АБА ЛИГА: Звезда се мучила у Скопљу, али вратила на чело! (ВИДЕО)

09.11.2015. 20:09
Marko Ljubičić i Stefan Jović u duelu na meču MZT - Crvena zvezda
Марко Љубичић и Стефан Јовић у дуелу на мечу МЗТ - Црвена звезда / Извор: Фото: aba-liga.com/MZT Скопје Аеродром/Драган Митрески - Дади

Шампион регионалног такмичења славио у последњем мечу 9. кола и дошао до седме победе.

Кошаркаши Црвене звезде савладали су МЗТ у Скопљу резултатом 71:66 (20:20, 20:9, 14:16, 17:21) у последњој утакмици деветог кола АБА лиге.

Шампион Србије и АБА лиге имао је озбиљан задатак да у престоници Македоније извојева седму победу у регионалном такмичењу и тако искористи "поклон" победу "вечитог ривала" партизана над Будућности у суботу, чиме су црно-бели дали шансу комшијама да се врати на чело табеле, први пут после серије од два пораза у петом и шестом колу, од Цедевите и Олимпије. Иако је Звезда ту прилику искористила, пут до победе у Скопљу није био нимало лак, будући да Македонци пре овог сусрета ниједном нису поражени као домаћини.

Тријумф српском тиму одличним партијама донео је Стефан Јовић са 17 поена седам асистенција и четири скока, односно Квинси Милер са 13 кошева (само један у другом полувремену), док је Владимир Штимац додао 12 (6/10 за два, али 0/6 са линије пенала). На другој страни блистао је Ђорђе Дреновац са 19 поена и пет скокова, док је Душко Бунић са 14 кошева.

Đorđe Drenovac u meču MZT - Crvena zvezda
Ђорђе Дреновац у мечу МЗТ - Црвена звезда / Извор: Фото: aba-liga.com/MZT Скопје Аеродром/Драган Митрески - Дади

Јасно је било и пре почетка меча да ће Звезда имати тежак посао у дворани "Јане Сандански". Црвено-бели добро су кренули, у седмом минуту повели 16:7, али је домаћин серијом 13-2 стигао до преокрета (20:18) у завршници првог периода. МЗТ је предвођен фантастичним Дреновцем (13 поена, без промашаја у првом полувремену) играо равноправно са шампионом АБА лиге.

Ипак у редовима гостију блистао је Квинси Милер (12 поена у првом полувремену) који је заједно са Стефаном Јовићем покренуо серију Звезде 11-2, а после фаула Дреновца на Американцу при шуту за три, те техничке грешке клупи МЗТ-а због реакције, Звезда долази до осам поена предности у завршници првог полувремена и на велики одмор одлази са двоцифреном предношћу (29:40).

Podbacivanje na meču MZT - Crvena zvezda
Подбацивање на мечу МЗТ - Црвена звезда / Извор: Фото: aba-liga.com/MZT Скопје Аеродром/Драган Митрески - Дади

У наставку Звезда чува предност која је балансирала између једноцифрене и двоцифрене, Цирбес и Јовић чували су првака Србије, да би у 24. минуту кренула серија 8-0 после које црвено-бели стижу до "плус 15" (35:50). Деловало је тада да је све решено и да ће Црвена звезда сигурно привести меч крају, али су се тада разиграли Љубичић и Мијатовић и серијом 10-2 вратили неизвесност (45:52), да би у првом минуту последњег периода поенима Бунића домаћи кошаркаши стигли до само четири поена минуса (50:54).

Ношен сјајном подршком са трибина МЗТ је веровао у потпуни преокрет. Ипак, Звезда је искусно чувала резултат на својој страни, а доста јој је у томе помогао и строг судијски критеријум према домаћим кошаркашима, чиме је Црвена звезда захваљујући двема техничким грешкама Данилу Мијатовићу стигла до шест поена предности (54:60), али су македонски кошаркаши, мало и инатом, успели да сачувају неизвесност готово до самог краја, тачније до коша Стефана Јовића уз додатно бацање стотинак секунди пре краја, за 58:65, чиме је меч практично преломљен, без обзира што је Звезда несхватљивом серијом фаулова увела меч у пенал завршницу, иако је имала предност.

Цедевита - Мега Лекс 78:68

ТАБЕЛА: Црвена звезда 7-2, Будућност 7-2, Цедевита 6-3, Мега Лекс 6-3, Крка 5-4, Олимпија 4-5, Игокеа 4-5, Цибона 4-5, Задар 4-5, Металац 4-5, МЗТ 4-5, Партизан 3-6, Тајфун 3-6, Сутјеска 2-7.