФСС процени да не радимо добро доћи ће неко други. Више се Црвена звезда оглашавала од Партизана, али велики клубови имају своје стратегије, али ми се на то не обазиремо превише.

На крају, Судијска комисија сматра да суђење Милана Митића није било тенденциозно.

- Закључак Судијске комисије је да ово није било суђење на нивоу Милана Митића који је био један од најбољих судија. Набројао сам све што је судио, али ми лично не мислимо да је овде била тенденција. Нико га није саветовао да помаже или одмаже неком клубу. Србија је мала земља, чујемо се сви међусобно и лако се пренесе да ли је ко добио какве смернице од Судијске комисије. Она функционише у смеру онога што је пре две године договорено, а то је да свим клубовима обезбедимо подједнак третман.