N. R.
Dušan tadić u duelu sa Ljijljom na meču Albanija - Srbija
Dušan tadić u duelu sa Ljijljom na meču Albanija - Srbija / Izvor: Beta/AP

"Orlovi" slavili golovima u nadoknadi vremena sa 2.0!

U utakmici koja nam nije značila ništa, a bila nam je suštinski sve, fudbaleri Srbije konačno su pokazali da mogu da budu ponos nacije. Izabranici Radovana Ćurćiča su sa 2:0 (0.0) dobili meč protiv Albanije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u Francuskoj, koje, nažalost, nećemo videti. Duel sa prefiksom "više od igre" hrabri igrači Srbije rešili su u germanskom stilu, u finišu meča, kada su navijači u Elbasanu već upisali važan bod koji bi Albance doveo do granica Francuske. Međutim, dve minijature Adema Ljajića, asistencija za Aleksandra Kolarova i briljantna realizacija, doneli su Srbiji pobedu, koja kao utehu daje moralnu satisfakciju posle prošlogodišnjih dešavanja na stadionu Partizana.

"Orlovi" su bili bolji rival na "Elbasan areni". Domaćin pod psihološkim pritiskom nije bio ni senka ekipe koja je početkom kvalifikacija slavila u Portugaliji ili koja je u prijateljskom meču nadigrala Francusku. Naša selekcija, predvođena preporođenim plejmejkerom Ademom Ljajićem, u nekoliko navrata plela je mrežu pred kaznenim prostorom domaćina. Otrovnu žaoku srpski igrači ostavili su za najbolniji momenat, za finiš utakmice.

Golovima Kolarova i Ljajića utišana je domaća publika, koja je bila spremna da trijumfom nad Srbijom proslavi istorijski plasman na Evropsko prvenstvo. Sa druge strane, Srbija je konačno pokazala timski duh. Stojković je bio hladan kao špricer pred golom, Ivanović  komandant odbrane, Matić oslonac u manevru, Tošić, Tadić i Ljajić kao osice, Kolarov egzekutor... Posle svega, ostaje nam samo da konstatujemo - ŠTETA što ranije nismo pokazali kvalitet koji ova selekcija Srbije nesumnjivo poseduje...

Dešavanja iz Elbasana pre i posle utakmice pratili ste uživo na portalu Srbijadanas.com.

Albanija - Srbija 0:2

STADION: Elbasan arena.

STRELCI: Kolarov 90+1, Ljajić 90+4.

SUDIJA: Nikola Ricoli (Italija).

ŽUTI KARTONI:  Cana, Agoli (Albanija) - Milivojević, Tomović (Srbija).

ALBANIJA: Beriša - Hisaj, Cana, Džimšiti, Agoli - Baša - Ljilja (od 46. Kače), Memušaj, Džaka, Lenjani (od 83. Meha) - Balaj (od 69. Čikaleši).

SRBIJA: Stojković - Tomović, Ivanović (od 65. D. Tošić), S.Mitrović, Kolarov – Matić, Milivojević – Z. Tošić, Ljajić, Tadić (od 54. Sulejmani) – A. Mitrović.

TOK MEČA

90+4 - GOOOOOOOOOOOL!!! Ljajić, 0:2!!! Kakva kontra i kakav beg u poslednjim sekundama meča! Bravo za vezistu Intera, hladnokrvna realizacija.

90+1 - GOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!! Kolarov! Ljajić je poslao fantastičan pas u prostor, Kolarov je utrčao iz drugog plana i poslao oštru dijagonalu u mrežu Albanaca.

Grupa L

Albanija – Srbija 0:2
Portugalija – Danska 1:0
TABELA: Portugalija 18, Danska 12, Albanija 11, Srbija 4, Jermenija 2.

89. minut - Sulejmani je imao priliku za udarac sa ivice šesnaesterca, ali je oklevao i propustio priliku da dovede "orlove" u vođstvo.

80. minut - Malo je falilo da Srbija povede. Kolarov je odlično izveo slobodan udaraca sa oko 25 metara, ali je lopta završila pored gola Beriše.

76. minut - Stojković je spasao Srbiju panterskim refleksom posle nezgodnog udarca Čikalešija u desni gornji ugao.

72. minut - Kakav maler. Povredio se još jedna fudbaler Čelsija. Nemanja Matić prinudno je ustupio mesto Ljubomiru Fejsi.

70. minut - Ljajić je oklevao sa udarcem, pa je izblokiran.

63. minut - Ivanović se uhvatio za zadnju ložu. Moraće da napusti teren Elbasan arene. Kapitena je zamenio Duško Tošić u 65. minutu. Kapitensku traku je preuzeo Aleksandar Kolarov.

