ABA: Blesingejm i Šarić „šarali“ po Beogradu, Zvezda bez Evrolige!

24.04.2014. 22:51
N. Radojević
Košarkaši Zvezde tuguju posle poraza od Cibone
Košarkaši Zvezde tuguju posle poraza od Cibone / Izvor: Tanjug

Crveno-beli ostali bez plasmana u elitno takmičenje, iako su bili najbolji tim regularnog dela ABA lige. Zagrepčani slavili rezultatom 75:70.

Lider regularnog dela ABA lige Crvena zvezda Telekom za 40 minuta polufinalnog meča sa Cibonom prosula je sve što je gradila od početka sezone regionalnog takmičenja. Crveno-beli su pred polupraznom „Kombank Arenom“ poraženi od Zagrepčana rezultatom 75:70 (21:15, 17:12, 23:18, 25:14) i ostali bez plasmana u Evroligu. Istina, Beograđani će imati šansu da ovu privilegiju izbore kroz kvalifikacije, ali će to biti vrlo težak zadatak.

Kao i u mečevima sa Lokomotivom i Budiveljnikom u najvećoj dvorani na Balkanu, košarkaši Zvezde su podlegli nervozi i prevelikim očekivanjima. Koliko su izabranici Dejana Radonjića bili dekoncentrisani najbolje ilustruje podatak da su pogodili samo dve trojke iz 32 pokušaja! Sa ćorcima se nije moglo u Evropu, čak i pored turbo pogona Jake Blažiča (25 poena) kojim je pokušavao da razmrda anemične saigrače. Međutim, nije išlo, pa nije...

Briljantni Dario Šarić (21 poen, 15 skokova, šest asistencija) dokazao je zašto se NBA klubovi raspituju za njegove usluge, dok je Džerel Blesingejm pogađao uvek u trenucima kada je gusto i kada se ostali igrači „kriju“ po terenu.

Jaka Blažič plače posle poraza od Cibone
Jaka Blažič plače posle poraza od Cibone / Izvor: Tanjug

Cibona je zasluženo slavila u Beogradu, a treneru Dejanu Radonjiću ostalo je da analizira zašto se njegovim igračima vezuju ruke uvek kada su favoriti i kada se od njih očekuju velika dela.

Detalje meča iz „Kombank Arene“ mogli ste da pratite uživo u tekstualnom prenosu na Srbijadanas.com.

Prva četvrtina

Nervozan početak sa obe strane. Bez poena u prva dva minuta, prvi poen postiže Marjanović sa linije slobodnih bacanja, 1:0.

Razigrao se Jaka Blažič. Slovenac je vezao četiri poena, sa druge strane najraspoloženiji je Planinić, 5:6 u petom minutu.

Zvezda nema rešenje za kombinovanu odbranu Zagrepčana. Poenima Šarića i trojkom Jagodića-Kuridže gosti su se odlepili na 5:11 u šestom minutu. Serija Cibone 9:0.

Vezale su se ruke košarkašima Crvene zvezde, slično kao u duelu sa Budiveljnikom u Evrokupu. Blesingejm i Rozić doneli su Zagrepčanima plus 12, 5:17 u osmom minutu.

Katić je, konačno, prekinuo Zvezdin post. Međutim, iskusni centar je u narednom napadu promašio zicer.  Blažič je sa linije penala dodatno smanjio prednost "cibosa", 9:17.

Blesingejm je pogodio trojku, a Blažič je jedini raspoložen napadač u beogradskoj ekipi. Zakucavanje hrabrog beka za 11:20 u poslednjem minutu prve deonice.

Crveno-beli su odlično završili prvu deonicu. Blažič je poentirao za dva poena sa linije penala, a Dženkins je ukrao loptu i smanjio na 15:21.

Boban Marjanović u neverici posle poraza od Cibone
Boban Marjanović u neverici posle poraza od Cibone / Izvor: Tanjug

Druga četvrtina

Cibona je ispunila bonus posle nepuna dva minuta drugog kvartala. Planinić je poentirao na asistenciju Šarića.

Jedine poene u tri minuta druge četvrtine za domaćina postigao je Nelson sa linije slobodnih bacanja. Novim poenima Šarića Cibona je stekla ponovo 12 poena viška, 16:28 u 14. minutu.

