EVROLIGA: Zvezdin "kralj" Marjanović nedovoljan za iznenađenje u Madridu

26.02.2015. 20:34 22:56
Boban Marjanović u meču Evrolige protiv Reala iz Madrida
Boban Marjanović u meču Evrolige protiv Reala iz Madrida / Izvor: MN Press

Crveno-beli su samo do sredine trećeg perioda uspeli da pruže otpor Realu koji je eksplozivnom igrom u drugom poluvremenu naneo srpskom evroligašu sedmi poraz u Top 16 fazi elitnog evropskog takmičenja (85:61).

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su na gostovanju madridskom Realu rezultatom 85:61 (16:18, 24:11, 20:17, 25:15) u meču osmog kola Top 16 faze Evrolige.

Crveno-beli nisu uspeli da energiju stečenu osvajanjem Kupa Radivoja Koraća minulog vikenda u Nišu prenseu i na gostoavnje finalisti prošlogodišnje Evrolige, koji je i drugi put ove sezone savladao beogradski tim. Iako su pružili sasvim korektnu partiju protiv "kraljevskog kluba", košarkaši Crvene zvezde nisu uspeli da načine iznenađenje u španskoj prestonici.

Zvezda je dobro počela meč, u uvodnim minutima stigla do osam poena prednosti (6:14), ali je od tog momenta Real zaigrao znatno agresivnije. Boban Marjanović nosio je svoj tim tokom celog meča, ali su na drugoj strani sjajni bili Serhio Rodrigez i, pre svih, Džejsi Kerol, pa je Real u drugom periodu potpuno preokrenuo rezultat i do kraja meča sigurno čuvao prednost, konstantno je uvećavajući sve do maksimalnih 25 poena koliko je bilo krajem poslednjeg perioda.

Maik Cirbes u meču sa Realom
Maik Cirbes u meču sa Realom / Izvor: MN Press

Crveno-beli očigledno nisu imali dovoljno snage da, uprkos povratku iz "minus 13" na poluvremenu, sredinom trećeg perioda stignu na samo pet poena zaostatka. Ipak, od tog momenta, Real je zaigrao kao u transu, prednost je konstantno rasla, sve do maksimalnih 25 poena. Zvezdu je očajno služio šut, prvu (i jedinu) trojku za crveno-bele pogodio je Kalinić minut pre kraja, izgubljeno je čak 19 lopti (Real samo pet), pa su Madriđani na kraju zasluženo došli do ubedljivog trijumfa, sedmog u Top 16 fazi, dok su crveno-beli zabeležili isto toliko poraza i ostali definitivno na poslednjoj poziciji.

Najbolji u redovima Crvene zvezde još jednom je bio neverovatni Boban Marjanović koji je zabeležio "dabl-dabl" sa 21 poenom i 13 skokova, uz tri blokade, sedam iznuđenih faulova i indeksom korisnosti od čak 35. Ipak, crveno-beli gorostas nije imao dovoljno dobru podršku među saigračima od kojih je samo Maik Cirbes bio "dvocifren", sa 13 koševa (devet skokova), dok je Markus Vilijams odigrao solidnu partiju i zabeležio po osam poena i asistencija. Na drugoj strani, Džejsi Kerol je zabeležio 17 koševa, Rudi Fernandez 15, a Serhio Rodrigez 13.

REAL MADRID: Rivers 4, Fernandez 15, Kampaco, 2 Mačiulis 4, Rejes 6 (5sk), Rodrigez 13 (3as), Ajon 6, Kerol 17 (3sk, iz igre 8/12), Ljulj 9 (7as), Burusis 2, Sloter 5 (5sk), Mehri 2. Trener: Pablo Laso.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 8 (3sk, 8as, iz igre 3/9), Rebić, Dangubić 5, Mitrović, Blažič 4, Kalinić 8 (4sk, 4iz), Marjanović 21 (13sk, za dva 8/13, sl. bacanja 5/7), Tejić, Dženkins 2, Jović, Cirbes 13 (9sk). Trener: Dejan Radonjić.

Najzanimljivije detalje meča Real Madrid - Crvena zvezda možgli ste da pratite na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 85:61 (25:15)

Zvezda je na početku poslednje četvrtine dopustila da uđe u Realov ritam. "Kraljevski klub" brzo je stigao do nove najveće prednosti, a Cirbes je jedini pogađao za crveno-bele sve do koša Kalinića u 34. minutu. Poenima Slotera Real stiže do "plus 15", pa Radonjić ponovo mora da traži tajm-aut (69:54).

