EVROLIGA: Novogodišnja moda - PLAVA ZVEZDA zasijala u Milanu!

29.12.2017. 22:44 23:05
Pero Antić i Tejlor Ročesti
Pero Antić i Tejlor Ročesti / Izvor: MN Press

Crveno-beli uspešni u meču 15. kola elitnog takmičenja.

Košarkaši Crvene zvezde, koji su u Milanu igrali u plavim dresovima, savladali su Armani rezultatom 91:88 u 15. kolu Evrolige. Tim Dušana Alimpijevića je na lep način krunisao 2017. godinu u kojoj su crveno-beli osvojili tri domaća trofeja, a imali i dobre epizode u dva ciklusa Evrolige. Beograđani su posle prvog kruga Evrolige na skoru 6-9 i zaostaju dve pobede za timomvima koji imaju u ovom trenutku prolaz u plej-of. Bio je ovo treći trijumf tima sa Malog Kalemegdana na gostujućim parketima u tekućoj sezoni.

Crveno-beli su odigrali doktorsku prvu četvrtinu. Džejms Feldin je preuzimao odgovornost, a šut za tri poena je bio gotovo savršen, pa su gosti na prvi malu pauzu otišli sa čak 14 poena viška. Tim Dušana Alimpijevića je pogodio pet trojki iz sedam pokušaja (Bjelica dve, plus Feldin, Ročesti i Antić) i na krilima pucačkog samopouzdanja nastavio s asigurnom igrom i u drugoj deonici.

Beogradski tim je posle trojke Davidovca stigao do maksimalnih plus 17 u 15. minutu (20:37), ali su rezervsiti Armanija uspeli da učine ono što nisu članovi prve petorke. Ekipa iz Milana se probudila u finišu prvog poluvremena. Drugom trojkom Bertansa domaćin se približio na 38:41 u smiraj drugog kvartala.

Zvezdin šut je stao, u trećoj deonici nije bilo trojki crveno-belih, pa se italijanski tim približio na samo minus jedan na kraju treće četvrtine (60:61), iako su održavali od pet do sedam poena prednosti.

Kada se činilo da je Zvezda u nokdaunu odgovornost je preuzeo Milko Bjelica. Isksuni krilni centar je ubacio sedam važnih poena, a možda ključnu trojku je pogodio Nemanja Dangubić. Uspevali su gosti da odbijaju nalete Armanija svaki put kada bi prilazio na pet poena zaostatka, a domaćinu je presuđivano dalekometnim projektilima.  Međutim, na tri i po minuta do kraja, "manekeni" su se primakli na 74:77, ali je onda poentirao Dangubić posle hrabrog ulaza.

Milko Bjelica
Milko Bjelica / Izvor: MN Press

Armani je posle grešaka Fleidna uspeo da smanji na 80:81 na dva minuta do kraja, ali je bek crveno-belih zatim uspeo da pogodi oba slobodna bacanja za 80:83. Domaćin je tokom celog drugog poluvremena ganjao crveno-bele i konačno je stigao trojkom Micova na 53 sekunde do kraja (83:83). Bilo je ovo prvo izjednačenje na meču posle početnih 2:2.

Feldin je vratio prednost šampionu Srbije i ABA lige posle prodora, a Bjelica je sa linije penala bio siguran. Micov je novom trojkom vratio dramu, osam sekundi pre kraja, a Feldin je sa linije slobodnih bacanja ponovo bio nepogrešiv, 86:89. Na drugoj strani na isti način je dva puta poentirao Kalnietis, a onda Ročestiju nije drhtala ruka, 88:91. Kalnietis nije uspeo da pogodi trojku za produžetak i crveno-beli su slavili na mestu gde su bili uspešni i prošle sezone.

Armani - Crvena zvezda 88:91 (15:29, 25:16, 20:16, 28:30)

DVORANA: Mediolanum forum.

GLEDALACA: 8.670.

SUDIJE: Karlos Peruga (Španija), Pjotr Pastusijak (Poljska), Janis Fufis (Grčka).

ARMANI: Gaudlok 3, Micov 16 (3/3 za tri), Paskolo 2, Kalnietis 5, Tarčevski 4, Ćinćarini 11 (5as), Mbaje 14, Tiodor 10, Džeferson 1, Bertans 14 (4/5 za tri), Džerels, Gudaitis 8 (8sk).

CRVENA ZVEZDA: Radičević, Dangubić 7 (4sk), Davidovac 7, Lazić 5 (4sk), Antić 5 (5as, 4sk), Feldin 19 (6/6 slob. bacanja), Janković 2, Ročesti 12 (4as), Lesor 14, Enis 2, Jovanović, Bjelica 18 (7sk, 3/5 za tri).