EL: Zvezda bez trojke izgubljena u šumi, Vilijams promašio pobedu

05.02.2015. 20:18 23:19
Markus Vilijams na meču sa Žalgirisom
Markus Vilijams na meču sa Žalgirisom / Izvor: MN Press

Žalgiris slavio u „Kombank areni“, američki plej imao šut za trijumf.

Crvena zvezda je ponovo pala na ispitu iz psihologije u "Kombank areni", izgubila treći meč u srpskoj prestonici u Top 16 fazi i praktično ostala bez šanse za plasman u četvrtfinale elitnog takmičenja. Posle Reala i Galatasaraja u najvećoj dvorani na Balkanu osladio se i Žalgiris koji je slavio rezultatom 70:68 (20:13, 19:21, 14:15, 17:19).

Crveno-beli su bili u  kontraritmu od prvog podbacivanja lopte, ni u jednom trenutku nisu bili u prednosti, dok je Žalgiris pažljivo koristio sve pukotine u odbrani domaćina. Džejms Anderson je bio surovi egzekutor (22 poena), a sa druge strane, tim Dejana Radonjića je podbacio u napadu.

Poražavajuće deluje podatak da je Zvezda promašila svih 19 šuteva za tri poena!? I pored konstantnog zaostatka za litvanskim timom, crveno-beli su imali šansu za trijumf, ali je Markus Vilijams iz velike daljine promašio trojku za pobedu uz zvuk sirene.

Jurila je Zvezda goste tokom celog meča, početkom poslednje deonice Žalgiris je delovao daleko na plus 10 (59:49), ali su Majk Cirbes i Nikola Kalinić pokrenuli ekipu atraktivnim poenima. Probudio se u finišu i Vilijams, ali je Amerikanac pri rezultatu 66:69 promašio bitno polaganje na minut i 50 sekundi do kraja.

Pri istom rezultatu neprecizan je bio i Jaka Blažič na početku poslednjeg minuta, ali je zakucavanje Bobana Marjanovića omogućilo domaćinu nekoliko sekundi d aobezbedi produžetak ili čak trijumfuje. Vilijams, međutim, nije imao vremena da organizuje poslednji napad i nije uspeo da pogodi trojku za trijumf. Žalgiris je, nesumnjivo, zasluženo slavio u Beogradu...

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 9 (7 as, 0/5 za tri), Rebić, Dangubić, Mitrović 4 (7 sk), Lazić 5, Blažič 12, Kalinić 7, Marjanović 17 (10 sk), Kaplanović, Tejić 2 (4 sk), Dženkins 6, Cirbes 6. Trener: Dejan Radonjić.

ŽALGIRIS: Čeri 2, Lekavičijus 8 (5 sk), Vene, Gudaitis 10, Kariniauskas, Songaila 2, Jankunas 11 (8 sk), Javtokas 4, Milaknis 5, Anderson 22 (5 sk), Dimša, Ulanovas 6 (5 sk). Trener: Gintaras Krapikas.

Meč Crvena zvezda - Žalgiris mogli ste da pratite u tekstualnom prenosu na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 68:70 (19:17)

Žalgiris počinje poslednji period sa šest poena u nizu za jedva četrdesetak sekundi igre. Nekoliko spornih odluka sudija i dva faula dosuđena Dženkinsu (u prvoj sekundi četvrtog perioda!) i Lazića "izludeli" su Zvezdine najvatrenije navijače. Na terenu je za to vreme već stajalo 49:59, pa je Radonjić bio prinuđen da zatraži minut odmora već u 31. minutu (49:59). Ipak, nakon toga Zvezda polako počinje da hvata priključak poenima Cirbesa i Blažiča. Tim Dejana Radonjića konsolidovao je odbranu, dok je pod košem Žalgirisa stvar u svoje ruke preuzeo Nikola Kalinić i poenima uz četvrti faulLekavičijusa naterao Krapikasa na minut odmora (60:63).

Zvezda je ušla vrlo nervozno u završnih pet minuta susreta. U dva navrata je lošim zagrađivanjem dozvolila gostima druge napade, apa su u završna dva minuta ušli sa prednošću od pet poena (64:69). Vilijams je položio za "minus 3", ali dobru odbranu srveno-belih nije uspeo da kazni Blažič. Jankunas je 37 sekundi pre kraja pogodio jedno bacanje za prednost od četiri poena, a Marjanović odgovorio brzim zakucavanjem (68:70). Zvezda je uspela da odbrani napad, ali za kratko vreme nije uspela da organizuje pravi napad. Vilijams je šutirao sa devet metara, ali lopta nije htela kroz mrežicu - 68:70.