Nisu se tu zaustavili Madriđani, već su poenima Riversa i trojkom Reodrigeza stigli do nove najveće prednosti od čak 21 poena u 37. minutu (77:56). Ostala je Zvezda bez snage u tim momentima, dok su košarkaši "kraljevskog kluba" zaigrali izuzetno lepršavo i u laganom tempu privodili meč kraju. Da se Zvezda ne provede kao u meču sa Žalgirisom, Kalinić je, minut pre kraja, pogodio trojku - prvu za crveno-bele na meču, ali je to bila slaba uteha pored "minus 24" na kraju meča (85:61).

Rudi Fernandez u meču Evrolige Crvena zvezda - Real Madrid
Rudi Fernandez u meču Evrolige Crvena zvezda - Real Madrid / Izvor: MN Press

3. četvrtina - 60:46 (20:17)

Marjanović raspoloženo počinje i nastavak igre sa četiri poena u prvih tri minuta, a razigrao se konačno i Vilijams. Ipak, Ajon je jedini pogađao za "kraljeve" u prva tri i po minuta, ali je Fernandez pogodio baš kada je Zvezda počela da pristiže (46:39). Sjajnim ulazom Vilijams poentira, da bi posle odlične odbrane Amerikanac i drugi put u nastavku igre uposlio Marjanovića za njegov već 19. poen u 25. minutu i naterao Lasa da zatraži tajm-aut (46:41).

Ipak, Fernandez se razigrao i poenima Fernandeza a zatim i trojkom istog igrača, prvom na celom meču vratio Realu sigurnu prednost, da bi Rejes doneo domaćinu sigurnih "plus 12" (53:41). Dangubić i Marjanović čuvali su Zvezdu donekle u igri, ali je Real igrao sve raznovrsnije i do kraja trećeg perioda stigao do nove najveće prednosti, pošto se razigrao i Serhio Ljulj - 60:46.

Džejsi Kerol u meču Evrolige Crvena zvezda - Real Madrid
Džejsi Kerol u meču Evrolige Crvena zvezda - Real Madrid / Izvor: MN Press

Najbolji u redovima Crvene zvezde u prvom delu igre je bio Boban Marjanović sa 13 poena i osam skokova, dok je kod domaćina najraspoloženiji bio Džejsi Kerol sa 12 koševa.

2. četvrtina - 40:29 (24:11)

Real mnogo bolje počinje drugi deo igre, a Rodrigez i Kerol su preokrenuli rezultat, a zahvaljujući i raspoloženom Fernandezu stigli do "plus 8" sredinom drugog perioda i uz poene iz prvog dela poveli seriju 18-4 (30:22). Ni tajm-aut nije mnogo pomogao timu Dejana Radonjića. Ipak, Jaka Blažič je uspeo da prekine seriju 8-0 "kraljevskog kluba", ali je u tim momentima bio nezaustavljiv Serhio Rodrigez i doneo domaćinu dvocifrenu prednost u 17. minutu (34:24).

Boban Marjanović nastavio je sa dobrom igrom i u tim momentima zabeležio već 13 poena, da bi ga potom zamenio Cirbes, preko kojeg je završavana većina napada u završnici prvog poluvremena. Poenima Kerola Real 15 sekundi pre kraja donosi novu najveću prednost domaćinu od 11 poena, a još jednom slabom organizacijom Zvezda je okončala slabu drugu četvrtinu - 40:29.

1. četvrtina - 16:18

Zvezda je dobro počela meč pošto su Vilijams i Marjanović bili vrlo raspoloženi, naročito centar crveno-belih koji je posle poena Riversa i Ajona vezao pet poena i doveo goste u vođstvo (4:7). Real je slabo šutirao za tri u uvodnim minutima, promašivši prvih pet šuteva, dok je pod koševima gospodario Zvezdin gorostas i uz poen Dangubića sa linije penala i zakucavanjem doneo beogradskom timu seriju 8-0 i vođstvo od 4:10, pred prvi tajm-aut.

Rejes je prekinuo tu seriju, ali su Blažič i Cirbes ubrzo doneli Crvenoj zvezdi najveću prednost - 6:14. Madriđani su tada čvršće zaigrali u odbrani, a sa četiri vezana poena Fernandeza, uz poene Ljulja, smanjili na samo dva poena zaostatka (12:14). Ipak, Zvezda je čuvala prednost i poenima Dženkinsa i Kalinića vratila šest poena "viška", a da nije bilo nekoliko grešaka u završnim minutima prvog dela verovatno bi na odmor otišla sa većom prednošću od dva poena, na koju su rezultat doveli Kerol i Ljulj - 16:18.