clear sky
9°C
27.04.2024.
Beograd
eur
117.1527
usd
109.2537
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan
Podešavanja Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan

Grci protiv Jugoslavije "u malom", ima li mesta za iznenađenje?

04.09.2015. 09:25
Piše:
Srbija Danas
Sastav grupe C za Evrobasket 2015.
Sastav grupe C za Evrobasket 2015. / Izvor: SD/ilustracija

Hrvatska je pripreme završila bez poraza, ali je Grčka i dalje favorit. Makedonija nije što je nekad bila, ali da li Gruzija može da joj "otme" četvrtu kartu za osminu finala.

Šta je bilo, bilo je! Čak 24 košarkaške reprezentacije, u četiri zemlje, u subotu 5. septembra počinju Evrobasket.  Počinju s utakmicama za koje su se vredno spremali celo leto. Monpelje, Berlin, Zagreb i Riga gradovi su domaćini, a to znači da će u prvoj fazi po šest selekcija najmanje sedam dana boraviti u spomenutim gradovima.

Posle oduzimanja domaćinstva Ukrajini usled složene političke situacije, domaćinstvo Grupi C dodeljeno je Zagrebu, u kojem će domaćin Hrvatska ugostiti još selekcije Grčke, Holandije, Slovenije, Gruzije i Makedonije. Grad nekadašnjeg dvostrukog evropskog prvaka Cibone i aktuelnog "jadranskog" evroligaša Cibone dočekaće u prelepoj zagrebačkoj "Areni" dve nekadašnje republike zajedničke države, ali i dvostruke šampione Evrope "Helene", kao i dva tima koji prema svemu ne bi trebalo da ugroze osminu finala ove četiri ekipe, ali mesta za eventualna iznenađenja uvek bi trebalo da postoji. Jedno je sigurno, "Arena" će biti poprište velikih borbi za plasman u nokaut fazu, pred 15.200 svedoka.

GRČKA

SASTAV:
PG: Nik Kalates (Panatinaikos, 26, 198), Evangelos Mancaris (Olimpijakos, 25, 196), Kostas Slukas (Fenerbahče, 25, 190)
SG: Vasilis Spanulis (Olimpijakos, 33, 192), Nikos Zizis (Broze Basket, 32, 196), Janis Adetokumbo (Milvoki Baks, 20, 208)
SF: Kostas Papanikolau (Denver Nagets, 25, 203), Stratos Perperoglu (Barselona, 31, 203), Jorgos Printezis (Olimpijakos, 30, 205)
PF: Kostas Kaimakoglu (Uniks, 32, 206)
C: Janis Burusis (Real Madrid, 31, 213), Kostas Kufos (Sakramento, 26, 213)
Selektor: Fotis Kacikaris (48)

Grčka je 1989. u Zagrebu igrala finale sa Jugoslavijom, a sada se vraća na isto mesto gde će se u nokaut fazi sastati sa tri selekcije koje su tada bile deo jedne države (koje više nema).

Istoriju na stranu, i pored toga što u grčkoj selekciji više nema Dijamantidisa, Papalukasa, Focisa, Carcarisa, "Heleni" i dalje imaju respektabilan i izuzetno iskusan sastav, koji predstavlja glavnog favorita za čelno mesto pred nastavak takmičenja u Francuskoj.

Srce i duša tima je fenomenalni Vasilis Spanulis koji uprkos godinama kojih ima 33, igra kao dečak, ali će pleju Olimpijakosa za visoke domete biti neophodna velika pomoć saigrača iz pirejskog kluba, Jorgosa Printezisa i Evangelosa Mancarisa. Mnogo se očekuje i od mlade NBA zvezde Janisa Adetokumba, košarkaša Milvokija, koji bi trebalo da u ovom timu dodatnom snagom, mladošću i energijom bude antipod u odnosu na iskustvo koje grčki sastav čini jednim od najstarijih na šampionatu.

