EP: Ni "D" od derbija na startu, "delfini" potopili Hrvate!

10.01.2016. 20:05 14:38
Andrija Prlainović šutira na gol Hrvatske
Andrija Prlainović šutira na gol Hrvatske / Izvor: Tanjug

Nestvarnim trijumfom nad "barakudama" naša reprezentacija uspešno započela Evropsko prvenstvo kojem će biti domaćin do 23. januara.

Vaterpolo reprezentacija Srbije uspešno je započela odbranu evropskog zlata, pošto je u meču prvog kola deklasirala Hrvatsku rezultatom 13:6 (3:1, 4:2, 5:1, 1:2)! "Delfini" su nestvarnom pobedom nad velikim rivalom već na startu takmičenja u beogradskoj "Kombank areni" pokazali zašto važe za favorita koji gotovo da nema konkurenciju na prvenstvu Evrope.

Izabranici Dejana Savića su pobedom nad aktuelnim olimpijskim šampionom potvrdili epitet favorita, i renome evropskog i svetskog šampiona, odnosno pobednika Svetske lige, pa pobedu nijednog momenta nisu doveli u pitanje. Izvanrednom odbranom "delfini" su psihički potpuno nadvladali tim Ivice Tucaka koji nije bio ni nalik ekipi koja je još uvek aktuelni olimpijski prvak.  Hrvati su samo na početku poveli, a potom je u bazenu "Kombank arene" postojao samo jedan tim, koji su predvodili Dušan Mandić i Andrija Prlainović sa po tri pogotka. Stefan Mitrović postigao je dva gola, dok su se po jednom u strelce upisali kapiten Gocić, Ćuk, Nikić i Jakšić.

Na drugoj strani, samo je Anđelo Šetka postigao više od jednog pogotka, tačnije dva, dok su se na semafor upisali Petković, Lončar, Bušlje i Pavlović.

Pozdrav Dejana Savića i Ivice Tucaka posle meča prvog kola EP u Beogradu između Srbije i Hrvatske / Izvor: Tanjug

Magičnom partijom protiv zapadnih suseda naši vaterpolisti produžili su seriju nepobedivosti u međusobnim duelima na sedam uzastopnih susreta, a poslednji put poraženi su sada već daleke 2009. godine na meču Svetske lige igranom u Podgorici.

"Delfini" naredni meč na Evropskom prvenstvu igraju za dva dana protiv Malte, a taj meč gotovo sigurno će biti prilika za Dejana Savića da isproba neke alternativne varijante protiv nejakog protivnika kojeg je Francuska u prvom meču uvodne runde pobedila rezultatom 17:7.

EP, 1. kolo: HRVATSKA - SRBIJA 6:13 (1:3, 2:4, 1:5, 2:1)

Bazen: "Kombank arena", Beograd

Sudije: Koganov (Azerbejdžan), Aleksandresku (Rumunija)

HRVATSKA: Pavić (G, K), Burić, Petković 1 (1), Lončar 1, Joković, Bukić, Vukićević, Bušlje 1, Sukno, Pavlović 1, Šetka 2, Macan, Bijač (G). Selektor: Ivica Tucak.

SRBIJA: G. Pijetlović (G), Mandić 3, Gocić (K) 1, Ranđelović 1, Ćuk 1, D. Pijetlović, Nikić 1, Aleksić, Jakšić 1, Filipović, Prlainović 3, S. Mitrović 2, B. Mitrović (G). Selektor: Dejan Savić.

Tekstualni prenos utakmice Srbija - Hrvatska mogli ste da pratite uživo na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 6:13 (2:1)

Hrvati su ponovo bili bolji na početnom plivanju, ali ni oni, pa ni mi, nismo realizovali nekoliko početnih napada. Prlainović prekida "post" novim golom, trećim na meču za neverovatnih devet golova "viška" (4:13). Jakšić je isključen u narednom napadu, ali je odbrana još jednom izvanredno reagovala, kao i u sledežem napadu "barakauda". Ni mi nismo preterano organizovani bili u napadu, ali je Filipović umalo pogodio parabolom, ali je Pavić krajnjim naporom skrenuo loptu do stative, da bi posle tajm-auta Boris Pavlović realizovao igrača više za smanjenje rezultata na 13:5.

Živko Gocić je u narednom napadu Hrvatske skrivio faul za peterac, a zatim je i ometao Antonija Petkovića prilikom izvođenja najstrože kazne, pa je naš kapiten isključen do kraja susreta, a Petković pogodio za 6:13. Dobro su naši vaterpolisti pripremili napad na ulazu u poslednji minut, ali šut Jakšića sa centra krajnjim naporom zaustavlja Pavić, pa je do kraja ostalo sedam golova prednosti za naš nacionalni tim - 6:13.

