117.1205
109.1422

SP: Di Marija i stativa sačuvali argentinski san o "boginji"!

01.07.2014. 17:57 14:41
Di Marija postiže pobedonosni gol na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu / Izvor: Tanjug

Posle regularnih 90 minuta igre u Sao Paulu nije bilo pogodaka. U produžetku gotovo da nije bilo ni šansi, ali je Di Marija u 118. minutu postigao gol za "gaučose" vredan plasmana u četvrtfinale. Džemaili u nadoknadnom vremenu propustio priliku da izbori penale.

Reprezentacija Argentine savladala je posle produžetaka Švajcarsku rezultatom 1:0 u pretposlednjem meču osmine finala Svetskog prvenstva u Brazilu.

Na "Korintijans areni" gol vredan plasmana u narednu rundu postigao je Anhel Di Marija u 118. minutu susreta i tako sačuvao nade "gaučosa" da mogu da se domognu trofeja posle 28 godina posta. Argentinci su do teške, ali ipak zaslužene pobede stigli posle bolje igre u većem delu meča, pa će se u borbi za polufinale sastati sa pobednikom poslednjeg duela osmine finala između Belgije i Sjedinjenih Američkih Država, koji je na programu od 22 časa.

Slavlje Di Marije posle pobedonosnog gola na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu / Izvor: Tanjug

Argentinci su u prvoj polovini regularnog dela igre više imali loptu u posedu. Ipak, akcije Mesija i Di Marije Švajcarci su uglavnom prekidali faulovima kada god su one obećavale nešto više. Sa druge strane, švajcarski tim imao je bolje šanse, a najbolje među njima propustili su Čaka i Drmić, od kojih je drugi bio u zaista izglednoj prilici, potpuno sam, oči u oči sa Romerom, ali je veoma lošim pokušajem loba poklonio fudbal golmanu Argentine.

Josip Drmić u prilici pred golom Serhija Romera na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu / Izvor: Tanjug

Argentinci su bili značajno bolji u nastavku. Ređale su se šanse pred golom Benalja, Mesi se nekoliko puta našao u prilici. Osim njega Gago, Iguain i Palasio imali su dobre prilike, ali nisu uspevali da pronađu put do mreže golmana Švajcarske.

Švajcarci su svoju igru u drugom delu u potpunosti podredili odbrani. Nisu mnogo imali prilika "časovničari", a nisu previše ni napadali. Ipak, u samoj završnici, u nadoknadnom vremenu, Šer je imao priliku da šokira Argentince, ali je prebacio gol glavom iz solidne prilike.

Lionel Mesi šutira na gol Švajcarske na meču osmine finala Mundijala u Brazilu
Lionel Mesi šutira na gol Švajcarske na meču osmine finala Mundijala u Brazilu / Izvor: Tanjug

U produžecima nije bilo preterano izglednih prilika. Švajcarci su se opredelili za totalnu defanzivu, a "gaučosi" pokušavali na sve načine da izbegnu penal seriju. Kada se činilo da pogodaka neće biti, Di Marija je na već opisan način postigao pobedonosni pogodak i doveo argentinske navijače u ekstazu, iako je rezervista Džemaili u nadoknadnom vremenu mogao da izbori penale za svoj tim, ali je pogodio stativu..

Osmina finala: ARGENTINA - ŠVAJCARSKA 1:0 produžecima (0:0, 0:0, 0:0)

Stadion: Arena Korintijans, Sao Paulo.

Sudija: Jonas Erikson (Švedska).

Strelci: Di Marija 118.

ARGENTINA: Romero, Roho, Garaj, Fernandez, Zabaleta, Di Marija, Maskerano, Gago (Bilja 106), Iguain, Mesi, Laveci (Palasio 74). Selektor: Alehandro Sabelja.

ŠVAJCARSKA: Benaljo, Rodrigez, Šer, Đuru, Lihtštajner, Mehmedi (Džamaili 113), Inler, Behrami, Šaćiri, Čaka (Fernandez 66), Drmić (Seferović 82). Selektor: Otmar Hicfeld.

Meč Argentina - Švajcarska mogli ste da pratite u tekstualnom prenosu na sajtu "Srbija Danas".

TOK MEČA:

120+6. minut - KRAJ! Šokantna završnica i, ipak, pobeda Argentine! Očekivano, neverovatno teško, ali, čini se, zasluženo.

120+5. minut - Slobodan udarac u poslednjim trenucima , na samo 18-19 metara od gola, ali Šaćirijev udarac pogađa živi zid "gaučosa" sačinjenom od osam igrača. Poslednja šansa za penale Švajcarcima odlazi u nepovrat.

Blerim Džemaili pogađa stativu u završnici produžetka meča somine finala SP u Brazilu između Argentine i Švajcarske / Izvor: Tanjug

120+1. minut - Umalo izjednačenje! Džemaili je odlično skočio posle gužve u šesnaestercu Argentine, ali sa 4-5 metara pogađa stativu!

118. minut - GOOOOOL!!! 1:0! Greška Lihtštajnera na sredini terena, Mesi je brzo poveo loptu napred, u pravom momentu proigrao Di Mariju koji se ubacivao ka sredini sa desnog krila, a fudbaler Reala sjajno, na prvu loptu šutira po zemlji u dalji ugao i konačno dovodi Argentince u vođstvo, samo dva minuta pre "već viđene" penal serije!

113. minut - Poslednja izmena i kod Švajcaraca. Džemaili je zamenio Mehmedija.

