10°C
26.04.2024.
117.1627
109.3752

DAJTE BRAZIL DA SE IGRAMO: Najsramniji PORAZ karioka u istoriji dogodio se u Beogradu!

04.06.2020. 11:06
Srbija Danas/Blic
Bila jednom jenda zemlja...

Na ovaj dan, pre tačno 86 godina, odigrana je fudbalska utakmica za sva vremena. U Beogradu je nokautiran Brazil, i to na način koji niko nikada nije ponovio. Te 1934. Brazil je bio učesnik šampionata planete koji se održavao u Italiji. Ali, igralo se po neobičnom sistemu, odmah "na ispadanje", pa kako su već u osmini finala Brazilci neočekivano izgubili od Španije sa 3:1, ostalo im je da pakuju kofere iz Musolinijeve Italije, iako su važili za favorite. Umesto u Južnu Ameriku, uputili su se - pravo u naš prestoni grad. Na jednu reprizu: valjalo je videti ko je stvarno bolji, oni ili mi. Oni - jači nego na prvom Mundijalu 1930, a mi... Mi, po starom dobrom običaju, sa Tirketom i Mošom u timu. Istina, malo drugačijem timu, nego onom u čuvenom Montevideu četiri godine ranije.

UEFA BESKOMPROMISNA: Turski klub izbačen iz Evrope

HRVATSKI REPREZENTATIVAC BRUTALNO O SRBINU: Da je bio PAMETNIJI igrao bi u Realu ili Barsi!

MIHA NASTAVLJA BORBU SA LEUKEMIJOM: Ovo će oduševiti Srbe - supruga otkrila ŠTA mu se nalazi u srcu

Tih dana našoj reprezentaciji nije baš išlo na međunarodnoj sceni. Neuspesi su se ređali, pa je u kvalifikacionoj grupi od tri tima, iz koje je samo jedan išao na Mundijal, zauzeto poslednje mesto

I, kada je zakazan prijateljski meč, za taj čuveni 3. jun 1934, selektor Boško Simonović, čuveni i svima toliko dragi "Dunster", odlučio je da startnu postavu čine i neki igrači koji nisu igrali protiv Brazila na mundijalskom debiju

Na golu je bio tada 25-godišnji Zagrepčanin Bartol Čulić, u odbrani je bio njegov vršnjak iz Rijeke Ivan Belošević, zatim 21-godišnji Splićanin Jozo Matošić kome je to bio tek drugi reprezentativni nastup, te tri godine stariji BSK-ovac Ivan Stevović.

U veznom redu je bio "Lembika", 21-godišnjak iz Osijeka Gustav Lehner, godinu dana mlađi Svetislav Glišović iz BSK-a, inače potonji trener Crvene zvezde, pa neka nama poznata imena - Milorad Arsenijević "Balerina", tada već iskusan, 28-godišnjak, a i mlada legenda, Aleksandar Tirnanić "Tirke", koji je Brazilu dao gol na Mundijalu kao 19-godišnjak,

U napadu, uz 25-godišnjeg BASK-ovca Aleksandra Tomaševića, "Dunster" se opredelio za proverene snage: još jednog 25-godišnjeg igrača, Đorđa "Đokicu" Vujadinovića, i dve godine starijeg mu saigrača iz BSK-a, legendarnog Blagoja "Mošu" Marjanovića.

Na stadion Beogradskog Sportskog Kluba došlo je tog 3. juna 1934. čak 12.000 ljudi ne bi li videlo mogu li "orlovi" da razmahnu krila, a zapravo, da vide koliko su moćni ti Brazilci, za koje se uveliko pisalo da su nepravedno ispali sa Mundijala nedelju dana ranije, iako su "nepobedivi".

publika je bila u šoku od onoga što su Brazilci radili. Po nekoliko puta su driblali istog čuvara, po nekoliko minuta, bez prekida, držali loptu u svom posedu, a imali su nekoliko šuteva ka nesigurnom golmanu Čuliću a da nisu ni svi gledaoci seli na svoja mesta

Baš tada je levo krilo tuklo jako po lopti sa deset metara, ona se odbila od stative, ili direka kako se tada govorilo, zatim se odbila i o palog golmana Čulića, ostavši da samuje na pola metra od crte. Leonidas je, sa njuhom za gol, odmah pritrčao i ispisao 0:1 na semaforu.

