"ORLOVI" NEUMOLJIVI U TBILISIJU: Džikićeva Gruzija pokušala sve, ali nije uspela!

26.02.2024. 19:02
Srbija
Srbija / Izvor: Foto: FIBA

Potpuna kontrola utakmice od samog početka...

Košarkaška reprezentacija Srbije ostvarila je i drugu pobedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Izabranici Svetislava Pešića su večeras u Tbilisiju savladali domaćina Gruziju, rezultatom 63:76 (12:21, 19:17, 21:22, 11:16) .

ZVEZDA ILI PARTIZAN? Pokuševski može da biraAleksej Pokuševski

ZVEZDA ILI PARTIZAN? Pokuševski može da bira

"MEGA BRUKA": Nemci osuli paljbu po svetskim šampionima!Košarkaška reprezentacija Nemačke

"MEGA BRUKA": Nemci osuli paljbu po svetskim šampionima!

Borba za finalni turnir Evrolige u BeograduKK Crvena zvezda, dvorana Aleksandar Nikolić, navijači Crvene zvezde

Borba za finalni turnir Evrolige u Beogradu

Evrobasket, kvalifikacije 2. kolo

GRUZIJA - SRBIJA 63:76 (12:21, 19:17, 21:22, 11:16)

Dvorana: Tbilisi arena

Sudije: Johan Roso (Francuska), Martin Horozov (Bugarska), Mihal Proć (Poljska)

GRUZIJA: Beka Bekauri, Beka Burjanadze 6, Nikoloz Gaprindašvili, Kakaber Jinčaradze 4, Davit Kakušadze 2, Giorgi Očkihikidze 5, Aleksandre Phevadze, Otar Pkhakadze 3, Tornike Šengelija 19, Giorgi Šermadini 5, Džo Tomason 13, George Cincadze 6. Selektor: Aleksandar Džikić

SRBIJA: Aleksa Avramović 12, Dušan Beslać, Dejan Davidovac 2, Ognjen Dobrić 5, Nikola Đurišić, Marko Gudurić 16, Ognjen Jaramaz 3, Balša Koprivica, Vanja Marinković 15, Luka Mitrović 8, Filip Petrušev 11, Dušan Ristić 4. Selektor: Svetislav Pešić

Srbija je meč u Tbilisiju počela petorkom Jaramaz, Gudurić, Dobrić, Petrušev i Mitrović, što je značilo da je srebrni sa Mundobasketa Ognjen Dobrić spreman da pomogne ekipi za razliku od utakmice protiv Finske u Beogradu kada ga zbog povrede nije bilo u rosteru.

Dobro je započela meč naša selekcija. Petrušev je u prvom napadu pogodio trojku na koju su se nadovezali Gudurić i Mitrović.

Na drugoj strani, od samog starta videlo se da su naturalizovani Tomason, te iskusni Šermandini i jedan od najboljih igrača u Evropi Šengelija triling koji će nam praviti najviše problema večeras. Posle koša Tomasona Gruzini su prvi put poveli (9:7), ali su „orlovi“ brzo odgovorili i naterali selektora domaćih Aleksandra Džikića da zatraži prvi tajm-aut pri vođstvu naše reprezentacije od 13:9.

Do kraja prve četvrtine Srbija je stekla opipljivu prednost. Petrušev je bio nerešiva enigma za rivala, a Davidovac sa „penala“ doveo naš tim do „+9“ (21:12).

Trojkom Avramovića na startu druge deonice Srbija je došla do prve dvocifrene prednosti (24:14), ali su Gruzini odgovorili serijom 9:2 i primakli se „orlovima“. Razigrao se Šengelija koji je prvo poluvreme završio kao najefikasniji sa 11 poena.

Ipak, Srbija je imala mnogo više aduta. Marinković je pogađao spolja, Mitrović iz reketa, a Avramović standardno bio izuzetno agresivan u odbrani i odlučan u napadu za najveću prednost Srbije od 38:25.

Uspeli su Gruzini da do kraja poluvremena smanje zaostatak. Najviše zahvaljujući Šengeliji i boljoj igri u odbrani napravili su seriju 6:0, te se na veliki odmor otišlo sa prednošću naše selekcije od 38:31.

Dobro smo započeli i drugo poluvreme. Gudurić je pogodio trojku i vratio dvocifrenu prednost „orlovima“ (43:33).

Proradio je i Gruzinima šut za tri posle 1/11 u prvom poluvremenu. Vezali su pogotke spolja Tomason i Šengleija, a Džikićev tim spustio na 41:45, što je Pešića nateralo da zatraži minut odmora.

Nakon tajm-auta Gudurič je preuzeo odgovornost, pogodio dve trojke, a onda i polaganje, tako nam vratio dvocifrenu prednost i postao najefikasniji sa 16 poena.

Odličnom Guduriću priključio se Avramović sa novim pogotkom spolja, da bi Očkikadze prekinuo seriju Srbije i uzvratio na drugoj strani.

