ABA LIGA: Zvezda s pola gasa upropastila očajni Levski (FOTO)

24.12.2014. 12:58
Jaka Blažič
Jaka Blažič / Izvor: Foto: abaliga.com

Duel u Sofiji protiv Levskog izgledao je kao lakši trening (99:58), a čini se da će se košarkaši Crvene zvezde više umoriti na putu ka Beogradu.

Zvezda je u Sofiji upisala 14 pobedu u ovogodišnjem izdanju ABA lige, ali će se na putu ka Beogradu igrači Dejana Radonjića više umoriti! S pola gasa, s pola snage, bez previše igranja Vilijamsa, Marjanovića i kapitena Mitrovića crveno-beli su pred praznim tribinama savladali Levski 99:58 (22:7, 26:10, 23:22, 28:19).

Meč u prestonom gradu Bugarske igrao se pred praznim tribinama pošto sofijska ekipa odrađuje kaznu zbog skandaloznog ponašanja i prebijanja navijača i simpatizera Partizana. Nije to smetalo Beograđanima koji su "pobedili" već u 7. minutu kada su serijom 12:0 stigli do 16:7. Levski u prvom poluvremenu bar 12-13 minuta nije dao koš. Za razliku od njih, Zvezda je rešetala...

Bobi Marjanović je u 8. minutu bio nadomak dabl-dabla (10p 7sk), ali ga je u tome "sprečio" trener Radonjić ostavivši ga na klupi do kraja meča. Tri četvrtine na klupi je bio i Markus Vilijams, dok u igri ni sekund nije bio Luka Mitrović. Odličnu rolu imao je Nikola Kalinić, koji je za malo manje od 20 minuta na parketu upisao 22 poena, šest skokova i dve asistencije. Napade je "prozivao" Nikola Rebić (11p, 7as), dok je dobru minutažu imao i Marko Tejić (24. min, 4p, 4sk).

Zvezda je u Sofiji dala 99 poena, ali je, statistike radi, upisala 14 uzastopnu pobedu u ABA i sada je na trijumf iza Partizana, koji je u sezoni 2007/08 imao 15 vezanih mečeva bez poraza. Priliku da se izjednače s arhi rivalom imaju u subotu (27. decembra) kada u "Pioniru" gostuje Cibona. Cibona koja je u 14. kolu slavila u Ljubljani.

Levski – Crvena zvezda 58:99 (22:7, 26:10, 23:22, 19:28)

CRVENA ZVEZDA:

Vilijams 4, Rebić 11 (4/7 za dva, 7as), Dangubić 11 (4/9 za dva, 9sk, 3as), Mitrović, Lazić, Blažič 11 (1/5 za tri), Kalinić 22 (5/6 za dva, 4/5 za tri 7sk), Marjanović 10 (7sk), Tejić 4, Dženkins 6, Jović 6, Cirbes 14 (5/7 za dva, 5sk, 3uk, 3iz).

LEVSKI:

Karamfilov, Angelov, Simeonov 6, Ivanov, Varbanov 5, Hadžirusev 4, Zaharijev 14, Dimitrov 18, Đuroski 11, Gajdadžijev.

Jaka Blažič

4. ČETVRTINA

Kalinić je u 31. minutu promašio prvi šut za dva. Istina, bio je to pokušaj ispravi promašaj Majka Cirbesa (11p). Levski i pored očajnog šuta ima i 12 izgubljenih lopti. Ipak, Kalinić (22p) i Rebić (7p, 4as) trojkama Zvezdu vode na +38 (41:79).

Prednost je povećana samo nekoliko sekundi kasnije - 82:43!

3. ČETVRTINA

Ništa se spektakularno ne dešava u Sofiji... Zvezda s, rekli bismo, pola snage "gazi" Levski. Istina, Bugari su u seriji, pošto su koševima završili tri napada u 3. četvrtini. Opet, Zvezda ima 33 poena viška u 23. minutu.

Zvezda u 24. minutu dobija tehničku! Domaći daju samo jedan poen. Tejić zato kažnjava za 24:58.

Nema šta, sada se, kao što rekosmo, postavlje pitanje krajnjeg rezultata. Dejan Radonjić sada odmara najvažnije igrače, a u Sofiji će se naigrati Rebić i Tejić. U 26. minutu Zvezda je imala maksimalnih 36 poena viška - 62:36.

Levski je u ovoj četvrtini dao 22 poena, dok je za prvih 20 minuta ubacio 17. Kalinić sam ima 19 upisanih poena (5/5 za dva, 2/3 za tri, 6sk, 2as, 1bl).

Nemanja Dangubić
Nemanja Dangubić / Izvor: Foto: abaliga.com

POLUVREME

Zvezda nastavlja da rešeta koš Levskog, ali, istina, umnogome im pomažu i domaći igrači, koji kao da otaljavaju posao. U 13. minuta Zvezda vodi 34:7! Nikola Kalinić je "zamenio" Bobija i brzo je skupio sedam poena.

Tek na isteku četvrtog minuta, posle serije 14:0 (39:9) Levski je uspeo da da "gol". Kalinić je trojkom stigao Marjanovića po broju poena - 10 (4sk, 2as, 1bl).

Pitanje pobednika u Sofiji je rešeno i sada se samo čeka krajnji ishod. Kapiten Luka Mitrović nije ni ulazio u igru. Bobi i Merkus odmaraju. Razigrani su Kalinić i Blažić.

Za 20 min Zvezda je pogodila pet trojki (5/8) i imala 26 skokova. Za razliku od njih, Levski je više nego očajan – 5/23 za dva, 3/10 za tri.

Boban Marjanović
Boban Marjanović / Izvor: Foto: abaliga.com

1. ČETVRTINA

Početak meča u praznoj dvorani jasno je da je ovo dvoboj prvog i poslednjeg tima ABA lige. Levski u prva četiri minuta nema nikakvo rešenje u napadu i sve se završava šutevima izvan reketa. Za razliku od njih, Zvezda je pokazala da poseduje nekoliko napadačkih opcija, a opet se ističu Vilijams (4p) i Marjanović (6p, 4sk). U 5. minutu, posle serije 9:0 crveno-beli vode 13:5.

Seriju je zakucavanjem nastavio Bobi Marjanović (10p, 7sk) i očigledno je da bugarskom timu preti katastrofa u sportskom matineu pred katolički Božić. Levski nije dao koš više od šest minuta, a Zvezda, ruku na srce, mogla da vodi i ubedljivije. Crveno-beli gađaju 7/11, ali sam Bobi ima 5/5 za dva. Usput, za sedam minuta izgubljeno je tri lopte.

Očajan šut i fazu bez koša prekinuo je u 9. minutu Simeonov, a valja istaći da Levski, posle pogođena prva dva šuta, ima vezanih 14 promašaja! Na kraju prve deonice Zvezda vodi 22:7.