EP ZA ODBOJKAŠE: Srbija teškom mukom do prve pobede

09.10.2015. 20:31
Srećko Lisinac
Srećko Lisinac / Izvor: Beta

U prvom kolu savladana Slovačka 3:2. U subotu sa Finskom.

Teže nego što se očekivalo srpski odbojkaši su ostvarili prvu pobedu na Evropskom prvenstvu. U prvom kolu Grupe D oni su u Busto Arsiciju savladali Slovačku 3:2 (25:22, 22:25, 30:28, 24:26, 15:9). Srbija se u drugom kolu u subotu od 15 časova sastaje sa Finskom.

Pokazali su Slovaci u prvom setu da neće biti nimalo naivan rival. Iako je Srbija vodila većim delom tog perioda, protivnik je stalno disao za vratom. Kada su Slovaci prišli na 23:22, na scenu je stupio Aleksandar Atanasijević. Prvo je sa Lisincem bio odličan u bloku, a onda je smečovao za osvajanje prvog seta.

Tokom većeg dela drugog seta Slovaci su vodili sa tri razlike, ali je Srbija izjednačila na 18:18. Ipak, usledio je pad, pa je Slovačka povela 21:18 i naterala Nikolu Grbića da zatraži tajm aut. To nije donelo željeni efekat, pa je rezultat u setovima bio izjednačen na 1:1.

Treći set je počeo izjednačeno, a onda je protivnik preuzeo kontrolu meča. Poveo je na drugom tehničkom tajm autu 16:11 I stvari nisu izgledale nimalo dobro. Ipak, kao da je odmor dobro došao srpskim odbojkašima, koji su zaigrali mnogo bolje i izjednačili na 17:17. Do kraja seta se vodila izjednačena borba, a Srbija je iskoristila treću set loptu za 30:28.

Kod rezultata 28:27 za Slovačku, Nikola Jovović je poslao loptu u aut i protivnik je počeo da se raduje misleći da je poveo 2:1 u setovima. Ipak, naši su zatražili čelendž i ispostavilo se da su bili u pravu jer je lopta zakačila blok.

To kao da je dotuklo Slovake, koji su slabije počeli četvrti set. Srbija je to iskoristila i na prvom tehničkom tajm autu vodila 8:4. Tada je proradio blok Slovaka koji su prišli na 13:12 i naterali Grbića da zatraži odmor. To je trgnulo srpske odbojkaše koji su osvojili naredna tri poena i povećali vođstvo na 16:12.

Nažalost, nije se nastavilo u tom ritmu, popustio je prijem, pa je Slovačka preokrenula na 17:16. Ponovo se ušlo u izjednačenu završnicu u kojoj je protivnik imao konstantnu prednost od tri poena. Slovaci su iskoristili treću set loptu za 26:24, pa je odluka pala u petom setu.

Odmah na početku poslednjeg seta je Srbija povela 4:1. To je je bila prevelika prednost za Slovake koji se do kraja meča nisu predavali, ali nisu ni načinili iznenađenje.

Najbolji u srpskom timu bio je Aleksandar Atanasijević sa 23 poena, Srećko Lisinac je postigao 12, Marko Podraščanin 11, a Nikola Kovačević 9. Kod Slovaka je najefikasniji bio Peter Mihalović sa 23 poena.