АБА ЛИГА: Очајни Партизан разбијен у Никшићу, чека га тешка борба за опстанак!

04.01.2016. 22:49
Ratko Varda u meču Sutjeska - Partizan
Ратко Варда у мечу Сутјеска - Партизан / Извор: Фото: aba-liga.com/Sutjeska/Foto MM

Шестоструки шампион регионалног такмичења после 12. пораза у сезони налази се на деоби последње позиције са Сутјеском и Игокеом.

Кошаркаши Партизана наставили су са очајним партијама у АБА лиги и стигли на руб испадања! Црно-бели су на гостовању Сутјесци у Никшићу поражени резултатом 82:71 (18:12, 29:15, 18:19, 17:27) и тако остали приковани за дно регионалног такмичења, чиме су озбиљно довели у питање учешће у Јадранској лиги наредне сезоне, јер се после 18 кола налазе на деоби последње позиције са Игокеом и клубом из Никшића од којих има слабији међусобни скор, па ће у последњих осам кола морати да забележи једну победу више од једног од два поменута тима.

Тешко се може рећи да је Партизан у овој сезони одиграо иједну партију за памћење, али ова би се могла таквом назвати, мада само по лошем! Екипа Петра Божића одиграла је очајно на свим пољима, како у нападу, тако и у одбрани, потпуно безидејно, деконцентрисано, незаинтересовано, што је за разлику од неких претходних мечева у којима су могле да се види макар назнаке борбене игре и наговештаји прве победе на страни ове сезоне, у Никшићу је није било ни у назнакама.

Домаћин је захваљујући фантастичном шуту за три поена у првом полувремену (8/14), те расположеном Немањи Врањешу који је блистао на овом сусрету (27п, 13ск, 3ук, за три 6/7, индекс 42), питање победника решио већ после 20 минута игре када је на семафору било 47:25! Наставак је био само формалност у којој су се црно-бели са копрцали да избегну катастрофу какву нису у новијој историји клуба и то од екипе са којом се боре да избегну зачеље табеле. Једини вредан помена у поразу од Сутјеске био је Кевин Џоунс који је колико-толико чувао госте од дебакла са 20 постигнутих поена, девет скокова и индексом 24.

Početak meča Sutjeska - Partizan
Почетак меча Сутјеска - Партизан / Извор: Фото: aba-liga.com/Sutjeska/Foto MM

И једни и другио кренули су очајно, а домаћин се нешто боље снашао. Партизан је после првог искоришћеног напада промашио чак 11 шутева заредом (!?), па су домаћи направили серију 11-0, истина за чак пет минута игре. Ипак, у самој завршници првог периода Партизан је успео да серијом 8-0 – коју су водили Цветковић и Џоунс са по четири поена  спречи бруку у уводној четвртини и домогне се двоцифреног учинка (13:10). Домаћи су ипак поново узвратили и захваљујући неветроватно расположеном Немањи Врањешу (11 поена у првој четвртини) стигли до "плус 8" после првих десет минута (18:10).

Црно-бели солидно почињу други део, серијом 7-0 коју је тројком "затворио" Аранитовић долазе на само поен заостатка, али од резултата 22:21 креће незадржива серија домаћина од чак 25-2 којом је најавио тријумф већ у првом полувремену. Домаћи су деловали незаустављиво, савршеним шутем за три поена (чак 8/14 у првом полувремену) који је Партизан очајно бранио, док у нападу није могао да направи рационалну акцију. До полувремена је погодио само један шут из игре (Џоунс у 16. минуту), док је на другој страни сјајни Врањеш имао чак 18 поена за 17 минута игре (4/5 за три, индекс 20) наспрам 25 целе гостујуће екипе (47:25).

Džamar Vilson u meču Sutjeska - Partizan
Џамар Вилсон у мечу Сутјеска - Партизан / Извор: Фото: aba-liga.com/Sutjeska/Foto MM

Партизан се колико-толико консолидовао у трећем периоду, иако је и домаћин у наставку играо тек колико је морао, избегавајући срљање којим би могао да угрози своје убедљиво вођство које је почетком другог полувремена износило и 25 поена (50:25), Ипак, црно-бели су успели чак и да добију трећи део игре (18:19), али предност није падала испод 20 поена.

На старту последњег периода после бацања Павличевића стижу још једном до "плус 25" (69:44), а београдски тим је од потпуне резултатске катастрофе чувао само тандем Џоунс - Аранитовић, а колико је очајан био у шуту говори и податак да је Вања Маринковић тек средином последњег периода погодио први пут из игре. Црно-бели су у два наврата покушали да спусте заостатак на разумну меру, ону која би им омогућила да у евентуалном кругу са Никшићанима на крају не страхују од испадања из лиге, али нису успели да је сведу на жељених осам поена, па ће до краја морати да се избори за један тријумф више од Никшићана, као и од Игокее.

СУТЈЕСКА: Павличевић 17 (2ск, 3ас), Чаласан, Албијанић 10 (4ск), Спасојевић 4, (4ск, 2ас), Чворовић, Кораћ 3 (4ас), Жижић 7 (4ск, 2ас), Павић 6 (4ас), Врањеш 27 (13ск, 3ук, За два 3/5, за три 6/7, инд. 42), Варда 8, Раш, Шалић.

ПАРТИЗАН: Цветковић 10 (2ск, 3ас, 3ук, 2из), Аранитовић 7, Џоунс 20 (9ск, инд. 24), Мурић 11, Маринковић 3 (из игре 1/6), Витковац 0 (5ск, за 24мин), Ђумић 4, Копривица, Магдевски, Милутиновић, Врабац 4, Вилсон 12.

Цибона - Металац 77:73

ТАБЕЛА: Будућност 16-2, Цедевита 15-3, Црвена звезда 13-5, Мега Лекс 12-6, МЗТ 8-10, Цибона 8-10, Крка 8-10, Олимпија 7-11, Тајфун 7-11, Металац 7-11, Задар 7-11, Партизан 6-12, Игокеа 6-12, Сутјеска 6-12.