EVROLIGA: Teodosić i CSKA kroz DRAMU do KROVA Evrope!

15.05.2016. 22:32
Košarkaši CSKA
Košarkaši CSKA / Izvor: Profimedia

"Armejci" prokockali plus 21, jedva se spasili poraza u regularnom toku, ali na kraju ipak slavili posle produžetaka.

Miloš Teodosić je konačno osvojio Evroligu, CSKA je postao prvak Evrope sedmi put!  Kapiten Srbije je predvodio CSKA iz Moskve ka dramatičnoj pobedi 101:96 posle produžetaka (83:83 posle 40 minuta) protiv Fenerbahčea u finalu Fajnal fora koji je odigran u Berlinu. Teodosić je pobedom u finalu Evrolige rastužio trenera Fenerbahčea Željka Obradovića, kao i saigrače iz reprezentacije Srbije Bogdana Bogdanovića Nikolu Kalinića.

Učenik Dimitrios Itudis, trener CSKA, nadmudrio je učitelja Željka Obradovića sa kojim je sarađivao čak 13 godina u Panatinaikosu. Itudis je stigao do prve samostalne titule prvaka Evrope, Obradović je ostao na osam, što je apsolutni rekord.

NEMA KRAJA: FIBA tvrdi jedno, EVROLIGA drugo, a reprezentacija i srpski klubovi...

Titula prvaka Evrope je posle velike drame otišla u Moskvu, mada nije tako delovalo posle polovine utakmice. Igrači CSKA su se pred kraj druge četvrtine odlepili na plus 10, a poluvreme okončali prednošću od čak 20 razlike (50:30). Teodosić je u prvom poluvremenu bio fenomenalan, a posebno se istakao asistencijom koju možete da pogledate OVDE. Kapiten Srbije je meč završio sa 19 poena (1/1 dvojke, 3/5 trojke, 8/9 slobodna bacanja), pet skokova i šest asistencija. Uz Teodosića, koji je imao fenomenalnu asistenciju posle koje CSKA poveo 81:78 koju možete da vidite OVDE, odlične partije su pružili i MVP Evrolige Nando de Kolo (22 poena), Kajl Hajns (15) Andrej Voroncevič (11) i Kori Higins (12). Viktor Hrijapa je postigao 10 poena, ali je bio precizan kad je bilo najvažnije, 1,9 sekundi pre kraja.

Fenerbahče je odigrao očajno prvo poluvreme, ali je u drugom zaigrao kao u transu i vratio se sa minus 20 na poluvremenu na 81:81 na nešto više od 30 sekundi pre kraja utakmice. Drama je u tim trenucima dostigla vrhunac, fenerbahče je na manje od 20 sekundi poveo 83:81, a u poslednjem napadu CSKA De Kolo je pokušao trojkom da donese pobedu "armejcima", ali je promašio, međutim Viktor Hrijapa je bio na pravom mestu, skočio u napadu i izjednačio na 1,9 sekundi pre kraja. Fener je imao napad za pobedu, ali Judo nije uspeo ni da dobaci do obruča.

Izabranici Željka Obradovića su poveli 3:0 trojkom Nikole Kalinića, ali su zatim sve do sredine treće četvrtine bili loši u odbrani i neorganizovani u napadu. Očajnu partiju u dresu Fenerbahčea pružio je Jan Veseli koji je sa linije slobodnih bacanja šutirao neverovatnih 1/10! Postigao je sedam poena (3/5 dvojke) i upisao 5 skokova. Bogdanović je odigrao daleko ispod nivoa na koji je navikao navijače Fenerbahčea, postigao je samo šest poena uz očajan šut iz igre (3/5 dvojke, 0/6 trojke). Imao je tri skoka i tri asistencije. Kalinić je postigao trojku, prve poene na utakmici, i to je bilo sve od njega (0/3 dvojke, 1/3 trojke) uz skok i dve asistencije. Jedan od najboljih u redovima Fenera bio je Pero Antić, strelac 16 poena (1/1 dvojke, 1/2 trojke, 11/12 slobodna bacanja). Bobi Dikson je postigao 17 poena, a Ekpe Judo 16.

Nataša Kovačević ZNA zašto NOVAK gubi od Mareja (FOTO)