ĐOKOVIĆ PRESLIŠAO MLADOG ŠELTONA: Novak u desetom FINALU US opena!

08.09.2023. 19:57
Novak Đoković
Novak Đoković / Izvor: Profimedia

Protiv domaćina...

Srpksi teniser Novak Đoković plasirao se u finale US opena, nakon što je u polufinalu savladao mladog Amerikanca, Bena Šeltona rezultatom 3:0, u setovima 6:3, 6:2, 7:6(4). Najbolji teniser svih vremena se tako plasirao u svoje jubilarno deseto finale grend slema koji se igra u Njujorku.

PREBIJEN TENISER: Pogledajte kako se Hrvat branio od šutiranja (UZNEMIRUJUĆI VIDEO)

US OPEN: Zagarantovan spektakl u finalu dama

STVARNO FASCINANTNO: Otac Novakovog rivala otkrio o kakvom se tu momku radi

Pokazao je 47. igrač na svetu Šeltona na startu meča da poseduje razoran servis koji je često išao prelazio 220 kilometara na sat, ali Đokoviću "ubitačni" početni udarci rivala kroz čitavu karijeru nisu pravili velike probleme. Napravio je Đoković brejk u šestom gemu i poveo sa 4:2.

Mogao je srpski teniser da okonča set već u narednom servis-gemu rivala, imao je 0-40, ali je Šelton nošen podrškom sa tribina spasio tri set lopte i sačuvao nadu u preokret.  Imao je domaći teniser i brejk priliku pri vođstvu Đokovića od 5:3, ali je nije iskoristio, te je naš teniser poveo sa 1:0 u setovima.

Drugi set je bio gotovo na kalup isti. Đoković je nešto ranije u petom gemu stigao do brejka, a Šelton je nastavio da neguje svoj "divlji" stil igre. Silovito je udarao po loptici, čak je i njegov otac (ujedno i trener) pokušao da mu govori da uspori, ali i njegovi apeli su bili uzaludni.

Dvadesetogodišnjak je nastavljao da raspaljuje po loptici svom silinom i ispucava servise od po 230 kilometara na sat. Ponekad je to prolazilo, ali je kad se podvuče crta taj stil bio autodestruktivan za Amerikanca.

Đoković je stigao i do drugog brejka u setu koji je okončao za ukupno sat i 18 minuta vremena igre i tako razočarao mnoge koji su se okupili na "Artur Ešu" da posmatraju ono za šta su očekivali da će biti barem malo neizvesniji susret.

Sjajno je po Đokovića započet i treći set. Stigao je najbolji teniser svih vremena do ekspresnog brejka i dodatno se približio plasmanu u finale. Imao je Đoković priliku da zada konačan udarac rivalu u petom gemu trećeg seta, stigao je do brejk lopte, ali ih je Šelton spasio i smanjio na 3:2.

Izgledalo je da je Đokoviću otvoren put do finala, ali je Šelton iznenada izvršio pritisak na servis Srbina i stigao do svog prvog brejka u meču, izjednačivši na 4:4.

Sa dva asa razigrani Šelton osvojio je naredni gem i po prvi put na meču poveo sa 5:4.

Imao je Šelton set loptu na Đokovićev servis u narednom gemu, ali je Srbin spasio u svom stilu, da bi već u narednom stigao do brejka, poveo sa 6:5 i servirao za plasman u finale.

Nije dobro servirao naš teniser u gemu koji mu je donosio trijumf. Napravio Đoković duplu servis grešku i dozvolio dve brejk lopte rivalu. Prvu je spasio, a zatim sjajnim forhendom i drugu, a onda sačekao grešku rivala za meč loptu, ali je nije iskoristio. Ubrzo je Šelton došao do nove šanse da oduzme servis rivalu, a Đoković mu poklonio brejk smečom u mrežu, te je treći set otišao u taj-brejk.

A kada dođe taj-brejk zna se ko je gazda. Silovito je startovao Đoković i poveo sa 3:0, da bi posle odličnog voleja stigao do ubedljivih 5:1 na promeni strana. Tada je Amerikanac vezao tri uzastopna poena ismanjio na 5:4. Fantastičnim poenom na mreži Srbin je došao do dve meč lopte, iskoristio prvu i slavlje je moglo da počne.

Za Đokovića će to biti 10. finale u Njujorku, a do njega je stigao na svom 100. meču na US Openu.

Tako će Srbinu nedelju uveče imati priliku da napdne svoj 24. grend slem trofej u karijeri, a protivnik će mu biti bolji iz duela između Španca Karlosa Alkaraza i Rusa Danila Medvedeva.

Detaljniji tok meča možete pročitati u nastavku teksta.

