15°C
29.05.2024.
117.1153
107.6427

BEZ MILOSTI u RIJU! Srbija RASTURILA Australiju i zakazala NAJJAČE moguće finale s "drim timom"

20.08.2016. 00:54
Miroslav Raduljica
Miroslav Raduljica / Izvor: Reuters

Izabranici Aleksandra Đorđevića demolirali "Bumerse" 87:61!

Vicešampioni sveta, košarkaši Srbije igraju finale Olimpijskih igara u Riju! Igraju protiv arhi rivala, protiv Sjedinjenih Američkih Država. Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića su u polufinalu pobedili Australiju 87:61 (16:5, 19:9, 31:24, 21:23) mnogo lakše nego što smo očekivali!

SRBIJA - Australija 87:61
SRBIJA: Teodosić 22 (9/14 iz igre, 5as), Simonović, Bogdanović 6, Marković 14 (5/5 iz igre), Kalinić 6, Nedović 1, Birčević, Raduljica 11, Jokić 9 (11sk), Štimac 4, Jović 2, Mačvan 12.
AUSTRALIJA: Gulding, Mils 13 (6/16 iz igre), Bogut 4, Ingles 12, Delavedova 3 (1/6 iz igre), Brokof 6, Berstou, Liš 3, Bejns 7, Andersen, Motum 13, Martin.

Posle tri uvodna minuta imali smo 8:0, a odbrana naših košarkaša bila je nerešiva enigma. Ni Mils, kasnije ni Delavedova nisu znali kako da "probiju" Markovića i Jovića, a i kada im je to uspevalo grešili su spoljni ili visoki igrači. Dok su "Bumersi" skupljali greške Srbi su najprostijim akcijama lako postizali koševe. Recimo, Teo je posle 12 minuta imao 12 poena, a mi 12 viška 24:12. U tom trenutku australijski košarkaši počinju da paniče i bezrezonski "pale" trojke u, takozvanoj "trči i pucaj" igri. Ne pogađaju, a naši posle prvih 20 minuta imaju čak 29 skokova (21 u odbrani). Naravno, sve to je rezultat očajnog šuta protivnika.

Teodosić, Marković i Jović odlično vode naše napade, a Kalinić, Raduljica, Bogdanović pogađaju sa svih pozicija pa protivnik već posle 15 minuta igre deluje kao razbijena vojska. Istina, i naš šut za tri je više nego slab (1/9), ali je zato procenat dvojki zadovoljavajuć. Posle 20 minuta vodimo 35:14, a poluvreme je sada glavni saveznik Ozija. Saveznik jer su obezglavljeni i odmor će im dobro doći...

U nastavku... Australija, očekivano, igra presing, a naši posle tri i po minuta izlaze iz bonusa. Ipak, ništa ne dobijaju pošto naši košarkaši pametno igraju i u 25. minutu dolaze do, u tom trenutku, maksimalnih 23 poena razlike (48:25)! Prednost je rasla i do 31 (76:45)!

Dakle, kada se sve sabere, Srbija je Australiju dobila u prvih pet minuta kada je odbranom terala na brze šuteve. Opet, i Australija, koja u svojim redovima ima petoricu NBA igrača, polufinale odigra veoma loše. Da ne kažemo očajno. Šut... Nije ga ni bilo, ali nas to više ne interesuje. Sada nas interesuje finale protiv SAD. Protiv odličnih atleta i igrača, ali protiv ekipe koju je u polufinalu namučila Španija. Španija koja je u porazu primila samo 82 poena. Da li bismo možda u sličnoj igri, igri na mali broj poena mogli da iznenadimo apsolutne favorite? Nada je nešto što nam niko ne može oduzeti.

KRAJ

Australija ne može ništa... Ispucavanje je počelo, a do početka poslednje deonice za tri šutiraše 2/20. Publika je u dvorani svako naše dodavanje ispratila onim fudbalskim ole, a naši momci nigde ne žure. Majstorski su spremili meč. Odradili većinu zadataka na najbolji način, a na ovoj utakmici će mnogi moći i da uče.

- Srbija upravo ponižava Australiju - glasi jedan tvit.

Imali smo i 30 poena viška (68:38, 73:43). I 31 - 76:45!

3. ČETVRTINA

Australija poluvreme počinje s 3:0 za 45 sekundi uz dva penala naših, ali jednim faulom Bejnsa u napadu. U odbrani Australija mnogo agresivnija na startu...

Marković za tri.... IDEEEE (2/10 za tri) Predost opet +21 (40:19).

Posle tri i po minuta Srbija je izašla iz bonusa! Australija ima četiri posle četiri i po, a od samog početka treće deonice igraju presing. Očekivano. No, u 25. minutu imamo +23 (48:25), a posle 17 poena Tea i +24 (51:27). Usput, Motum dobija nesportsku ličnu. Jokić (11sk) pogađa za 53:29 i deluje da je ovo kraj!

- Bumersima treba čudo da preokrenu minus 21 s poluvremena. Srbije je suviše dobra i igra pametno da ispusti ovakvu prednost - jedan je od tvitova.

POLUVREME

Teodosić ima 6 poena, Raduljica 4...

Australija počinje drugi period s pet vezanih poena, dok je u napadu Jokić (6sk) promašio zicer, pa dobio bananu. Naravno, Đorđević traži tajm-aut.

Teo (9p) vraća naš plus na devet poena... Mačvan na 11 (21:10). Australija gubi i šestu loptu.

Srbija posle koša Kalinića vodi 24:10 u 13. minutu (mi imamo pet izgubljenih lopti)!  Posle +14 usledila su dva minuta praznog hoda... Istina, obe ekipe su dosta promašivale, ali, deluje da "bumersi" više paniče.

FANTAZIJA!!! Australija je kao razbijena vojska!!!

1. ČETVRTINA

Selektor Aleksandar Đorđević počinje polufinale s Kalinićem, Mačvanom, ali i Teodosićem, koji je obično uvodne minute provodio na klupi. S druge strane, Andrej Lemanis ne menja startnu petorku.

Prvi poen dao je Kalinić... Srbija igra dobro, a Australija je u tri napada izgubila dve lopte. Odlično.. Protivnik gubi i treću loptu, a posle kontre koju šutem s distance košem završava Raduljica (4p) selektor Australije traži minut odmora.

Ovako je Metju Delavedova najavio meč...

Ništa odmor nije pomogao... Teo (6p) siguran za sada, a Srbija šest od 12 poena dade posle iste akcije. Posle pet minuta imamo samo tri primljena poena... Dobro gradimo koš i sve lopte su u odbrani naše. Igra u odbrani je odlična i Australijanci nemaju rešenja što je super. Posle prvih deset minuta rezultat je 16:5!