Nova minijatura Blažiča. Zakucavanje plus dodatno bacanje. Slovenac sam održava crveno-bele u životu sa 13 poena. Tadija Dragićević dobio je tehničku grešku zbog "flopinga", Šarić je pogodio slobodno bacanje, a onda i trojku(11 poena), 19:32 u 16. minutu.

Lider regularnog dela ABA lige ne može da se prepozna u napadu, dok je u timu Cibone Šarić nezaustavljiv,. Zvezda je promašila svih 13 šuteva za tri poena, Rozić pogađa za maksimalnih 23:38 u 19. minutu.

Dženkins je, konačno, pogodio trojku, prvu iz 14. pokušaja za crveno-bele, 27:38 na poluvremenu.

Čarls Dženkins u duelu sa Davorom Kusom
Čarls Dženkins u duelu sa Davorom Kusom / Izvor: Tanjug

Treća četvrtina

Zanimljiva scena pred početak drugog poluvremena. Igrači Zvezde su dobili podršku sa tribina, a ceo tim je pred tribinom sa najvatrenijim navijačima krenuo u nastavak utakmice.

Prve poene u nastavku postigao je Blažič sa linije slobodnih bacanja. Na drugoj strani Šarić je poentirao uz dodano bacanje, 29:41 u 23. minutu. Asistencija najboljeg igrača lige ka Roziću i Cibona beži na plus 14, 29:43.

Simultanka Šarića, ovoga puta trojka 29:46. Radenović je dodatno pokvario očajan šut Zvezde za tri poena, 1/18. Igrači srpskog tima nisu sigurni ni sa linije slobodnih bacanja, dok je Kus poentirao za maksimalnih plus 19, 50:31 u 25. minutu.

Šarić i Planinić koiste sporost Marjanovića, a Blažič je stigao do 23. poena posle trojke i dvojke. "Cibosi" vode sa 41:56 u 27. minutu.

Blesingejm je anulirao zakucavanje Marjanovića, Zagrepčani imaju 15 poena viška u poslednjem minutu trećeg perioda. Amerikanac je iskreirao novu trojku u finišu perioda, Cibona posle 30 minuta ima ogromnu prednost, 45:61.

Četvrta četvrtina

Da li se budi Nelson? Američki plej je postigao sva četiri poena na startu poslednje četvrtine, 49:61. Posle kontranapada precizan je i Dženkins, 51:61 u 32. minutu.

Zakucava Marjanović, Zvezda je na jednocifrenom minusu, 53:61. Crveno-beli su zaigrali požrtvovano u odbrani, a Dženkins je dodatno smanjio zaostatak, 55:61 u 34. minutu.

Neverovatno, Blesingejm je nepogrešiv, nova trojka za goste, 55:64. Simonović je na drugoj strani fauliran pri šutu za tri poena, ali je iskoristio dva penala, 57:64 u 35. minutu.

Ponovo je Blesingejm preuzeo odgovornost, 57:66. Zvezdini igrači su prenervozni, Nelson je u šutu za tri promašio ceo obruč.

Šarić je pogodio jedno slobodno bacanje, a lopta izlazi iz koša posle pokušaja za tri Blažiča. Na tri i po minuta pre kraja Blesingejm je prodorom utišao "Kombank Arenu", 57:69.

Serija Zvezde 8:0! Katić, Nelson i Blažič podigli su temperaturu u polupraznoj dvorani posle tri ukradene lopte, ostalo je minut i 58 sekundi do kraja, 65:69.

Blesingejm je pogodio oba penala posle lične greške Simonovića, 65:71. Na drugoj strani precizan je dva puta i Katić, 67:71.

Simonović zakucava, Blažič krade loptu, ali je Nelson izbacuje u aut, 69:71, 00:40 do kraja.

Šarić promašuje oba bacanja, faul nad Dženkinsom 32 sekunde do kraja. Precizan je samo prvi put, 70:71. Faul Blažiča nad Blesingejmom, 00:25 do kraja.

Amerikancu ne drhti ruka, Simonović je promašio trojku "za produžetak", a u kontranapadu Rozić poentira za plasman u Evroligu, 70:75.