ABA LIGA: Partizan slavio u derbiju i "pobegao" od Zvezde

01.03.2015. 18:47
Luka Mitrović protiv Milana Mačvana
Luka Mitrović protiv Milana Mačvana / Izvor: MN Press

Crno-beli lako izašli na kraj sa večitim rivalom i pobedom od 77:63 prekinuše niz od pet "jadranskih" poraza od arhi rivala.

Razigrani Saša Pavlović i Milan Mačvan, uz sjajnu odbranu u kojoj Bobanu Marjanoviću nisu dozvolili da primu loptu, ali i serija od 25:5 s kraja prvog poluvremena i u prva tri minuta trećeg perioda pomogli su Partizanu da slavi u večitom derbiju, protiv Crvene zvezde - 77:63 (15:17, 23:16, 21:8, 18:22).

Pobeda crno-belih je čista kao suza i pored činjenice da su izabranici Duška Vujoševića imali "samo" dvojicu igrača koji su se ofanzivno angažovali. Istina, Mačvan je prve poene postigao u 18. minuta, ali tada je i krenula serija crno-belih kojom je "slomljen" derbi 23. kola ABA lige.

Aleksandar Pavlović

Partizan je maksimalno iskoristio i odmor te je arhi rivala sve vreme "maltretirao" igrom u tranziciji, što Zvezda, generalno, najslabije brani ove sezone. Zvezda je, dok je imala snage, i bez potpuno iz igre izbačenog Bobana Marjanovića (prve poene dao u 35. minutu), uspevala da šuterskim minijaturama Vilijamsa i Dženkinsa drži egal, čak i vodi (31:24). Međutim, udvajanje Marjanovića kada je bio u igri i malo modifikovana odbrana 1-3-1 uradili su najveći posao. Dobar šut Pavlovića i Mačvana, uz asistenciju Tepića i kapitena Milosavljevića "oterali" šampione Srbije na, ispostaviće se, nedostižnih 14 poena deficita.

Osim Marjanovića, visoki igrači Zvezde su bili potpuno nezapaženi, a smanjena rotacija Partizana pod košem uslovila je da se "pakuje" reket i nedozvoljava protivniku da se "šeta". Opet, Zvezda je uspela i da pokupi neki ofanzivni skok... No, bez rezultata. Naravno, recept za provociranje šuta Zvezde doneo je rezultat jer su crveno-beli mnogo više šutirali za tri nego obično.

Pobeda u derbiju je, ma šta ko rekao, važna iz nekoliko aspekata, a crno-beli su, valja i to reći, prekinuli niz od pet uzastopnih poraza od arhi rivala. Pobeda protiv Zvezde za crno-bele sada je važna i zato što im se smeši pozicija iz koje u polufinalu plej-ofa ABA lige neće igrati protiv izabranika Dejana Radonjića.

Sve u svemu, u derbiju 23. kola ABA lige Partizan je samleo Zvezdu, koju ovaj poraz neće mnogo boleti, a kako sada stvari stoje, novi derbi beogradskih timova gledaćemo samo u finalu Jadranske lige.

Milan Mačvan
Milan Mačvan / Izvor: MN Press

Partizan - Crvena zvezda 77:63

PARTIZAN:

Pavlović 19 (6/13 za dva), Tepić 9, Kuzeloglu, Marinković 4, Dalo 3, Milutinov 13 (7sk), Milosavljević 6 (0/4 za dva, 8sk), Mačvan 15 (5/12 za dva, 10sk), Đumić 5, Andrić, Milutinović 3, Bezbradica.

C. ZVEZDA:

Vilijams 14 (4/9 za tri), Rebić, Dangubić 5, Mitrović, Blažič 5 (2/6 iz igre), Kalinić 5 (1/5 za tri), Marjanović 5, Kaplanović, Tejić 2, Dženkins 20 (5/8 za dva, 1/5 za tri), Jović 7, Cirbes.

4. ČETVRTINA

Zvezda je u prva dva minuta skora dala više poena nego što je ubacila za celu treću deonicu. Zvezda igra bolju odbranu, a i, istina, Partizan je malo "usporio".

Ubedljiva prednost, "napravljena" na početku drugog dela uspešno je, ali i bez previše muke, održavana, sve vreme. Maksimalna je bila +18.

3. ČETVRTINA

Isto kao i na početku meča, prve poene daju Blažić i Pavlović. Samo, sada je Partizanova "3" ubacila trojku (16p). Partizan u 25. minutu ima 53:37 i sve je bliži trijumfu. Crno-beli Zvezdu napadaju iz tranzicije, dok im u odbrani ne daju da se "razmašu".

Zvezda je nekako zaustavila napad Partizana, ali crno-beli sada kontrolišu veliku prednost.

2. ČETVRTINA

Dženkins Zvezdi "čuva" prednost... Čarls ima 6 poena (3/4 za dva, 2uk). Pavlović ima 10 (5/7 za dva). Mini serija crno-belih - 5:0 (Milosavljević pogađa prvu trojku za Partizan).

Sa dve brze trojke Vilijamsa i Dženkinsa (5/16 za tri) crveno-beli mali minus pretvaraju u, za sada, najveći plus - 25:22. Plus "povećava" novom trojkom Vilijams.

Mačvan u 18. minutu postiže prve poena, a onda iz tranzicije sa "and one" vraća rezultat skoro na "nulu" - 32:33. Sa osam vezanih poena Mačvana Partizan vraća u plus 37:33, što znači da su crno-beli u seriji od 13:2. Zonska odbrama 1-3-1 urodila je plodom, pa se na odmor ide s prednošću domaćih od 38:33.

1. ČETVRTINA:

Prva dva šuta su ušla... Pavlović za dva, a onda Jaka pogađa trojku. Zbog skraćene rotacije na višim pozicijama crno-beli, kao i u Nišu, odmah udvajaju Bobija Marjanovića. U prva dva minuta Zvezda je šutnula već tri trojke!

Pavlović je razigran... Svih osam Partizanovih poena dao je on. Počinje jurnjava... Vilijams pogađa drugu trojku za Zvezdu. 8:8 na polovini prve deonice.

Zvezda je u prvih šest minuta šutnula 11 puta - čak 10 za tri! Partizan samo dve (0/2). Kalinić dobija tehničku zbog prigovora... Tri penala je iskoristio Milosavljević, ali crno-beli ne koriste TG do kraja.

Iz igre su, za sada, potpuno odsečeni Mačvan i Marjanović. Zvezda na prvi odmor između četvrtina odlazi s 17:15, iako je gubila 8:13, u 7. minutu.