Od posebnog značaja za konačan učinak tima Fotisa Kacikarisa biće igra pod koševima, gde će Janis Burusis i Kostas Kaimakoglu morati da dožive- novu mladost ne bi li Grke uveli u završnicu takmičenja. Ovaj tim počeo je pripremni period sa dva poraza u prva tri meča, ali je od tada nanizao šest trijumfa i, čini se, pravovremeno tempirao formu za Evropsko prvenstvo i borbu za medalju, prvu na kontinentalnim šampionatima od 2009. u poljskoj kada je osvojena bronza.

Vasilis Spanulis na Evrobasketu 2013.
Vasilis Spanulis na Evrobasketu 2013. / Izvor: MN Press

HRVATSKA

SASTAV:
PG: Dontej Drejper (Lokomotiva Kuban, 31, 180), Rok Stipčević (Dinamo Sasari, 29, 186)
SG: Roko Leni Ukić (Cedevita, 30, 196), Marko Tomas (TED Ankara, 30, 201), Krunoslav Simon (Armani, 30, 197)
SF: Bojan Bogdanović (Bruklin Nets, 26, 203), Mario Hezonja (Orlando, 20, 203),  Marko Ramljak (Zadar, 22, 201)
PF: Dario Šarić (Efes, 21, 208), Damjan Rudež (Minesota Timbervulfs, 29, 208)
C: Ante Tomić (Barselona, 28, 218), Luka Žorić (Cedevita, 26, 213), Miro Bilan (Cedevita, 26, 213)
Selektor: Velimir Perasović (50)

Domaćin Grupe C je uz Španiju jedini tim koji nije doživeo nijedan poraz u pripremnom periodu. Devet mečeva, devet trijumfa. Četa Velimira Perasovića pokazala je izvanredne igre i kao retko kada u skorijoj istoriji Evriobasket dočekuje sa toliko optimizma.

Iskusni trener ni dva dana pred takmičenje nije izabrao konačnih 12, a razlog tome leži u odluci da do poslednjeg momenta (petak u 16 časova) čeka iskusnog Marka Tomasa koji još uvek "vuče" povredu.

Hrvati se uzdaju u doskorašnji tandem Barselone, Anta Tomića, a naročito supertalentovanog Marija Hezonju, koji se obreo preko Atlantika i odlučio da se oproba u Orlandu, ali se ipak odazvao i pozivu selektora, iako je bio i deo razvojne NBDL lige. Hrvati još uvek pokušavaju da skinu "prokletstvo" posle napuštanja pobedničkog postolja u Atini 1995. godine, a cela nacija nada se da je sada došlo to vreme. Pripremne utakmice daju utemeljenje takvim nadama, ali je put do završnice i Lila dugačak i trnovit. Najvažnija "karta" na tom putu trebalo bi da bude krilo Bruklina Bojan Bogdanović koji igra u sjajnoj formi, ali će mu biti neophodna i pomoć mladog krilnog centra Darija Šarića.

Mario Hezonja
Mario Hezonja / Izvor: Profimedia

SLOVENIJA

SASTAV:
PG: Luka Rupnik (Olimpija, 22, 185), Nebojša Joksimović (Krka, 34, 193), Jaka Klobučar (bez kluba, 28, 198)
SG: Klemen Prepelič (bez kluba, 23,191), Jaka Blažič (Crvena zvezda, 25, 196)
SF: Zoran Dragić (Himki, 26, 196), Mitja Nikolić (Olimpija, 24, 200). 
PF: Jure Balažič (Gacijantep, 35, 204), Miha Zupan (bez kluba, 33, 205). 
C: Saša Zagorac (Olimpija, 31, 206), Uroš Slokar (Estudijantes, 32, 210), Alen Omić (Gran Kanarija, 23, 215)
Selektor: Jurij Zdovc (49)

Jurij Zdovc ima znatno izmenjen sastav u odnosu na neke ranije sezone. Ovaj tim potpuno je izmenio fizionomiju od kako u njemu više nema Boštjana Nahbara i braće Lorbek. Ni Gorana Dragića više nema među "zmajčekima", što je veliki nedostatak za ovu selekciju.

Ipak, u duelima sa reprezentacijom Srbije u pripremnom periodu, videlo se da ovaj tim može dosta, iako su "orlovi" izašli na kraj sa ekipom u kojoj je i ljubimac navijača Crvene zvezde Jaka Blažič.

