VREMEPLOV: Zvezdino prvo finale u Evropi desilo se baš na današnji dan

09.05.2018. 14:23
FK Crvena zvezda
FK Crvena zvezda / Izvor: Srbija Danas

Slavni trenuci iz istorije.

Na današnji dan 1979. godine fudbaleri Crvene zvezde odigrali su svoju prvu utakmicu u finalu nekog evropskog takmičenja. Radi se o finalu Kupa UEFA koje se po tadašnjim propozicijama igralo u dve utakmice.

Crveno-beli su tog 9. maja u prvoj utakmici dočekali nemačkog predstavnika Borusiju iz Menhengladbaha. Prethodno, Zvezda je u polufinalu eliminisala berlinsku Hertu, a pre toga i engleske klubove - Arsenal i Vest Bromvič Albion. Crvenu zvezdu je sa klupe predvodio legendarni Branko Stanković.

Pred oko 90.000 navijača na beogradskoj Marakani, Stanković je izveo sledeći sastav: Aleksandar Stojanović, Nikola Jovanović, Milan Jovin, Slavoljub Muslin, Dragan Miletović, Ivan Jurišić, Vladimir Petrović, Cvijetin Blagojević, Nedeljko Milosavljević, Dušan Savić, Miloš Šestić.

Crvena zvezda je tokom čitavih 90 minuta, utisak je, bila bolji rival. Bilo je prilika pred golom Volfganga Knejba, tresla se i stativa, ali nije mu bilo spasa u 22. minutu utakmice. Miloš Šestić je postigao vodeći gol za Zvezdu i na taj način je doveo Marakanu do usijanja.

Crvena zvezda je gotovo sve prethodne rivale te sezone eliminisala nakon beogradskih pobeda minimalnim rezultatom. Izgledalo je da se sličan scenario iznova piše, međutim ispostavilo se da će sreća okrenuti leđa crveno-belima. U 60. minutu Jurišić je nakon napada Borusije glavom izbio loptu, ali u sopstvenu mrežu. Bio je ovo gol u gostima koji je nemačkoj ekipi mnogo značio.

Utakmica je završena rezultatom 1:1 i to je svakako bio aktivan rezultat za revanš, međutim, Nemci su na domaćem terenu slavili minimalnim rezultatom, pogotkom Simonsena sa bele tačke, i tako osvojili titulu.

Sve najnovije sportske vesti možete da pročitate OVDE.