ĐOKOVIĆ - ŠELTON 3:0 (6:3, 6:2, 7:6)

III SET

7:6 (4)
Potvrdio je Novak da je nepobediv u taj-brejkovima! Poveo je sa 3:0, i vrlo brzo stigao do 5:1. Međutim, uz jedan promašen zicer, i dve neiznuđene greške, Šelton smanjuje na 5:4. Nakon sjajnog poena, Novak dolazi do dve vezane meč lopte, i odmah je prvu iskoristio.
6:6
Loše je Novak otvorio ovaj servis gem, u kojime je imao i duplu servis grešku. Prepustio je Šeltonu i dve brejk lopte koje je spasao. Došao se Đoković i do prve meč lopte koju nije iskoristio nakon duže razmene udaraca. Zatim su usledile dve neverovatne greške srpskog tenisera - dva smeča i praktično dobijena poena je zakucao u mrežu i tako ovaj meč uveo u taj-brejk.
6:5
Novi brejk Đokovića u ovom setu! Šelton kao da je žurio u poenima, ishitreno je prebacivao loptu, i tako i izgubio gem. Novak u narednom servira za meč, za finale - deseto na US openu.
5:5
Nije Šelton iskoristio jedinu set loptu koju je imao, napravio je grešku. Novak je uspeo da pogodi svoje prve servise, što se ispostavilo i ključno u ovom gemu.
4:5
Tri gema za redom uzima mladi Ben Šelton. Igra rizično, cilja linije, na sve ili ništa.  Preokrenuo je ovaj set za sada, a hoće li mu u potpunosti to poći za rukom ostaje da vidimo. Novak servira za ostanak u njemu.
4:4
BREJK ZA ŠELTONA! Uspeva mladi Amerikanac da stigne do brejka! Iskoristioi je prvu brejk loptu za eksploziju publike na Artur Ešu...
4:3
4:3 – Nema brejka, ali ni problema. Novak odlično odrađuje posao na svoj servis, gotovo bez greške, želi da igra još agresivnije kada je u pitanju trenutak posle Šeltonovog servisa, ali je svakako sve na strani Srbina. Ni u ovom setu Đoković nije osetio nijedan problem, a želi da meč završi što pre kako bi se što više odmorio pred izvesni prolaz u finale.
3:2
Koristio je Šelton svoj ubitačno snažan i brz servis ovoga puta, uspevalo mu je do 40:15, međutim, Novak je odigrao nekoliko taktičko dobrih poena, rastrčao ga i naterao na grešku. Imao je Đoković brejk priliku ali je Šelton ponovo iskoristio svoj servis.
3:1
Možda i najduži gem u meču pripada Novaku. Ovo kao da je bio poslednja navala Amerikanca da oduzme servis Đokoviću, došao je i od 0:30 ali dalje nije moga...
2:1
Uspeva Šelton da povrati snagu i nakon dužih razmena osvaja prvi servis gem u ovom setu.
2:0
Potvrđuje Novak brejk, i sve to deluje nedostižno za Amerikanca koji se kreće sve teže po terenu.

1:0
Ekspresno stiže do prednosti u trećem setu, koji bi mogao da bude i poslednji.

II SET

6:2
SET ZA NOVAKA! Koristi Đoković prvu set loptu pri rezultatu 40:30 i dolazi do osvajanja drugog seta. Nalazi se na korak od finala US opena
5:2
Novi brejk Đokovića, koji će servirati za drugi set!
4:2
Potvrđuje Đoković brejk i sada vodi sa 4:2! Bez napada mladog Bena.

3:2
NOVI BREJK ĐOKOVIĆA!!!Previše brza Šelton i to ga košta. Najpre je ispucao dve brze lopte za 0:30 za Đokovića koji je to iskoristio i stigao do dve brejk šanse. Prvu je Šelton spasao, ali kod druge pravi duplu servis grešku. Hteo je da zabeleži još jedan silovit drugi servis. To ne može svaki put da prođe.
1:1
Siguran Novak u svoj servis još jednom...
0:1
Osvaja Ben prvi gem u drugom setu. Ponovo sjajan servis u poenu odluke – 230 kilometara na čas.

I SET

6:3
Koristi Novak petu set loptu i prvu na sopstveni servis. Prvi set je trajao 35 minuta.
5:3
Šelton sačuvao četiri brejk i set lopte Novaka i gem završio najbržim servisom do sada – 225 kilometara na sat.
5:2
Potvruđuje Novak brejk i sada će mladi Ben servirati za ostanak u setu
4:2
Srpski teniser prvi stiže do prednosti. Imao je Đoković dve brejk prilike, ali koristi već prvu. Tačnije, Šelton mu je pomogao greškom.
3:2
Siguran Novak još jednom na svoj servis. Šeltonu je prepustio samo jedan poen.
2:2
Bez prilika za brejk u prva četiri servis gema. Sada je red ponovo na Đokovića da servira.
2:1
Vraća Đoković prednost i nedozvoljava brejk!
1:1
Eskpresno uzvraća mladi Šelton veoma snažnim servisima od kojih je jedan iznosio 222 kilometara na čas.
1;0
Poveo je Đoković u prvom setu, mada se mladi Šelton nije dao ometi Novakovim jakim servisima.