16.06.2018. 16:55
Leo Mesi
Leo Mesi / Izvor: Reuters

Prvi meč D grupe odigran na Otkriće Areni.

Prvo veliko iznenađenje desilo se trećeg dana Mondijala u Rusiji! Argentina dvostruki pobednik SP nije uspela na Otkriće Areni u Moskvi da slomi otpor žilavih Islanđana, koji su hrabrom igrom uspeli da iščupaju remi (1:1) i osvoje značajan bod u borbi za plasman u narednu fazu. Meč je odlučio promašen penal Lea Mesija, čiji je šut sa 11 metara odbranio golman Ribara Haldorson u 64. minutu.

Ako je za utehu Gaučosima, dobili su novog rekordera, pošto je Havijer Maskerano upisao 144 utakmicu u nacionalnom dresu i pretekao dosadašnjeg rekordera. Legendarni kapiten Havijer Zaneti je odigrao 143 meča i reprezentativni dres oblačio od 1994. do 1999. godine.

MOSKVA GORI: Vrele Argentinke zasenile i Mesija, svi se okreću za njima (FOTO)

KRSTAJIĆ PRED KOSTARIKU: Spremni smo za start, atmosfera je odlična

Islanđani su krenuli otvoreno od starta, nemajući šta da izgube. Tako je već u 20. sekundi Gilfi Sigurdson pokušao sa velike udaljenosti, ali je lopta prohujala šest metara desno od gola.

Uzvratila je Argentina u 5. minutu. Leo Mesi je dobro izveo slobodan udarac i centrirao sa leve strane, odbranu Islanđana nadvisio je Nikolas Otamendi, njegov pokušaj otišao je pored stative.

Veliki zicer propustili su Gaučosi samo tri minuta kasnije. Posle Mesijevog centaršuta, Taljafiko je sa ivice šesnaesterca zahvatio loptu glavom, koja je prošla tik pored donje konstrukcije gola.

Usledio je odgovor Islanda, posle neopreznog vraća lopte Taljafika ka Kabaljeru, Sigurdson je iskoristio njegovu nepažnju i istrčao kontru, ali je bio nedorečen u završnici.

POBIĆEMO ORLOVE! Albanski ogranak Islamske države sprema napad na utakmici Srbija - Švajcarska

Odbrana ribara popustila je u 20. minutu. Odlično se snašao Aguero, posle šuta Markusa Roha nije uspeo da ga izblokira Sigurdson i napadač Mančester sitija je uspeo da donese vođstvo Gaučosima.

Samo nekoliko trenutaka kasnije i Kabaljero je bio savladan. Dugo je trajala akcija debitanta na Svetskom prvenstvu, lopta se odbijala od odbranu Argentinaca, da bi je na kraju zahvatio Alfred Finbogason i postigao prvi gol za svoju reprezentaciju na Mondijalu – 1:1.

Gaučosi su non-stop diktirali ritam, imali loptu više u posedu, a najbliži pogotku bili su u 42. minutu. Bio je to penal kao suza za Argentinu, loptu je u šesnaestercu posle centaršuta zakačio Ragnar Sigurdson, ali je sudija Marčinjak ostao pri odluci da ne dosudi najstrožu kaznu, oštetivši Gaučose.

Lako je moglo da se desi da Island ode na pauzu sa prednošću. Gifli Sigurdson je u šesnaestercu promešao odbranu rivala, opalio po zemlji, ali se sjajnom intervencijom istakao Kabaljero i sačuvao svoj tim.

U nastavku meča, sporna situacija viđena je i u šesnaestercu Argentince. Bilo je igranja rukom u kaznenom prostoru, ali u odnosu na nedosuđeni penal Gaučosima, ovo ni izbliza nije izgledalo na sporni detalj.

Ipak u 64. minutu Poljak Marčinjak je pokazao na belu tačku u korist Gaučosa, posle neopreznog starta Magnusona. Odgovornost je preuzeo kapiten Leo Mesi i poluvisokom loptom dozvolio Haldorsonu da odbrani njegov udarac i postane junak Islanda.

Nekoliko trenutaka kasnije pokušao je Mesi ponovo iz slobodnog udarca, koji je završio visoko iznad prečke. Ponovo je Argentina oštećena u 77. minutu za nedosuđen penal, Pavona je u kaznenom prostoru udario po nozi Saevarson, međutim, Simon Marčinjak je samo odmahnuo rukom i - pogrešio.

Ponovo je Mesi bio u centru pažnje, u 82. minutu poslao je projektil sa 18 metara po zemlji, ali je protutnjao milimetarski pored desne stative Haldorsonovog gola.

Do kraja meča, Islanđani su se hrabro branili i uspeli da naprave prvu senzaciju na Svetskom prvenstvu u Rusiji.

ARGENTINA - ISLAND 1:1 (1:1)

STRELCI: Aguero u 19. - Finbogason u 23. minutu.

STADION: Otkriće Arena u Moskvi.

KAPACITET: 44.190.

SUDIJA: Simon Marčinjak (Poljska)

ARGENTINA (4-2-3-1): Kabaljero - Salvio, Otamendi, Roho, Taljafiko - Bilja (54. Banega), Maskerano - Meza (84. Iguain), Mesi, Di Marija (75. Pavon) - Aguero.

ISLAND (4-4-1-1): Haldorson - Saevarson, Arnason, R. Sigurdson, Magnuson - Gudmundson (61. Šram), Gunarson (76. Skulason), Halfredson, Bjarnason - G. Sigurdrson - Finbogason.

Sve najnovije vesti o Mondijalu u Rusiji možete da pročitate OVDE.