I jedni i drugi kao da čekaju penale. Argentinci, istina, nešto manje. Oni bi želeli da ugroze plasman u četvrtfinale penal lutrijom, ali njihove prodore po bokovima i upotrebljive centaršuteve ipak odlično neutrališu centralni bekovi Švajcarske.

109. minut - Konačno prilika i to odlična! Di Marija je je šutirao odlično sa ivice kaznenog prostora, mada dosta iskosa, ali Benaljo vadi loptu gotovo iz samih rašlji.

106. minut - U pauzi između dva produžetka, Bilja menja Gaga.

Reprezentativci Argentine uoči produžetaka protiv Švajcarske u osmini finala Mundijala u Brazilu / Izvor: Tanjug

105+2. minut - Kraj prvog produžetka! Nije bilo ni naznaka ozbiljnih prilika u prvom produžetku.

105+1. minut - Druga izmena u argentinskom sastavu. Basanta menja Rohoa.

I jedni i drugi su vrlo oprezni u nastavku. Ovde bi mogla da odluči jedna šansa, jedna greška, jedna pogrešna procena.

94. minut - Palasio pokušava posle slobodnog udarca, odlično zahvata loptu glavom iz veoma teške pozicije, leđima okrenut ka golu, ali Benaljo je pribran.

Reprezentativci Švajcarske uoči produžetaka protiv Argentine u osmini finala Mundijala u Brazilu / Izvor: Tanjug

90+4. minut - Kraj regularnog dela igre! Nema golova, očekuju nas produžeci!

90+2. minut - Šer je umalo šokirao Argentince u nadoknadnom vremenu. Dobar centaršut on je glavom poslao preko gola, iz solidne pozicije.

82. minut - Druga izmena Hicfelda, Seferović umesto Drmića.

78. minut - Mesi u svom stilu prolazi dvojicu fudbalera, ulazi u kazneni prostor, šutira, ali Benaljo krajnjim naporom brani, a švajcarski štoperi "čiste" u korner ispred Palasija.

76. minut - Šut Gaga iz velike daljine, prilično neprecizno, lopta odlazi preko gola.

74. minut - Prva promena i u Argentini, Sabelja uvodi svežeg napadača. Palasio menja Lavecija.

68. minut - Mesi grudima prihvata loptu na ivici kaznenog prostora, sjajno šutira, ali lopta odlazi preko gola.

66. minut - Prva izmena, pravi je Hicfeld. Umesto Čake na terenu je Fernandez.

62. minut - Roho još jednom sjajno prodire po levoj strani, sjajno centrira, tačno na glavu Iguainu koji šutira pod prečku Benaljovog gola, ali golman Švajcarske prstima sjajno odbija loptu u korner. Najbolja šansa za "gaučose".

Markos Roho u prilici na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu / Izvor: Tanjug

59. minut - Mesi je povukao loptu kroz sredinu, produžio za Roha koji se ubacivao po desnom krilu, oštro šutirao, iako dosta iskosa, Benaljo je imao problema, ali je spasao pogodak.

Ponovo period bez ozbiljnih prilika. Argentinci mahom napadaju, ali bez ozbiljne završnice.

50. minut - Švajcarci uzvraćaju, Šaćiri odlično izbegava ofsajd zamku, daje povratni pas za Drmića, ali ovaj iz dobre pozicije šalje loptu preko gola.

47. minut - Odmah prilika za Argentinu na startu nastavka. Mesi upošljava Lavecija, ovaj zavrće loptu na peterac, ali ispred Iguaina odlično interveniše Đuru.

45. minut - Kraj prvog poluvremena! Nije bilo nadoknade, nije bilo ni razloga. 0:0!

39. minut - Najbolja šansa na meču! Šaćiri je sjajno proigrao Drmića koji je pobegao štoperima Argentine, izašao sam ispred Romera koji je bio neodlučan iako je mogao da pokupi tu loptu. Ipak, Drmić očajno rešava ovu priliku, pošto je veoma lošim pokušajem loba poslao loptu u ruke golmanu "gaučosa".

Svaku naznaku iole ozbiljnijeg napada Argentine, već u začetku Švajcarci "seku" faulima u zoni 35-50 metara od svog gola.

Ezekijel Garaj u prilici na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu / Izvor: Tanjug

30. minut - Igra se odjednom rasplamsala. Posle kornera za Argentince Garaj je promašio loptu posle idealno izvedenog kornera i tako propustio priliku za vođstvo.

29. minut - Uzvrćaju Argentinci, posle gužve na petercu lopta dolazi do Lavecija, ali njegov udarac ide pravo u Benalja.

27. minut - Švajcarci su brzo izveli korner. Šaćiri je ušao u kazneni prostor, dao sjajnu povratnu za Čaku, ali njegov šut sjajno brani Romero.

25. minut - Faul u opasnoj zoni nad Di Marijom, iskosa sa desne strane. Mesi centrira, pogađa u glavu Iguaina, ali on iz teške pozicije šalje loptu preko gola.

Argentina ima kontrolu lopte. Nekoliko puta dobro su prodrli "gaučosi" po krilnim pozicijama, ali su završni pasovi bili slabi, pa još nema šuteva na gol.

9. minut - Prvi pokušaj na gol uputili su Švajcarci. Inler je sa levog boka ušao ka sredini i sa nekih 25 metara šutirao, ali preko gola.

Početno ispitivanje snaga. Lopta je uglavnom na sredini terena, prilika nema.

Lionel Mesi i Džerdan Šaćiri uoči početka meča Argentina - Švajcarska  u osmini finala Mundijala u Brazilu