Sa druge strane, neće biti njegovog kolege iz suprotnog tabora Eda Muriča zbog povrede, a njegov šuterski doprinos, uprkos ne tako sjajnoj sezoni, bio bi od nemerljivog značaja za selekciju "dežele". Ipak, tu je još jedan nekadašnji košarkaš Partizana Jaka Klobučar, kao i nekadašnji košarkaš Hemofarma, sada već veteran, Nebojša Joksimović. Na konačan učinak mnogo će uticati već sam start, a na njemu četa Jurija Zdovca igra derbi protiv domaćina koji je svakako favorit u tom meču, a da li će čudna selekcija protivnika u pripremnom periodu, među kojima gotovo da nije bilo jakih rivala (osim Srbije), koštati njegov tim, biće poznato vrlo brzo. Sedmoplasirana selekcija sa Svetskog prvenstva u Španiji može mnogo, ali mora da opravda ulogu jednog od favorita u grupi C.

Jaka Blažič, KK Crvena zvezda
Jaka Blažič, KK Crvena zvezda / Izvor: MN Press

HOLANDIJA

SASTAV:
PG: Šarlon Klof (Retimno Krit Kings, 25, 191), Leon Vilijams (Den Boš, 23, 189)
SG: Vorti de Jong (ZZ Lajden, 27, 193), Janik Frank (Donar Groningen, 19, 193), Arvimn Slahter (Den Boš, 29, 196)
SF: Kes Akerbom (Den Boš, 31, 200)
PF: Nikolas de Jong (Šole, 27, 211), Ralf de Pahter (Den Boš, 26, 200), Mohamed Kerazi (ZZ Lajden, 25, 200), Robin Smolders (Oldenburg, 28, 208)
C: Henk Norel (Saragosa, 27, 211), Ruland Šaftenar (Retimno Krit Kings, 27, 211)
Selektor: Ton van Helfteren (64)

Šta reći za selekciju, o kojoj praktično niko na Evrobasketu ne zna ništa. Dok u zemlji "lala" strahuju da će njihov fudbalski nacionalni tim prvi

put posle 32 godine neće izboriti plasman na EVRO koji se naredne godine igra u Francuskoj, niko ni ne razmišlja preterano o košarkaškom timu. S razlogom, jer je u pitanju potpuni autsajder.

Ipak, ne treba u potpunosti otpisati "oranje", jer je ovaj tim već napravio jednu senzaciju na putu do Evrobasketa, eliminisavši u kvalifikacijama Crnu Goru, pobedivši ih u oba međusobna duela u grupi, čak i u dugo neosvojivoj "Morači". Sve to tera protivnike na oprez, ali je ipak teško verovati da tada silno motivisana ekipa može da ponovi nešto slično na šampionatu na kojem su prvi put posle četvrt veka. Tim Tona van Helfterena je sastavljen mahom od igrača koji nastupaju u domaćem šampionatu, sa nekoliko igrača inostranog porekla koji bi trebalo da unesu pečat internacionalne košarke u igru ovog sastava.

GRUZIJA

SASTAV:
PG: Džejkob Pulen (Cedevita, 25, 185), Georgi Cincadze (MIA Akademija, 29, 192)
SG: Bešik Ležava (Dinamo Tbilisi, 29, 192), Manučar Markoišvili (Darušafaka, 28, 197), Duda Sanadze (San Dijego Toreros, 23, 196)
SF: Beka Burdžanadze (Basket Korunja, 21, 201), Levan Pacacia (bez kluba, 26, 198)
PF: Viktor Sanikidze (TED Ankara, 29, 203), Tornike Šengelija (Laboral Kuća, 23, 206)
C: Nika Metreveli (MIA Akademija, 24, 211), Zaza Pačulija (Dalas Maveriks, 31, 211), Đorđi Šermadini (MoraBank Andora, 26, 216)
Selektor: Igor Kokoškov (Igor Kokoškov (43)

Gruzijska košarka polako ali sigurno ide stazama napretka. Otkako je u ovu kavkasku državu stigao Igor Kokoškov, Gruzijci su doživeli pravi mali košarkaški "bum" i i iz godine u godinu njihove ambicije rastu. Iako je početkom 2015. angažovan kao pomoćnik u Orlando Medžiku, Kokoškov se nije odrekao prilike da pravi nove poduhvate u državi na obali Kaspijskog mora. Ipak, nije još stiglo vreme da Gruzijci naprave megasenzaciju, ali bi nekim selekcijama u grupi C mogli da se pomrse računi.

