26.04.2024.
117.1527
109.2537

Moćna Španija šampion Evrope, sjajnom igrom brzo "upropastila" doživljaj finala!

20.09.2015. 20:46
Reprezentativci Španije sa peharom prvaka Evrope
Reprezentativci Španije sa peharom prvaka Evrope / Izvor: Beta/AP

Pau Gasol, prva figura Evrobasketa, furiozno vodio tim do trona - Litvanija poražena 80:63.

Neizvesnost u finalu Evrobasketa trajala do prvog sudijsko podbacivanja! Da, pošto su Španci, maksimalno angažovano, hirurški precizno u oba pravca odradili uvodna četiri minuta i Litvancima dali do znanja da danas neće moći do zlata. Najsjajnija medalja, treća u istoriji, sasvim zasluženo je stavljena oko vrata košarkašima "crvene furije", koji su u Lilu dobili Litvaniju 80:63 (19:8, 22:25, 19:10, 20:20).

Četiri prva napada Španci su rešili bez previše muke, dok je u odbrani Gasol sa dve banane zatvorio koš. Odbrana na ivici faula, s mnogo preuzimanja primorala je Litvance na dve prodate lopte. U 5. minutu na semaforu je pisalo 13:4 da bi minut i kusur pre kraja uvodne deonice bilo 19:8 za izabranike Serđa Skariola.

Tu je, ispostaviće se, bio kraj i tada su navijači i simpatizeri "armade" počeli da slave. Zaustavljene su udarne figure u sastavu tima s Baltika. Valančijunas, Kalnietis i Mačiulis zborno su u prvih 20 minuta dali samo šest poena. Bitku su dobili Gasol, Mirotić, Fernandez i ostali, a bez očekivanih poena Čikagovog centra u trenutku kada se utakmica rešavala momci s Iberijskog poluostrva imali su dovoljno ideje i raspoloženih igrača da kazne sve propuste litvanske odbrane.

Pobeda Španaca je, mnogi su i pre meča govorili da će biti laka, bila baš takva. Kvalitet je bio na njihovoj strani. Bolji su bili u svim segmentima igre, a svetu su demonstrirali vrhunsku partiju u kojoj su sjajno kontrolisali i igru i rezultat. Tračak nade da se, ako ništa drugo, finale može pretvoriti u zanimljiv meč dogodio se dva i po minuta pre kraja prvog poluvremena. Litvanci su vezali nekoliko dobrih napada, smanjili na 29:37 (gubili su 18:34), ali... Ništa više od toga.

Sve u svemu, osim medalja koje se i te kako računaju, obe selekcije zadovoljne odlaze iz Lila pošto su obezbedile plasman na OI izgbegavši "malo prvenstvo sveta" u kvalifikacijama koji će se igrati sledećeg jula.

Najefikasniji i na ovoj utakmici bio je Pau Gasol, verovatno MVP Evrobasketa. Gasol je dao 25 poena (12sk, 4as), dok su dvocifreni u redovima šampiona bili još Ljulj 12 (6sk, 5as) i Fernandez (11p). Seibutis i Kalnietis su ubacili po 13, dok je Valančijunas dodao 10 (9sk).

Podsetimo, u meču za bronzu Francuska je pobedila Srbiju 81:68.