Luka Mitrović u meču Evrolige između Crvene zvezde i Žalgirisa
Luka Mitrović u meču Evrolige između Crvene zvezde i Žalgirisa / Izvor: MN Press

3. četvrtina - 49:53 (15:14)

Zvezdin šut za tri poena nije proradio ni u nastavku. Dobro je funkcionisala igra u odbrani, pa gosti nisu uspevali da se ponovo odlepe, zahvaljujući poenima Marjanovića i Vilijamsa. Jasno je bilo vidljivo, međutim, da Zvezda ima problema u organizaciji, budući da je na VIlijamsa spao gotovo sav teret usled izostanka Jovića. Gosti su tu činjenicu koristili na najbolji način i održavali prednost i posle 25 minuta (40:45).

Trojkom Andersona četiri minuta pre kraja trećeg perioda gosti dolaze do nove najveće prednosti od deset poena (40:50). Ipak, poenima Marjanovića uz dodatno bacanje, a zatim i polaganjem Zvezdinog gorostasa, crveno-beli se ponovo vraćaju u igru (45:50). Ni trojka Milaknisa nije pomela Zvezdine košarkaše, koji su nošeni frenetičnim navijanjem nastavili da prate u stopu gostujući sastav. Novim poenima Marjanovića posle nesportske lične greške Songaile, te zakucavanjem Nikole Kalinića u kontranapadu, "Arena" je ponovo eksplodirala, a Zvezda prišla na samo četiri poena zaostatka (49:53).

Duel Džejmsa Andersona i Branka Lazića u meču Evrolige između Crvene zvezde i Žalgirisa / Izvor: MN Press

Iako je počeo meč sa klupe, Jaka Blažič je bio najefikasniji pojedinac u redovima crveno-belih sa osam poena, dok su Boban Marjanović i Čarls Dženkins zabeležili šest. Na drugoj strani, Džejms Anderson upisao je devet poena u prvih 20 minuta.

2. četvrtina - 34:39 (21:19)

Zvezda je krenula odlično u nastavku i agresivnom odbranom odbranila prva tri napada gostiju, dok su na drugoj strani Lazić i Dženkins približili crveno-bele na "minus 3" (17;20). Gosti su posle tajm-auta iapk uspeli da odgovore na agresivnu odbranu našeg evroligaša, a prednost gostima održavali su Songaila i Milaknis. Dobro su u tim momentima sarađivali Dženkins i Cirbes na "pik en rolu" i držali Zvezdi priključak (23:26).

Baš kada su sasvim hvatali priključak poenima Lazića uz dodatno slobodno bacanje (26:28), jedna sudijska odluka kao da ih je izbacila iz ritma, pa su gosti ponovo vezali četiri poena u nizu. Dženkins je izgubio dve lopte za redom, ali Žalgiris nije uspeo na to da odgovori na njemu željen način, pa je Zvezda poenima Marjanovića sa linije penala nastavila poteru za "zelenima" (28:32). Ipak, Anderson je trojkom, a zatim i poenima sa penala doneo Žalgirisu maksimalnih "plus 9" (28:37). Sa druge srane, Zvezda je očajno šutirala za tri poena i u tim momentima već imala 0/10 van linije 6,75! Ipak, Zvezda je sa dve kontre i poenima Blažiča smanjila na prihvatljivih 32:27, a zatim je brzom igrom u tranziciji Vilijams asistirao Mitroviću za šesti poen u nizu crveno-belih i samo tri poena zaostatka (34:37). Lekavičijus je poenima sa penala doneo gostima "plus 5" na poluvremenu - 34:39.

Boban Marjanović u meču Evrolige između Crvene zvezde i Žalgirisa
Boban Marjanović u meču Evrolige između Crvene zvezde i Žalgirisa / Izvor: MN Press

1. četvrtina - 13:20

Meč je počeo nerealizovanim napadima na obe strane, da bi potom usledio period igre "koš za koš", pa je na ulazu u četvrti minut bilo 4:4. Tek poenima Ulanovasa i Lekavičijusa (u dva navrata) gosti stigli do šest poena "viška" (4:10), pa je crveno-belima dobro došao TV tajm-aut, posle kojeg je Dženkins pogodio sa distance.

Dva napada imala je Zvezda da poentira i smanji rezultat, ali je Luka Mitrović dva puta promašio za tri. Gudaitis i Anderson čuvali prednost ogsima, dok su Marjanović i Vilijams držali priključak (10:14). Nešto slabiji period igre na obe strane prekinuo je Jaka Blažič lepim ulazom za "minus 2" (12:14). Ipak, Jankunas je odgovorio sa četiri poena u nizu i vratio prednost Žalgirisu na šest poena na ulazu u poslednji minut. Kalinić je pogodio samo jedno bacanje a Javtokas iz drugog napada doneo gostima "Plus 7" posle prvog perioda (13:20).

Crveno-beli će na ovom meču nastupiti bez povređenog Stefana Jovića, umesto kojeg je u sastavu mladi Đorđe Kaplanović.