Držao je Šengelija koliko je mogao Gruzine u igri. Posle njegovih poena domaćin je smanjio na 56:60 posle minut i 20 u poslednjoj deonici, ali naši igrači ostali su maksimalno fokusirani. Avramović je uspeo da još jednom pokrene ekipu i ubaci trojku za 67:56, tako odbije nalet Gruzina.

Meč je konačno prelomljen novom trojkom Marinkovića kojom smo otišli na maksimalnih „+15“ (71:56) na šest minuta pre kraja.

Srbija je u završnici lako sačuvala stečenu prednost i upisala drugi trijumf u kvalifikacijama, dok je Gruzija pretrpela drugi poraz.

Najbolji u redovima naše selekcije bili su Marko Gudurić sa 16 i Vanja Marinković koji je ubacio poen manje. Dvocifreni su bili i Aleksa Avramović sa 12, te Filip Petrušev sa 11 poena.

Tornike Šengelija je postigao 17, a Džo Tomason za Gruziju.

4/4

40. Minut
63:76! Pobeda Srbije u drugom meču kvalifikacija za Evrobakset!
37. Minut
58:74! Nova TROJKA Vanje Marinkovića! Samo jedno bacanje je pogodio Avramović nakon nesportskog faula Cincadzea, a onda je Marinković uspeo da preciznim šutem sa linije 6.75 donese Srbiji +15.
34. Minut
58:67! Avramović pogađa TROJKU nakon poena Šengelije na drugoj strani. Sjajna partija košarkaša Partizana u Tbilisiju!
32. Minut
56:64! Avramović krade loptu i upućuje je Ristiću koji poentira i uvećava prednost Srbije.
30. Minut
54:60! POČELA JE POSLEDNJA ČETVRTINA NA OVOM MEČU! Odmah domaćini kradu loptu i smanjuju na -6!

3/4

30. Minut
52:60! Seriju Gruzije prekida Ristić koji ponovo dovodi Srbiju na +8!
28: Minut
48:56! Gudurić i Avramović pogađaju dve važne TROJKE za Srbiju, dok na drugoj strani odmah to vraća Očkihikidze. Pre toga su sa liije penala bili precizni Sermandini i Tomason.
26. Minut
41:48! Ekipa Aleksandra Džikića ušla je u dobar ritam, namestila je ruku,krenuo je šut i bilo je samo četiri poena u zaostatku za timom Srbije. Međutim, nakon tajm-auta selektora Pešića Dobrić pogađa TROJKU!
25. Minut
39:43! Neverovatna serije Gruzije! Nakon Cincadzea i Šengelija pogađa TROJKU!

Srbija

23. Minut
33:43! +10 za Srbiju, ponovo! Drugo poluvreme otvara Gudurić novim poenima. Cincadze je na to odgovrio, a onda je Gudurić pogodio trojku!
21. Minut
31:40! Počelo je drugo poluvreme, i odmah pogađa Petrušev!

2/4

10. Minut
31:38! Avramović maši šut za tri poena. U napadu Gruzije Šengelija prodire, a Ristić pravi ličnu grešku. Šengelija je precizan sa slobodnih bacanja, i sa tim rezultatom se odlazi na odmor.
18. Minut
27:38! Vratili su se Gruzini u jednom momentu, ali se onda vratila Srbija u pravi sjaj. Marinković je vezao pet poena, bio je tu i Petrušev da ga podrži zakucavanjem, nakon što je Avramović ukrao loptu. Na drugoj strani samo Tomason dvojkom uspeo da vrati.
16. Minut
25:38! Vanja Marinković pogađa novu TROJKU, Cinčadze uspeva da poentira na drugoj strani, ali nakon neverovatnog pasa sa celog terena loptu zakucava Petrušev!
15. Minut
23:28! Vanja Marinković zaustavlja seriju Gruzina i ponovo je +5 za "Orlove"
13. Minut
21:26! Cinčadze prolazi pored Davidovca i poentira, smanjuje domaćin prednost Srbije na -5. U narednom napadu Avramović pravi faul i napad prelazi na stranu Gruzije.
11. Minut
17:24! Aleksa Avramović pogađa TROJKU za +10, međutim na drugoj strani istom merom uzvraća Phakadze.

1/4

10. Minut
12:21! Davidovac je precizan sa linije za slobodna bacanja, i ovim rezultatom se odlazi na mini odmor.
8. Minut
10:16! Jaramaz pogađa NOVU TROJKU za Srbiju! Beslać je odmah napravio faul i poslao Šengeliju na liniju penala, koji je bio polovičan. Gudurić je potom je potom promašio trojku, pa onda i Šengelija, ali je tu Jaramaz da popravi procenat!
6. Minut
9:13! Gudurić i Mitrović prave seriju 4:0, Srbija vodi 13:9. Aleksandar Džikić traži tajm-aut.
4. Minut
9:7! Šermandini donosi izjednačenje - 7:7! Posle propuštenog napada Srbije, ide kazna Gruzije za prvo vođstvo.