Gruzijski nacionalni tim predvodi i jedno ime sa respektabilnim pedigreom, Zaza Pačulija, košarkašem Dalasa, koji je od 2003. godine kada je debitovao u NBA ligi za Orlando, a posle igrao za Milvoki i Atlantu. Osim njega, tu je i novi plej Cedevite, naturalizovani Gruzijac američkog porekla Džejkob Pulen, kao i košarkaš Kuće Laboral Tornike Šengelija.

Nema sumnje da će Kokoškov učiniti sve da Gruzijce uvede u narednu fazu, a verovatno najvažniji posao u tom poduhvatu biće meč pretposlednjeg kola protiv Makedonije, a mnogi veruju da je Gruzija kadra da našim južnim susedima pomrsi račune.

Igor Kokoškov, selektor Gruzije
Igor Kokoškov, selektor Gruzije / Izvor: MN Press

MAKEDONIJA

SASTAV: 
PG: Vlado Ilijevski (Orlandina, 35, 188),  Aleksandar Kostoski (Kumanovo, 27, 186)
SG: Marko Simonovski (MZT Skoplje, 26, 191), Darko Sokolov (Karpoš Sokoli, 29, 190), Damjan Stojanovski (MZT Skoplje, 27, 197), Vojdan Stojanovski (MoraBank Andora, 27, 194)
SF: Vladimir Brčkov (Kožuv, 26, 197), Bojan Stojanovski (Sigal Priština, 28, 208)
PF: Stojan Gjuroski (Levski Sofija, 23, 203), Ričard Hendriks (Unikaha, 28, 203)
C: Ljubomir Mladenovski (MZT Skoplje, 20, 210), Predrag Samardžiski (MZT Skoplje, 29, 214)
Selektor: Marijan Srbinovski (41)

Posle senzacionalnog nastupa na Evrobasketu u Litvaniji 2011. godine, kada je zauzela četvrto mesto, makedonska košarka polako se vraća u redovne tokove. Čovek koji je vodio taj tim, nekadašnji plej Partizana Bo Mekejleb rekao je dosta nacionalnom timu svoje nove domovine i odlučio da lidersku palicu prepusti drugima.

Tako je teret organizacije igre našeg južnog suseda ponovo pao na veterana Vlada Ilijevskog. U međuvremenu, i Pero Antić je odlučio da se povuče iz reprezentativne košarke, što je, s obzirom na partije koje je pružao poslednjih godina u dresu Atlante, veliki hendikep za "lavove".

Da stvar bude gora, Aleksandar Džikić više nije selektor, pošto je košarkaški savez (MKF) odlučio da samo mesec i po dana pre početak takmičenja raskine ugovor sa njim, iako je ovu selekciju kroz kvalifikacije odveo na Evrobasket i to bez pomoći prethodnopomenutih igrača. Na njegovo mesto imenovan je mladi stručnjak Marijan Srbinovski koji ima nezahvalan zadatak da lišen pomoći dosadašnjih zvezda nacionalnog tima odvede reprezentaciju Makedonije u drugu fazu, a možda i korak dalje. Kao što je već rečeno, najozbiljnija prepreka na tom putu trebalo bi da mu bude selekcija Gruzije Igora Kokoškova, a pored Ilijevskog, neke nove epizode ove selekcije krojiće i iskusni Predrag Samardžiski, ali i krilo Unikahe Ričard Hendriks. Ono što Srbinovski ima na raspolaganju trebalo biu da bude dovoljno za plasman među 16 najboljih selekcija. Da li i za više?

Predrag Samardžiski na Evrobasketu u Sloveniji 2013. godine
Predrag Samardžiski na Evrobasketu u Sloveniji 2013. godine / Izvor: MN Press