DA SE NIKAD NE ZABORAVI: Tragičan dan koji je zauvek spojio Mančester junajted i Zvezdu (FOTO)

06.02.2016. 09:05
Stadion Mančester junajteda "Old Traford"
Stadion Mančester junajteda "Old Traford" / Izvor: Profimedia

Danas se obeležava 58. godina od tragedije u Minhenu.

Danas se navršava 59 godina od jedne od najvećih tragedija koje su zadesile fudbal. Šestog februara 1958. avion sa fudbalerima Mančester junajteda srušio se na minhenskom aerodromu pri povratku iz Beograda sa utakmice protiv Crvene zvezde, a tom prilikom život je izgubila 21 osoba.

Među 21 žrtvom te nesreće, koja je obeležila epohu, bilo je i osam članova legendarnih "Bazbijevih beba". U Mančester junajtedu svake godine posebno obeležavaju ovaj tužan datum. Crvena zvezda se takođe oglasila na Tviteru, a sa zvaničnog Tviter profila Mančester junajteda ispod tog tvita je na ćirilici napisano "Hvala vam". Usledila je lavina pozitivnih komentara navijača Mančester junajteda koji su ostali zadivljeni gestom kluba iz Ljutice Bogdana.

Vratimo se za trenutak 59. godina unazad. Dan pre katastrofalne nesreće, petog februara 1958. godine, jedna od najtalentovanijih generacija u dotadašnjoj istoriji engleskog fudbala plasirala se u polufinale Kupa šampiona, pošto je u dva meča bila bolja od Crvene zvezde ukupnim rezultatom 5:4. Dan kasnije, u 15 časova i 4 minuta, avion sa timom Mančester junajteda i engleskim novinarima srušio se pri pokušaju poletanja sa minhenskog aerodroma, na kojem je dopunjavao gorivo. Na licu mesta poginulo je 19 osoba, još dve su kasnije podlegle povredama. Među njima bilo je osam fudbalera, članova legendarnih Bazbijevih beba.

Utakmice Crvene zvezde i Mančester junajteda u Kupu šampiona su te 1958. godine bile veoma interesantne. "Đavoli" su na Old Trafordu pobedili  2:1, a u Beogradu su poveli već u 90. sekundi golom Denisa Vajoleta. Do poluvemena semafor na stadionu JNA, gde je Crvena zvezda bila domaćin, pokazivao je 0:3, posle pogodaka Bobija Čarltona. U nastavku meča Lazar Tasić je iskoristio penal, koji je probudio Zvezdin tim, a dva gola Bore Kostića donela su izjednačenje na 3:3, petnaest minuta pre kraja. Ipak, beogradski tim nije uspeo da postigne još jedan gol i obezbedi treću utakmicu (tada nije važilo pravilo gola u gostima, a u slučaju nerešenog ishoda u zbiru, igrao se treći meč). Odlične utakmice su na žalost ostale u senci tragedije koja je na tužan način zauvek spojila dva velika kluba.