PREMIJER LIGA: Čelsi razočarao na startu, Van Galu pobeda za rođendan (VIDEO)

08.08.2015. 15:39 14:38
Proslava pogotka
Proslava pogotka / Izvor: Beta/AP

Branilac titule odigrao samo 2:2 protiv Svonsija. Kurtoa dobio crveni karton.

Ovogodišnje izdanje Premijer lige otvara se derbi utakmicom između Mančester junajteda i londonskog Totenhema. Luj Van Gal i njegov kolega Argentinac Maurisio Poketino izveli su očekivane startne postave, osim što među stativama za "crvene đavole" nije bilo Davida De Hee koji nije bio u protokolu za meč. Takođe, jedno od najzvučnijih pojačanja Junajteda ovog leta Bastijan Švajnštajger nije bio među jedanaest igrača, ali on je našao svoje mesto među sedam rezervi protokolarno prijavljenih glavnom sudiji meča Džonatanu Mosu.

Utakmicu na "Old Trafordu" dosta je sigurnije otvorio Totenhem, a prvu pravu priliku u petoj minuti imao je Danac Kristijan Eriksen, koji je šutirao tik preko gola nakon odličnog proigravanja Herija Kejna. Nije uspeo u prvih dvadesetak minuta utakmice Mančester junjted da ostvari bilo kakvu inicijativu ili gol šansu, a onda je nakon solidne polukontre u 22. minutu, koja je bila rezultat greške gostiju i prodora po desnoj strani lopta doturena do Vejna Runija ispred gola "pevaca", a nesrećni Kajl Voker je nespretno "ćušnuo" loptu u svoju mrežu. Junajted i nakon gola još nije uputio niti jedan šut ka golu protivnika, a sezona je otvorena autogolom, po prvi put u istoriji ovog takmičenja.

Nakon postignutog pogotka inicijativu su preuzeli domaćini, a očigledna nesigurnost se uvukla u redove gostiju, kao posledica povećane nervoze.

Bastijan Svajnstajger
Bastijan Svajnstajger / Izvor: Beta/AP

Posle nove greške veznog reda Totenhema, Huan Mata dobija loptu na ivici kaznenog prostora, prvi put pogađa odbrambenog igrača, a nakon odbijene lopte šutira pored gola. Drugo poluvreme počelo je u nešto sporijem tempu, što više odgovara domaćinima koji drže minimalnu prednost. Nova zvezda "crvenih đavola" Bastijan Švajnštajger u ušao je u igru umesto Majkla Kerika u 60. minutu.

Utakmica je u nastavku bila pravo šahovsko nadmudrivanje dva vrhunska stratega, ali je Van Gal odneo veliku pobedu. Mora se napomenuti da je posle duže vremena odbrana Junajteda izgledala je prilično sigurno. Kris Smoling je pokazao da je izrastao u defanzivca svetske klase, a pojačanje na desnom beku Mateo Darmian bio siguran u pasu, a u vazduhu je pretežno bio nepralazan.

Dramatično je bilo u finišu meča, Kristijan Eriksen je šutirao veoma snažno iz velike blizine, ali je po ko zna koji put siguran bio pojačanje na Golu Serhio Romero. Junajted je dobio sjajnu zamenu za fantastičnog Davida De Heu.

U nastavku dana, bilo je veoma zanimljivo, a viđeno je mnogo golova. Najviše ih je bilo u duelu Lestera i Sanderlenda, čak šest, s tim da su "lisice" bile uspešnije sa 4:2. Rijad Mahrez je dva puta pogodio mrežu "crnih mačaka" koje su poraz ublažile u drugom poluvremenu, pogocima Stivena Flečera i Džermejna Defoa. Meč bez pobednika je odigran na "Gudisonu" u Liverpulu gde je domaćin Eeverton uspeo da se izbori za bod. Novi član Premijer lige, Votford je dva puta vodio, ali je Aruna Kone pogodio za konačnih 2:2, u 86. minutu.

Kao gosti su slavili Kristal Palas i Aston Vila. Kristal Palas je pobedio Norič sa 3:1, dok je Vila savladala Bornmaut sa 1:0

Najneprijatnije iznenađenje je napravio Čelsi. Branilac titule je na svom stadionu odigrao samo 2:2 protiv Svonsija. Od 52. minuta je Čelsi igrao sa desetoricom jer je Tibo Kurtoa dobio crveni karton. Belgijski čuvar mreže je, u nameri da spreči kontru, oborio protivničkog igrača na ivici šesnaesterca. Sudija je pokazao na belu tačku i crveni Kurtoi. Gomis je izveo najstrožu kaznu i bio je siguran.