Utorak 19. mar 2024.
tuča dečaka u školi

Broj dece siledžija u porastu! Kako reagovati?

Foto: Profimedia
Već oko pete godine, nasilništvo među decom nije retka pojava. Ako nas već statistika grubo opominje, kako onda zaštititi dete? Kako pomoći detetu da odboluje nasilništvo i da pravilno odreaguje? Da li su naša deca problem bez rešenja?

Problem maloletne dece nasilnika nikako ne treba ignorisati, već kao roditelji morate da razgovarate sa klincima o dešavanjima u školi ili vrtiću i da ih podstaknete da vam se poveravaju. Kod kuće ih naučite kako da reaguju i kako da se postave u susretu sa nasilništvom. Suptilno ili direktno, u zavisnosti od karaktera vašeg deteta, objasnite im kako do toga, zaista, može doći.

Siledžije manje kinje one mališane koji imaju dosta drugova. Shodno tome, podstaknite dete da sklapa prijateljstava u školi i van nje. Tako će, definitivno, steći više iskustva u interakciji sa drugima, a veća je verovatnoća da će mu neko od njih priskočiti u pomoć. Radite na tome da dete stekne samopouzdanje, jer nasilnici imaju "pik" na one ranjive, povučene, ili, kako oni kažu, autsajdere.

tuca dva momka
Foto: Profimedia

Godišnje, u proseku, oko 5 hiljada maloletnika izvrši krivična dela, u okviru kojih spada i siledžijstvo, a svako sedmo dete maloletnik mlađe je od 14 godina. Ipak, većina se slaže da je prevencija jedna od mogućih plodonosnih rešenja i da je dete prikaz funkcionisanja, odnosno nefunkcionisanja porodice.

Škola, takođe, mora da primeti sve vrste promena u radu i ponašanju dece. Zato, nastavnici, pažljivo i oprezno!

 

Vremenska prognoza
Clear sky
3 Beograd