СП: Нигерија победила после 16 година

22.06.2014. 00:25 14:43
Utakmica Nigerija - Bosna i Hercegovina
Утакмица Нигерија - Босна и Херцеговина / Извор: Twitter

"Суперорлови" су голом Одевингија осетили сласт тријумфа на Мундијалу први пут још од утакмице са Бугарском 1998. године. Утисак је да је неправдено поништен гол Џеку сломио вољу Сушићевим пуленима.

Одигран је четврти меч Ф групе на Светском првенству у Бразилу у коме је Нигерија савладал Босну и Херцеговину са 1:0, голом Одевингија.

Будући да су "гаучоси" осигурали пролаз даље, остало је само једно место које води у следећу фазу. Нигерија је најближа пласману у следећу рунду, док су Сушићеви играчи и дефинитивно испали јер са тренутних нула бодова немају ни математичку шансу. Репрезентативцима наших западних суседа вољу је сломио неправедно поништен гол Едина Џека и тај се тренутак може сматрати преломним.

Ипак, било би неправедно занемарити енергичност Нигеријаца који су физички потпуно надвисили противника. Најистакнутији играч меча, Еменике, правио је дар-мар по десној страни терена, у неколико наврата био је на корак до постизања гола, али је Беговић бранио одлично. За пролаз даље, "суперорловима" је потребан бод против Аргентине или да Иран не победи "змајеве" са два гола разлике.

НИГЕРИЈА: Ењеама, Ошанива, Омеруо, Јобо, Емброуз, Микел, Онази, Бабатунде (Узоени), Одемвинги, Муса (Амеоби) и Еменике.
БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА: Беговић, Лулић (Салиховић), Спахић, Шуњић, Мујџа, Медуњанин (Сушић), Бешић, Мисимовић, Пјанић, Хајровић (Ибишевић) и Џеко.

90 3 минут - Џеко је имао још бољу прилику него малочас. Дубинску лопту нападач "змајева" примио је у срцу казненог простора Нигерије, лопту је упутио ниско и снажно, али је Ењеама одбио таман колико да се фудбал одбије од стативе у поље.

90 1 минут - Најбоља прилика за Босну и Херцеговину у другом полувремену. После изведеног корнера, Џеко је са пет метара тукао лопту главом, али је Ењеама лако сачувао мрежу.

80. минут - Умор стиже момке Сафета Сушића, док Нигеријци неуморно трче и грабе сваку прилику за брзе противнападе. Ударац Еменикеа за 25 метара прошао је за око метар поред леве стативе Беговићевог гола.

67. минут - Добар напад "змајева", Ибишевић је уашо у шеснаестерац, али је траљаво шутнуо лопту, приде пропустивши да уочи слободног Мисимовића.

61. минут - Пет минута траје опсада гола Босне и Херцеговине. "Суперорлови" нападају у таласима, уз највеће ушешће Еменикеа чији је ударац са четири, пет метара одбранио Беговић.

56.минут - Еменике прави страшне проблеме Спахићу. Ибишевић улази уместо Хајровића. Џеко очито нити може сам, нити је у завидној форми.

54. минут - Босна и Херцеговина више има лопту у поседу, али никако да исти крунише конкретном акцијом. Неуспешан напад "змајева" испратила је брза контра Нигеријаца, али опасности по гол Беговића није било.

40. минут - Чета Сафета Сушића изгледа прилично деморалисано после примљеног гола. Нигеријци нападају, али са опрезом, не желећи да дозволе контру противнику. За то време, Енејама нема посла.

31. минут - Нигерија је постигла свој 18. гол на светским првенствима у фудбалу и најефикаснија је од свих афричких селекција које су учествовале на мундијалима.

30. минут - Играчи Босне и Херцеговине сматрају да је Еменике направио фаул над играчем одбране "змајева" приликом продора по десном боку.

29. минут - ГОООЛ!!! Еменике је као метак прошао десном страном терена, ушао у казнени простор Босне и Херцеговине и додао лопту Одевингију који је са шест, седам метара донео предност Нигерији, протуривши лопту кроз ноге Беговићу.

23. минут - Удараца Хајровића Ењеама сигурно брани.

21. минут - Помоћни судија поништио је гол Едина Џека. Снимак показује да је арбитар донео погрешну одлуку.

11. минут - Онази шутира са 25 метара удаљености, али Беговић брани.

7. минут - Микел је шутирао као голу Беговића, али је лопта отишла поред.

6. минут - Медуњанин је добио жути картон због прекршаја којим је зауставио опасну полуконтру Нигеријаца.