Звезда сазнала име противника у финалу АБА лиге!

22.04.2015. 20:19
Omar Kuk u odlučujućem meču polufinala plej-ofa ABA lige Budućnost - Cedevita
Омар Кук у одлучујућем мечу полуфинала плеј-офа АБА лиге Будућност - Цедевита / Извор: Фото: abaliga.com/Budućnost ВОЛИ

У одлучујућем петом мечу полуфиналне серије плеј-офа регионалног такмичења, пред близу 4.500 гледалаца у дворани "Морача", пласман у финале и учешће у Евролиги у наредној сезони обезбедили су кошаркаши Цедевите.

Кошаркаши Цедевите биће противници Црвене звезде у финалу плеј-офа АБА лиге. Загрепчани су у одлучујућем петом мечу полуфиналне серије савладали екипу Будућности резултатом 70:66 (15:14, 24:19, 14:17, 17:16).

Цедевита је овом победом направила прави подвиг пошто је у финалној серији губила резултатом 2-0, али је после два тријумфа у Загребу, успела да слави и у "мајсторици" у дворани "Морача" и тако поновила резултат из 2012. године (пораз од Макабија), као и прошле сезоне када је такође играла у финалу тадашњег фајнал-фора у Београду и поражена од Цибоне у "Комбанк арени". Вероватно битније од саме борбе за титулу, колико год парадкосално звучало, је чињеница да ће, као и у овој сезони, Загрепчани и наредне играти у Евролиги.

Цедевита је боље почела одлучујући меч серије и повела 11:5 у четвртом минуту, међутим, домаћи су се брзо тргли и серијом 9-2 прешли у вођство крајем осмог минута (14:13). Рејнолдс је био најрасположенији у домаћем тиму, са осам поена колико је на другој страни имао Билан који је био непогрешив у првих десет минута. У наставку се разиграо Владимир Дашић код домаћина и донео домаћину четири поена предности (26:22), али су гости из Загреба са две тројке Томаса и поенима Билана и Зганеца направили серију 10-0, а онда брзо стигли и до максималних осам поена предности (28:36) у завршници првог полувремена, да би ди краја полувремена задржали шест поена "вишка" - 33:39.

Koreografija navijača Budućnosti u odlučujućem meču polufinala plej-ofa ABA lige protiv Cedevite
Кореографија навијача Будућности у одлучујућем мечу полуфинала плеј-офа АБА лиге против Цедевите / Извор: Фото: abaliga.com/Budućnost ВОЛИ

Иако је домаћин имао сјајну подршку навијача у "Морачи", гости су боље отворили и наставак меча, чували су стечену предност све до друге половине трећег периода, када је после тројке Ивановића Будућност стигла на само три поена заостатка (46:49). Имала је екипа Игора Јововића прилику да у неколико наврата пређе у вођство, али су Загрепчани чували предност. Најближе томе Подгоричани су били тројкама Савовића на почетку последњег периода (52:53), односно у 33. минуту (57:58).

Међутим, тим јасмина Репеше одиграо је концентрисаније и средином последње четвртине, тројком Бабића поново стигао до опипљивије предности (59:64), да би после неколико везаних грешака домаћих, три минута пре краја, након фаула при шуту за три над истим играчем, стигао до осам поена "вишка" (59:67). Ипак, бивши кошаркаш Црвене звезде Борис Савовић везао је четири поена и два и по минута пре краја, да би се у тим моментима руке "стегле" и кошаркашима Цедевите, па је после једне контре Суботић поентирао за "минус 2" (65:67). Гордић је погодио само једно бацање, али је истом мером узвратио Рејнолдс.

Укић је промашио тројку пола минута пре краја, а у последњем нападу Суботић није погодио тројку, а после скока лопта која је отишла у аут додељена је гостима. Будућност није успела на време да направи фаул, а када су то учинили већ је било касно. Пилепић је погодио оба бацања, а Рејнолдс промашио тројку, па је славље гостију због другог узастопног пласмана у Евролигу могло да почне.

Најефикаснији у победничком тиму био је Миро Билан са 16 поена, Лука Бабић је забележио 12, док је Марко Томић додао 11. У домаћем саставу Џеј Ар Рејнолдс и Дарко Планинић постигли су по 13, док је Борис Савовић уписао 12 кошева.