Češka i Island u Francuskoj, svetski velikan ostaje bez EP posle blamaže u Turskoj?

06.09.2015. 21:17 23:06
Fudbaleri Turske slave na meču sa Holandijom
Fudbaleri Turske slave na meču sa Holandijom / Izvor: Reuters

Iznenađenja u kvalifikacijama za šampionat u Francuskoj.

Holandija je u velikoj krizi. Posle neuspeha u meču sa Islandom „lale“ su doživele ubedljiv poraz u Turskoj rezultatom 3:0 (2:0). Domaćin je slavio golovima Ozjakupa, Turana i Jilmaza i gurnuo izabranike Danija Blinda na četvrto mesto u A grupi.

Poslednji put Holandija se nije plasirala na šampionat Starog kontineta davne 1984. godine, ali će u poslednje dve runde pokušati da se domogne baraža u kojem bi imala šansu za popravni.

Trijumfom u Letoniji rezultatom 2:1 (2:0) Češka je i matematički obezbedila vizu za šampionat u Francuskoj, gde je i Island posle remija sa Kazahstanom. Gosti su stigli do velikog uspeha golovima Limerskog i Daride, a domaćin je ublažio poraz preko Zjuzinsa.

Fudbaler Norveš Jo Inge Berget
Fudbaler Norveš Jo Inge Berget / Izvor: Reuters

Norveška je u derbiju H grupe bila bolje od Hrvatske sa 2:0 golovima Bergeta u drugom poluvremenu. Posle prvog poraza u kvalifikacijama „šahovničari“ su doveli u pitanje direktan plasman na Evropsko prvenstvo. U istoj grupi Robert Prosinečki je sa Azerbejdžanom uspeo da osvoji samo bod na gostovanju autsajderu Malti, 2:2 (0:1). „Azeri“ su poveli u prvom delu igre, domaćin je preokrenuo u nastavku, a bod gostima je doneo Amirkulijev 10 minuta pre kraja duela u Takaliju.