60. minut - Najbolja šansa za Albance. Džaka je šutirao iskosa sa desne strane, lopta je zakačila Kolarova i završila u korneru.

54. minut - Prva izmena  u našoj selekciji, Miralem Sulejmani je zamenio Tadića.

47. minut - Udarac Milivojevića levom nogom sa oko 30 metara, ali preko gola. Prethodnop je vezista Olimpijakosa dubinskom loptom pronašao Ljajića, koji ipak nije uspeo da je dobro uštopuje i ozbiljnije ugrozi mrežu Albanaca.

POLUVREME

37. minut - Poništen je gol Adema Ljajića! Lepa akcija Ljajjića i Tadića, krilni igrač je vratio za vezistu koji je pogodio mrežu, ali je Ricoli poništio gol jer je Tošić "bez lopte" u naletu oborio na zemlju golmana Berišu. Ispravna odluka italijanskog sudije.

34. minut - Posle duge akcije Ljilja je pokušao sa oko 20 metara levom nogom - preko gola.

21. minut - Prilično nezanimljiva utakmica, Albanci pokušavaju uglavnom preko levog boka da dođu do gola Stojkovića. U selekciji Srbije najagilniji su Tošić i Ljajić, udarac veziste Intera je izblokiran. Korner za Srbiju i VELIKA ŠANSA ZA iVANOVIĆA. Lepa akcija posle kornera, Tadić je asistirao kapitenu koji je oštrim udarcem šutirao preko gola.

9. minut - Prvi ozbiljniji napad domaćina. Udarac glavom Ljilje bio je lak plen za Stojkovića.

3. minut - Žuti karton za Luku Milivojevića zbog oštrijeg starta na sredini terena.

Navijači Albanije čekaju da uđu na stadion u Elbasanu
Navijači Albanije čekaju da uđu na stadion u Elbasanu / Izvor: Beta/AP

OVAKO JE BILO U ELBASANU PRE UTAKMICE

20:00 - Provokacije dostižu vrhunac, a navijači Albanije kliču ozloglašenoj terorističkoj grupi Oslobodilačka vojska Kosova (OVK/UČK), više o tome možete saznati OVDE.

19:45 - Sat vremena pre početka utakmice...

19:05 - "Orlovi" ušli na stadion... Mediji u Albaniji pišu da je put od Tirane do konačnog odredišta trajao duže od očekivanog

19:00 - Fudbaleri Srbije stigli su u Elbasan. Na putu od Tirane do 45 km udaljenog grada nije bilo nikakvih problema...

18:50 - Navijači reprezentacije Albanije su tri sata pre utakmice u kvlafiakcijama za Evropsko prvenstvo protiv Srbije počeli da ulaze na stadion u Elbasanu, dok na ulicama tog grada vlada velika euforija. Na ulicama Elbasana okupljeno je više hiljada navijača selekcije Albanije, za koje je uoči utakmice organizovan muzički program. Gradske vlasti su na više mesta postavile video-bimove, na kojima će građani moći da isprate utakmicu.

Gotovo svi ljudi okupljeni po ulicama i trgovima u Elbasanu su obučeni u crvenu odeću sa nacionalnim obeležjima i nose zastave Albanije. Svi lokali u centru grada su zatvoreni. Na ulicama je prisutan veliki broj policajaca, a nad gradom kruže i helikopteri.

Policija na ulicama Elbasana
Policija na ulicama Elbasana / Izvor: Beta/AP

18:33 - Fudbalska reprezentacija Srbije, uz veliko obezbeđenje, krenula je oko 18 sati autobusom iz Tirane za Elbasan gde gra utakmicu protiv Albanije u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope, javlja reporter Tanjuga. Preduzete su velike mere bezbednosti kako ne bi došlo do incidenata.

Autobus sa fudbalerima i stručnim štabom, kao i drugi autobus u kom su novinarima, kreću se u pratnji policije, a kolonu nadgleda helikopter. Albanska policija biće u koloni ispred, između i iza oba autobusa srpske ekspredicije na ruti od 50 kilometara, koliko ima od Tirane do Elbasana.

Uprkos velikom obezbeđenju, у среду je kamenovan autobus sa fudbalerima Srbije na putu od aerodroma do hotela u Tirani, polomljeno je staklo na vozilu, ali niko nije povređen.

Kako izgleda vanredna situacija u Elbasanu pred meč sa Srbijom pročitajte OVDE.

Na OVOM linku pogledajte ko ima lepšu navijačicu, Srbija ili Albanija.