EP ZA ODBOJKAŠE: Srbija teškom mukom do četvrtfinala

13.10.2015. 19:57
Nikola Jovović i Srećko Lisinac
Nikola Jovović i Srećko Lisinac / Izvor: Beta

"Orlovi" u baražu posle preokreta savladali Estoniju i u sredu se za polufinale bore sa Francuskom.

Teže nego što se očekivalo srpski odbojkaši su izborili plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Bugarskoj i Italiji. Oni su u Busto Arsiciju tek posle preokreta slomili otpor Estonije za konačnih 3:2 (21:25, 14:25, 25:8, 25:22, 15:13). "Orlovi" će se u sredu u četvrtfinalu sastati sa Francuskom, a taj meč bi trebalo da počne u 17:30 časova.

Počelo je loše jer je Estonija povela 8:4. Ipak, posle tehničkog tajm auta Srbija se trgnula i zahvaljujući servisima Marka Podraščanina prišla na 9:8, a onda izjednačila na 11:11. To nije slomilo Estonce, koji su i dalje igrali svoju igru, a odlično im je funkcionisao blok. Protivnik je poveo 20:15, pa je Nikola Grbić zatražio tajm aut. Nažalost, ni to nije donelo promenu, pa je Estonija dobila taj deo 25:21. Loše jeigrala Srbija taj deo jer je napravila 14 grešaka, a protivnik samo sedam.

Tamo gde su stali u prvom, Estonci su nastavili u drugom setu. Od prvog poena su nametnuli svoj ritam i konstantno povećavali prednost, a kod rezultata 12:6 su naterali Grbilća da zatraži odmor. Ipak, to nije dalo željeni efekat, prednost je rasla do 16:8 na drugom tehničkom tajm autu. Zbog toga je srpski selektor pokušao nešto da učini sa izmenama, ali ni to nije uspeo, pa je Estonija drugi set dobila sa 25:14.

Bezizlazna situacija nije sputala ruke srpskih odbojkaša u trećem setu. Kod rezultata 2:2, oni su napravili seriju 5:0 i poveli 7:2. Stvari su polako počele da dolaze na svoje mesto. Srpski odbojkaši su popravili igru u odbrani, proradio je blok, napadi su postali ubojitiji, pa je prednost narasla na 14:4. Na kraju je taj set dobijen sa ubedljivih 25:8.

Sigurnost se prenela i na četvrti set, koji su "orlovi" kontrolisali od početka, a na prvom tehničkom tajm autu su vodili 8:5. Iako su Estonci pripretili i prišli na samo poen zaostatka, posle drugog tehničkog odmora nisu imali nikakve šanse, pa je o četvrtfinalisti odlučivao peti set.

Poslednji set su Estonci počeli bolje, i to zahvaljujući odličnim servisima Olivera Vena. Poveli su 4:2, pa je Grbić zatražio odmor. To je dalo rezultat, Srbija je ukrotila servis Estonaca, i povela 6:5. Igralo se poen za poen sve dok jedan estonski reprezentativac nije poslao loptu u aut za 11:9. Ipak, Estonci su izjednačili na 11:11. Kod rezultata 12:12, Srbija je dobila naredna dva poena, a potom iskoristila drugu meč loptu za konačnih 15:13.

Najefikasniji u srpskom timu bio je Aleksandar Atanasijević sa 20 poena, Marko Ivović je postigao 14, a Nikola Kovačević 12. Kod Estonaca su Robert Taht i Oliver Veno postigli po 15 poena, a Kejt Pupart 11.