EVROLIGA: Olimpijakos blizu fajnal-fora, sjajni Krstić i Džening produžili nadu Efesu (VIDEO)

21.04.2015. 21:20
Duel Rudija Fernandeza i Nenada Krstića u meču Real - Efes
Duel Rudija Fernandeza i Nenada Krstića u meču Real - Efes / Izvor: Profimedia

Ekipa iz Pireja blizu je plasmana na svoj peti završni turnir u poslednjih sedam godina. Real nadoknadio 13 poena zaostatka, ali je ipak poražen trojkom u poslednjoj sekundi.

Košarkaši Olimpijakosa poveli su u četvrtfinalnoj seriji plej-ofa Evrolige protiv Barselone pošto su u trećem meču kao domaćini slavili rezultatom 73:71 (26:23, 18:13, 15:24, 14:11). Ovom pobedom ekipa iz Pireja stigla je nadomak plasmana na finalni turnir najjačeg evropskog takmičenja koje će pokušati da "overi" već u četvrtak kada u Dvorani mira i prijateljstva ponovo gostuje tim iz Katalonije.

U veoma izjednačenom meču domaći tim vodio je većim delom meča, početkom trećeg perioda imao je prednost i od 10 poena (46:36), ali su se gosti zahvaljujući raspoloženom Doelmanu u potpunosti vratili u igru i preokrenuli u 30. minutu (57:60). Međutim, od tog momenta Olimpijakos je odigrao sjajnu odbranu. Nošen fenomenalnom podrškom navijača u Dvorani mira i prijateljstva nije dozvolio poene Kataloncima u prvih dva i po minuta tokom kojih su kompletirali seriju 9-0 za prednost od vrednih šest poena (66:60).

Vasilis Spanulis se raduje
Vasilis Spanulis se raduje / Izvor: Profimedia

Najzaslužniji za taj preokret bili su Printezis i Hanter, ali su domaći u preostalih sedam i po minuta postigli samo četiri poena, dok se barselona malo po malo sasvim približavala i u poslednji minut ušla sa samo poenom zaostatka. Završnica je potrajala kao večnost domaćinu, budući da su arbitri u dva navrata morale da pregledavaju snimak, a oba puta sudijska trojka u kojoj su bili i naši Ilija Belošević i Milija Vojinović lopta je dodeljena gostima. Međutim, Oleson nije pogodio trojku za preokret, a Spanulis i Printezis bili su sigurni sa penala, dok Barsa u poslednjih pet sekundi nisu uspeli da organizuju napad za produžetak (73:71).

Najbolji u redovima Olimpijakosa bio je sjajni Jorgos Printezis sa 19 poena, četiri skoka i indeksom 21, dok je Vasilis Spanulis zabeležio 15 koševa i osam asistencija. Na drugoj strani, bolji od ostalih bio je Huan Karlos Navaro sa 14 poena i šest asistencija, Satoranski je upisao 12, a Doelman i Lampe po 10 poena.

Nenad Krstić u dresu Anadolu Efesa
Nenad Krstić u dresu Anadolu Efesa / Izvor: Profimedia

Efes je pobedom u Istanbulu protiv Real (75:72) smanjio rezultat u seriji na 2-1. Posle dva trijumfa "kraljevskog kluba" u Madridu, ekipa Dude Ivkovića uspela je da u "Abdi Ipekči" dvorani izbori nastavak serije.

Real je dobro počeo i treći meč, vodio sredinom prvog dela igre osam poena razlike (11:19), ali je Efes uspeo da preokrene i polovinom druge četvrtine pređe u vođstvo. Od tog momenta počinje postepeno da raste prednost domaćina, koja trojkom Dženinga u 32. minutu dostiže maksimalnih "plus 13" (59:46). Činilo se tada da je meč već rešen, ali je onda usledila "simultanka" Serhija Rodrigeza koji je ubacio 15 od narednih 17 poena Reala (kakvu je blokadu "dobio" Španac pogledajte OVDE) i uveo "Kraljeve" u neizvesnu penal završnicu u kojoj je Džejsi Kerol sedam sekundi pre kraja doneo izjednačenje gostima (72:72), ali je Met Džening trojkom uz zvuk sirene produžio nadu turskog kluba za senzacionalnim preokretom u seriji i plasmanom na fajnal-for.

Sjajnu partiju u domaćem sastavu pružio je Nenad Krstić koji je zabeležio 17 poena (šut za dva 7/9), sedam skokova i indeks korisnosti 26, dok je junak pobede Efesa Mat Džening upisao 21 koš (za tri 5/7). Kod gostiju Serhio Rodrigez zabeležio je 17 poena od čega 15 u poslednjoj četvrtini, dok je Serhio Ljulj dodao 15 koševa.