Dušan Mandić slavi gol u meču prvog kola EP u Beogradu između Srbije i Hrvatske
Dušan Mandić slavi gol u meču prvog kola EP u Beogradu između Srbije i Hrvatske / Izvor: Tanjug

3. četvrtina - 4:12 (1:5)

Konačno smo uzeli prvi napad, ali ga nismo iskoristili. Na drugoj strani dobro je postavljena odbrana, pa je Branislav Mitrović ukrotio udarac Macana. Već u sledećem napadu Macan je isključen, a Miloš Ćuk je pogodio za ogromnih 8:3. Posle novog odbranjenog napada Filipović pogađa iz ogromne udaljenosti, ali je koji momenat pre toga dosuđen faul na centru. Ipak, šut Jokovića brani Mitrović, a na drugoj strani pogađa Slobodan Nikić za čak šest golova "viška". Nastavila se rapsodija "delfina", a posle ukradene lopte Prlainovića u narednom napadu Stefan Mitrović pogađa sa levog krila za 10:3.

Joković je promašio "žabicu", a posle tajm-auta Savića, Stefan Mitrović sjajno uplivava i dobija sjajnu loptu od Filipovića koju smešta u mrežu za nestvarnih 11:3. Posle dugo vremena i Hrvati pogađaju. Posle isključenja Aleksića, Anđelo Šetka je drugi put na meču pogodio, ali već u sledećem napadu i mi imamo igrača više, a kapiten Živko Gocić se upisuje u strelce za 12:4.

2. četvrtina - 3:7 (2:4)

Hrvati su imali prvio napad, ali su se naši odbranili. Mandić je u narednom napadu lepo izlomio protivnika i pogodio za ozbiljnih 4:1. Na drugoj sztrani Andre Bušlje je pogodio prvi put na meču za 4:2. Ipak, već u sledeće, napadu Mandić ponovo pogađa, i to odmah iz prijema (2:5). zaigralo se "gol za gol", a Luka Lončar je dao svoj prvi gol za smanjenje rezultata. Nakon toga je ipak nastalo zatišje.

Proteklo je nekoliko napada na obe strane u kojima nisu viđeni golovi, sve do "bombe" Prlainovića sa sedam metara, na 2:55 minuta pre poluvremena (3:6). Pedeset sekundi pre poslednje sirene u drugoj četvrtini Nikola Jakšić je raspalio i pogodio za četiri gola prednosti. Ipak, već u narednom napadu Hrvati su dobili isključenje i odmah realizovali napad, ali je tajm-aut Ivice Tucaka "poništio" gol njegovih pulena koji je postignut koji sekund posle toga. Na poluvremenu - 3:7.

1. četvrtina - 1:3

Hrvati su počeli bolje. Drugi napad "barakuda" je isticao kada je Anđelo Šetka pogodio iz velike udaljenosti. Tek po isteku trećeg minuta naši su uspeli prvi put da se "upišu", a strelac je bio Andrija Prlainović. Na drugoj strani i Hrvati su imali igrača više, ali je Mitrović dobro reagovao. Na isteku šestog minuta Sava Ranđelović je jedan odbitak pokupio i smestio u mrežu Pavića. Hrvati nisu iskoristili svoj napad, a Dušan Mandić je na drugoj strani pogodio "žabicom" za 3:1. Odlično je delovala naša odbrana sve do kraja prvog perioda, a imali smo još jednu šansu da prednost i uvećamo, posle tajm-auta Savića. Ipak, ostalo je 3:1 posle prvih osam minuta.

* * *

20:39 - Zvižduci  hrvatskoj himni

Krenulo je "vatreno" već samim izlaskom hrvatskih vaterpolista pred domaću publiku. Hrvatski vaterpolisti su ispraćeni zvižducima, kao i himna naših komšija "lijepa naša" uoči početka susreta.

20:25 - Predsednik Nikolić otvorio Prvenstvo Evrope

Evropski šampionat u vaterpolu svečano je otvoren uoči početka meča Hrvatska - Srbija, a otvorio ga je predsednik države Tomislav Nikolić. Na otvaranju je govorio i ministar sporta Vanja Udovičić.

20:01 "Arena" se lagano popunjava za vaterpolo klasik

Prvi put u istoriji igraće se vaterpolo u "Kombank areni", prava je prilika za još jednu istorijsku pobedu. Hoće li nam je naši vaterpolisti prirediti?