LIGA EVROPE: Benfika odolela u Torinu, Mbia utišao "Mestalju" u finišu

01.05.2014. 23:05 23:43
Valensija - Sevilja
Valensija - Sevilja / Izvor: Beta/AP

U finale se plasirali Benfika i Sevilja. Portugalski tim sačuvao prednost nad Juventusom, a Mbia doneo radost Sevilji u četvrtom minutu nadoknade. Lazar Marković dobio crveni karton.

Poznati su finalisti Lige Evrope. To su Benfika i Sevilja. Benfika je sačuvala prednost nad Juventusom 2:1 pošto je u Torinu bilo 0:0. Na taj način Juventus neće igrati u finalu koje se igra na njihovom stadionu u Torinu 14. maja. Prava drama je viđena u Valensiji gde je domaćin vodio 3:0 do četvrtog minuta nadoknade, a onda je Mbia postigao gol, koji je sve na „Mestalji“ ostavio u neverici, a Sevilji doneo neopisivu radost.

Juventus – Benfika 0:0, prvi meč 1:2
Valensija – Sevilja 3:1, prvi meč 0:2

(Feguli 14, Beto autogol 26, Metju 69 – Mbia 90+4)

Benfika je ušla u revanš sa prednošću iz Lisabona od 2:1 i znalački je kontrolisala situaciju. Juventus je napadao i stvarao šanse, a najbolju je imao u poslednjem minutu prvog poluvremena. Asamoa je centrirao, Arturo Vidal je glavom poslao loptu pod prečku, ali je na mestu bio štoper gostiju Luizao i sa gool-linije izbacio loptu u korner.

Gosti iz Lisabona su u nastavku pokazali da nisu došli u Torino da se brane. Rodrigo je imao šanse u 50. i 56. minutu, ali se rezultat nije menjao. Kod druge šanse odlično ga je uposlio Lazar Marković. Odličnu šansu za Juventus imao je Andrea Pirlo u 62. minutu. On je izveo slobodan udarac, a golman Oblak je krajnjim naporom sačuvao mrežu.

Juventus-Benfika
Juventus-Benfika / Izvor: Beta/AP

Od 67. minuta Benfika je ostala sa desetoricom. Enco Perez je dobio drugi žuti karton. Prvi je dobio samo šest minuta ranije. Ipak, to se nije primećivalo na terenu, jer je Benfika znala da je napad najbolja odbrana, i stvarala šanse pred golom Juventusa.

Kako se meč bližio kraju, tako su živci postali tanji. Lazar Marković je zamenjen u 86. minutu i umesto njega je ušao Miralem Sulejmani. Tom prilikom su se sukobili Mirko Vučinić, koji je bio na klupi, i Marković. Nastala je gužva, a Vučinić i Marković su dobili crvene kartone. To znači da srpski reprezentativac neće igrati u finalu.

U drugom meču je viđena prava drama. Sevilja je došla u Valensiju sa prednošću od 2:0, ali se ona istopila posle 26 minuta. Valensija je povela već u 14. minutu, a strelac je bio Feguli, koji je poslao precizan šut iskosa sa desne strane sa sedam metara. Samo 12 minuta kasnije bilo je 2:0 za domaćina. Posle lepog centaršuta sa leve strane Džonas je glavom šutirao, lopta je pogodila prečku, pa u leđa golmana Beta i odbila se u gol.

Valensija se nije zadovoljavala ovim rezultatom i to je rezultiralo pogotkom u 69. minutu. Posle kornera, najbolje se u kaznenom prostoru snašao Metju i zatresao mrežu. I dok se na „Mestalji“ očekivao kraj i veliko slavlje, usledio je šok. Posle auta, lopta je došla do Mbije, koji je iz blizine glavom poslao loptu u mrežu, a fudbalere Valensije u očaj.