ABA LIGA: Zvezda prava tek u završnih deset minuta za 21. jadranski trijumf

16.02.2015. 22:19
Čarls Dženkins u meču ABA lige protiv Cedevite
Čarls Dženkins u meču ABA lige protiv Cedevite / Izvor: MN Press

Crveno-beli u vrlo nervoznoj igri sa mnogo uspona i padova savladali Cedevitu u derbi meču regionalnog takmičenja (78:63) i četiri kola pre kraja teoretski obezbedili prvo mesto pred plej-of.

Košarkaši Crvene zvezde savladali su ekipu Cedevite rezultatom 78:63 (16:22, 27:11, 16:25, 19:5), u poslednjem meču 22. kola ABA lige.

Lider regionalnog takmičenja igrom možda nije oduševio 6.000 gledalaca u beogradskom "hramu košarke", ali je svakako viđen jedan pravi derbi meč koji je rešen tek u poslednjem periodu. Iako su i jedni i drugi imali faze u kojima su praili čak i dvocifrene razlike (Zvezda 10, Cedevita 12 poena "viška"), meč je prelomljen tek u poslednjih deset minuta u kojem je Zvezda sjajnom odbranom dozvolila protivniku da postigne samo pet poena i na kraju, ipak, sasvim zasluženo stigla do 21. ovosezonskog trijumfa, kojim je i teoretski obezbedila prvo mesto pred plej-of.

Ono što crveno-bele može da raduje je činjenica da su se i pored oscilacija izborili sa pritiskom stvorenim posle tri vezana poraza u oba takmičenja, dok je način na koji su odgovorili na izuzetno čudan, gotovo jednostran sudijski kriterijum sredinom trećeg perioda baš ono što je timu Dejana Radonjića trebalo pred finalni turnir Kupa Radivoja Koraća koji se ove nedelje igra u Nišu.

Najefikasniji u redovima crveno-belih na ovo meču bio je Luka Mitrović kojem je samo jedan skok nedostajao za "dabl-dabl" učinak - 14 poena, devet skokova. Na drugoj strani, bolji od ostalih bio je Miro Bilan sa 13 koševa.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 3, Rebić, Dangubić, Mitrović 14 (9sk), Lazić 4, Blažič 5, Kalinić 10, Marjanović 10 (2sk), Tejić 6 (4as), Dženkins 11 (4sk), Jović 7 (5sk, 2as), Cirbes 8. Trener: Dejan Radonjić.

CEDEVITA: Zubčić 5 (8sk), Barać 7, Ramljak, Pilepić 10, Babić 5, Delas A., Zganec, Bilan 13 (5sk), Delas M, Gordić 9 (3as, 6il), Tomas 9, Arapovič 5. Trener: Jasmin Repeša.

Duel Bilana i Marjanovića u meču ABA lige između Crvene zvezde i Cedevite
Duel Bilana i Marjanovića u meču ABA lige između Crvene zvezde i Cedevite / Izvor: MN Press

Zvezda je slabo počela meč i dozvolila gostima da vrlo brzo steknu osam poena prednosti, da bi se nešto kasnije na kratko konsolidovala. Ipak, slab prvi period iskoristili su raspoloženi Bilan i Arapović, pa je tri minuta pre kraja prvog dela igre na semaforu bilo plus 12 za goste (4:16). Ipak, Zvezda je završnicu odigrala čvršće u odbrani i trojkama Kalinića i Vilijamsa na prvi odmor otišla sa prihvatljivih šest poena zaostatka  (16:22).

Lider na tabeli odlično je počeo drugi deo igre i zahvaljujući dobroj defanzivnoj igri i raspoloženom Dženkinsu u napadu stigao na samo poen zaostatka u 13. minutu (23:24), da bi posle trojke Zubčića usledila serija crveno-belih od 9-0, čime je domaćin prvi put stigao u vođstvo sredinom drugog dela (30:27). Kao da su u drugoj četvrtini na parket izašle dve potpuno druge ekipe, pa je Zvezda novom serijom 7-0 stigla prvi put do dvocifrene prednosti, koju je sačuvala do kraja prvog poluvremena (43:33).

Nikola Kalinić u meču ABA lige protiv Cedevite
Nikola Kalinić u meču ABA lige protiv Cedevite / Izvor: MN Press

Crveno-beli su i u drugo poluvreme ušli dosta nervozno, što je Cedevita uspela da iskoristi i posle četiri minuta igre gotovo neutrališe prednost crveno-belih. Tome je dosta kumovalo i nekoliko spornih sudijskih odluka, a posle jedne od njih Marjanović je zbog oštrog protesta dobio tehničku grešku, njegovu četvrtu na meču, već u 25. minutu.

Uzavrelo je tada postalo i na tribinama, budući da je svaka odluka u tim momentima išla na štetu crveno-belih, a gosti su u 27. minutu ponovo stigli do vođstva, a zatim i do četiri poena viška (49:53) posle nove tehničke greške klupi. Usledio je još jedan period egal igre, a Zvezda je mini serijom 6-0 na poslednji odmor ipak otišla sa poenom viška (59:58).

Tek je poslednji period pokazao igru koja je krasila crveno-bele većim delom sezone. Zvezda je sjajnom odbranom svela goste na samo dva poena u prvih osam i po minuta, pa je do kraja viđena praktično simultanka beogradskog tima u kojoj je dominirao centarski tandem Mitrović - Marjanović za, na kraju, ubedljivih 78:63.

Levski - Metalac 66:77

TABELA: Crvena zvezda 21-1, Budućnost 16-6, Cedevita 15-7, Partizan 15-7, Olimpija 11-11, , Krka 11-11, Zadar 11-11, Metalac 11-11, Solnok 10-12, Cibona 9-12, Mega Leks 9-13, Igokea 7-15, MZT 6-16, Levski 1-21.