Za svoju lošu partiju, Stevović se iskupio već u prvom narednom napadu naših: Glišović je jako šutirao, golman je skočio za loptom, ali mu je "Iva" izbio iz ruku i poravnao na 1:1. Kada je Leonidas uhvatio "makazice" u 15. minutu, što je naišlo na sjajnu odbranu golmana Čulića

23. minut: usred inicijative Brazila, koji su nastavili da izluđuju nesrećnog Stevovića, završnicu kontre naših započeo je Tirnanić: u padu je dodao loptu Vujadinoviću, ovaj mu vratio, pa je usledio centaršut za Tomaševića. Kad ono, na iznenađenje "Brazilijanaca", napadač BASK-a je propustio "bubamaru" Glišoviću, a 20-godišnji klinac iz BSK-a matirao golmana za 2:1.

Brazil je, međutim preuzeo potpunu kontrolu. "Leva polutka" Leonidas je predriblao u 35. minutu skoro čitav naš tim i, od stative, smestio loptu u mrežu za 2:2, postavivši tako konačan rezultat prvog poluvremena.

Boško Simonović je rešio da nešto promeni tokom predaha. Umesto indisponiranog Stevovića, u vatru je bacio 26-godišnjeg defanzivca zagrebačkog HAŠK-a Ivana Gajera, a umesto napadača Tomaševića u igru je ušao Ivan Petrak, tada 23-godišnji Zagrepčanin, takođe iz HAŠK-a

Tri minuta po povratku iz svlačionica brazilski centarfor Armandinjo je doneo prednost svojoj ekipi (3:2) iskoristivši dodavanje sa krila, no onda počinje ples "orlova", kao nikada pre. I kao što niko nikada potom nije uradio Brazilu.

Dva minuta posle primljenog gola, Mošin slobodan udarac je morao da bude ponovljen zbog preranog izletanja Leonidasa iz živog zida, a "repriza" je bila savršena: lopta se od stative zarila u mrežu, ispaljena poput projektila. I, tu je počeo da se nazire kraj "Brazilijanaca". Jer, svega tri minuta kasije debitant Petrak je bio brži od rivalskog beka i, ispruživši nogu baš kada je on poželeo da izbije loptu, poslao je u gol za 4:3 i vođstvo koje više nije bilo ugroženo.

Minut 62. doneo je euforiju na tribine stadiona BSK-a: Đokica je propustio loptu Tirketu, ovaj je predriblao nekoliko igrača, išao sam pa iznenadno dodao loptu mladom Glišoviću a ovaj, iz punog trka, zakucao za 5:3.

Zatim su u periodu od 76. do 78. primili još dva gola. Najpre je Tirke centirao tako dobro da su gol mogli da postignu i debitant Petrak i Moša, a kako je golman nesigurno probao da uhvati loptu, naš tandem ga je grudima prosto ugurao u gol.

Dva minuta kasnije, Tirke se, zasluženo, upisao u strelce: sa ivice kaznenog zatresao je mrežu za neverovatnih 7:3. Pet minuta pre kraja Matošić je na svom drugom reprezentativnom nastupu skrivio penal koji je Voldemar iskoristio, a nekoliko sekundi pre kraja Đokica Vujadinović pronalazi Mošu Marjanovića koji sa 18 metara pogađa mrežu za konačnih i istorijskih 8:4.

Pesmica koja je osvanula uz izveštaj u "Politici" dan kasnije glasila je:

- Odavno nam srca nisu zakucala silnije, samleli smo juče fino kafu iz Brazilije.

- Zar je moguće da vaš tim nije učestvovao na Mundijalu? - pitao se posle meča zbunjeni a veliki Leonidas.

- Ne pamtim ovakav poraz. Čudi me da je vaša ekipa ostala kod kuće, umesto da se bori u Italiji - dodao je njegov saigrač Voldemar.

Posle tog čudesnog junskog popodneva 1934. na stadionu BSK-a, mi nikada nismo pobedili Brazil. Nikada potom. Ali, niko nikada posle toga nije ni dao Brazilu osam komada.

Mi smo, verovatno, jedini narod koji ima fudbalsku pesmu "Dajte Brazil da se igramo!".

Najviše golova u nekoj međunarodnoj utakmici, Brazil(ilijan)ci su primili u od naših. Protiv tima kog više nema. Na stadionu kog više nema.