SRBIJA JE NA MUNDOBASKETU: "Orlovi" SAMLELI Britance u drugom poluvremenu!

27.02.2023. 21:46
Košarkaška reprezentacija Srbije
Košarkaška reprezentacija Srbije / Izvor: MN Press

Velika pobeda u Beogradu

Košarkaši reprezentacija Srbije plasirali su se na Svetsko prvenstvo u košarci, nakon što su u Beogradskom "Pioniru" savladali selekciju Velike Britanije rezultatom 101:83.

NASTAVLJA DA BRILJIRA: Vezenkov drugi put igrač meseca u Evroligi

ZAŠTO GA NEMA? Nedović otkrio zbog čega neće igrati protiv Velike Britanije

MELOUN ISKREN: Misle da sam lud, ali meni su Jokić i Lebron slični

KVALIFIKACIJE ZA SVETSKO PRVENSTVO

SRBIJA – VELIKA BRITANIJA 101:83 (28:20, 18:21, 28:19, 27:23)

HALA: Aleksandar Nikolić (Beograd)

SUDIJE: Manuel Maconi, Fernando Kalatrava, Beniamino Manuel Artard

SRBIJA: Dobrić 14, Jović 6, Mitrović 15, Simanić, Trifunović, Avramović 20, Gudurić 13, Kuridža 8, Jaramaz 4, Petrušev 12, Radanov, Ristić 9

VELIKA BRITANIJA: Džordan Vilijams 6, Kajl Džonson 3, Eron Menzes 7, Bendžamin Mokford, Kalum Loson, Kvin Elis 22, Amin Adamu 14, Karl Vitl 19, Dželani Votson Gejl 7, Noa Horčler 2, Kimbal Makenzi 6

Uprkos tome što nisu poznati kao zavidni spoljni šuteri, Britanci su imali fin procenat u prvoj deonici utakmice (40 odsto). No i Srbija je imala svoje adute i nakon početne prednosti gostiju, Marko Guduruć vrlo rapsoloženo započinje duel i preokreće rezultat.

Od tog momenta, Srbija konstantno vodi zahvaljujući njemu, Luki Mitroviću, ali i izvanrednoj roli Stefana Jovića koji je po ulasku u igru za četiri minuta upisao četiri asistencije.

Britanci se nisu dali. "Vadio" ih je šut sa distance, te poeni pod košem, što "orlovi" nisu najbolje branili. Čak polovina poena ekipe sa "ostrva" u prvih 15 minuta meča stigla je pod obručem.

Energija je dizala goste. Bili su pod "naponom" želevši da prirede šok u Beogradu  i shodno rezultatu u prvih 20 minuta - nisu toliko daleko kako se očekivalo i priželjkivalo.

U finišu prvog poluvremena, pritiskom Adamua nad Aleksom Avramovićem, tim Marka Stutela je izjednačio. No, Stefan Jović trojkom vraća vođstvo koje je zadržano do pauze.

Gosti krenuli odlučno u drugom poluvremenu, napravili su ozbiljne poteškoće "Orlovima".

Serija 5:0 unosi žamor na tribine „Pionira“, a u isto vreme i odgovor navijača u vidu podrške. Ušli smo i u probleme sa faulovima. Filip Petrušev i Marko Gudurić su u tom periodu igre imali po tri. Kada se nervoza osetila, na scenu je stupio Aleksa Avramović – trojkom, skokom i kontrom iz koje je izdejstvovao nesportsku Kimbala Mekenzija.

Srbija od tada odlazi na, do tada maksimalnih, „+12“. Vukli su konop na svoju stranu gosti i dalje, ali Avramović, čija se rola ispostavila ključnom, je bio izvanredan. Čak 13 poena postigao je srpski plej u trećoj četvrtini! Polaganjem Dušana Ristića u poslednjim sekundama tog dela igre, Srbija odlazi na maksimalnih „+14“.

Ognjen Dobrić je trojkom s početkom poslednjeg dela igre postavio 77:60, a ubrzo su se „orlovi“ popeli i na 20 poena razlike. Od tada se lakše disalo u „Pioniru“, nervoza je nestajala kao rukom odnešena.

Možda krajnja razlika nije bila ona maksimalna, ali bilo je bitno da je bila uverljiva.

Srbiju je na ovoj utakmici predvodio Aleksa Avramović sa 20 poena, Luka Mitrović je ubacio 15, a Ognjen Dobrić 14. Na suprotnoj strani istakao se odlični Kvin Elis sa 22.