17°C
27.04.2024.
117.1527
109.2537

PREOKRET, PRODUŽECI, PENALI: Filmsko finale LŠ u rukometu! Šampion je Kjelce - prvi put! (VIDEO)

29.05.2016. 21:04
Talant Dušebajev
Talant Dušebajev / Izvor: Profimedia

Momir Ilić nije uspeo da se treći put popne na krov Evrope.

Kakva utakmica u finalu Lige šampiona u rukometu - uzbudljiva, žestoka, okončana tek posle produžetaka i penala! Novi vladar Evrope je poljski Kjelce koji savladao mađarski Vesprem. Posle regularnog dela meča na semaforu je pisalo 29:29, a nerešeno je bilo i posle dva produžetka 35:35. Ipak, više živaca su imali Poljaci i pobedili su posle penala 4:3 (ukupno 39:38).

Filmski preokret je viđen u finalu. Vesprem je vodio na poluvremenu 17:13, a desetak munuta pred kraj meča su imali čak osam golova više na svom kontu od protivnika. Međutim, tada je na scenu stupila poljska magija - igrači Kjelcea koje sa klupe predvodi legendarni Španac Talant Dušebajev, vezali su seriju 9:0. Ipak, probudio se do tada uspavani hrvatski golman Mirko Alilović koji nastupa za Vesprem (prethodno je gol za Mađare postigao srpski internacionalac Momir Ilić). Odbranio je sedmerac i sačuvao prednost svog tima od gol razlike. Srce Poljaka je ponovo presudilo - u poslednjim trenucima meča, dok je Vesprem vodio 29:28, Marcin Lijevski je bombom savladao Alilovića i odveo meč u produžetke.

I u dodatnih 10 minuta rezultatska klackalica. Ovoga puta su gol prednosti u poslednjem minutu imali rukometaši Kjelcea. Vesprem je imao poslednji napad i to sa igračem više. Iskusni Laslo Nađ je ušao "u meso" i sa njegove pozicije desnog beka poslao dijagonalan pas ka levom krilu gde je čekao Španac Kristijan Ugalde koji je pogodio mrežu u poslednjim sekundama meča.

Retko ko bi na početku ovog takmičenja smeo da prognozira da će do samog kraja da doguraju Vesprem i Kjelce. Ekipe koje poslednjih godina ulažu dosta novca i dovode iskusne i proverene igrače u svoje redove, iznenadile su rukometnu javnost i u polufinalu savladale nemački Kil (pobedio ih Vesprem 31:28), odnosno francusku mašineriju zvanu PSŽ (Kjelce slavio 28:26).

Usledili su penali. Momir Ilić je odlično je igrao u poraženooj ekipi (pored lavovskog posla u odbrani, postigao je i sedam pogodaka), a povukao je svoju ekipu i u penal seriji - izveo je prvi sedmerac i prevario Slavomira Šmala iako mu je ovaj u samom finišu produžetaka "skinuo" udarac sa crte kada je delovalo da će srpski rukometaš biti tragičar. Posle prve serije se činilo da će Vesprem ipak smoći snage da trijumfuje, jer je hrvatski golman Mirko Alilović odbranio prvi sedmerac. Međutim, Poljaci su ipak bili sigurniji i do kraja više nisu promašili ni jedan penal, a Mađari su dva puta bili neprecizni.

Završni udarac zadao je iskusni španski pivotmen Aginagalde. I više nego dovoljno da Kjelce osvoji prvu titulu prvaka Evrope u istoriji.

Najefikasniji kod šampiona je bio nemački krilni igrač Tobias Rajhman sa devet pogodaka, a kod poraženih su dva manje dali Momir Ilić i Kristijan Garsija Ugalde.