Ф4 БЕОГРАД: Реал Мадрид ДЕСЕТИ ПУТ шампион Европе, српски Фенербахче предао круну у Арени (ВИДЕО)

20.05.2018. 20:51
Košarkaši Real Madrida šampioni Evrope
Кошаркаши Реал Мадрида шампиони Европе / Извор: Реутерс

Велика борба у финалу.

Кошаркаши Реал Мадрида су нови шампиони Европе, пошто су у финалу Евролиге у београдској "Штарк Арени" савладали браниоца трофеја Фенербахче резултатом 85:80 (21:17, 17:23, 25:15, 22:25). Шпански великан је стигао до десете титуле европског првака и спречио Жељка Обрадовића да освоји управо 10. трофеј у најпрестижнијем клупском такмичењу на Старом континенту. Поред Обрадовића, без трофеја су остали и репрезентативци Србије Никола Калинић и Марко Гудурић.

Фенербахче је боље започео утакмицу. Турски тим је повео са 5:0, а џокер тренера Жељка Обрадовића на старту утакмице је био Ахмет Дувериоглу који је убацио осам поена без промашаја (4/4 за два поена). Номинални гости су имали пет поена предности (11:6) средином прве деонице у којој се истакао и Никола Калинић (пет поена), али је завршница уводног дела игре припала Реалу. Мадриђани су тројкама Рудија Фернандеза, Серхија Љуља и Ентонија Рендолфа стекли плус четири на првој паузи, 21:17.

"Краљевићи" су наставили са одличном игром и на старту другог квартала, а после поена Тавареса Реал је стекао плус осам, 25:17. Пробудио се тада Николо мели, који је одиграо малу симултанку у овој четвртини. Крилни центар Фенербахчеа је убацио 11 поена (4/5 за два, 1/1 за три), бранилац титуле је стегао одбрану и у последњем минуту првог полувремена резултат је преокренут. После друге тројке Костаса Слукаса Фенер је имао плус два, 40:38.

Реал је започео друго полувреме серијом 7:0 у којој је важну улогу имао Фабијан Козер са пет поена. Шпанци су дуго имали пет поена предности, да би Козер срушио ову границу на два минута до краја треће četvrttine за 59:52.

Захваљујући француском беку (15 поена) Реал је дошао до плус осам крајем трећег квартала, 63:55.

Фенербахче се није предавао, Николо Мели је преузео одговорност и у другом полувремену. Трећом тројком Италијана Фенер се приближио на 66:61 у 32. минуту.

Мадриђани су се одлепили на двоцифрену разлику после неспортске личне грешке Јана Веселог. Лука Дончић је реализовао два слободна бацања, а онда је Џејси Керол у 34. минуту погодио тројку за 71:61. После поена Дончића реал је имао мкасималних плус 11, 74:63 у 36. минуту, али је турски тим серијном 6:0 вратио резултатску неизвесност, 74:69 у 38. минуту.

„Фактор икс“ у екипи Реала био је Валтер Таварес, који је офанзивним скоковима доводио до лудила играче Фенербахчеа. Центар „краљевског клуба“ је са два убачена пенала прекинуо серију браниоца трофеја за 76:69, а са новим поенима само је унео додатну сигурност у редове Мадриђана. Приближио се Фенербахче на 80:75 у последњем минуту, а после тројке МОхамеда Алија (Бобија Диксона) уследила је драма, 81:78 на 22 секунде до краја.

После два промашена слободна бацања Козера, Треј Томпкинс је ухватио лопту у нападу и поентирао за 83:78

Реал Мадрид – Фенербахче 85:80 (21:17,17:23, 25:15, 22:25)

ДВОРАНА: Штарк Арена.

ГЛЕДАЛАЦА: 16.967.

СУДИЈЕ: Ламоника (Италија), Рижик (Украјина), Латишевс (Летонија).

РЕАЛ МАДРИД: Козер 17 (3/3 за три), Рендолф 3, Фернандез 5, Дончић 15 (4ас, 3ск), Рејес 6, Кампацо, Ајон 4, Керол 9, Таварес 8 (3/3 за два, 5ск), Љуљ 5, Томпкинс 10 (5ск), Тејлор 3.

ФЕНЕРБАХЧЕ: Томпсон, Мели 28 (7/10 за два, 4/6 за три, 6ск), Махматоглу, Вонамејкер 14 (5ск, 5ас), Слукас 7 (4ас), Нанели, Гудурић, Весели 3, Калинић 7, Али 7, Дувериоглу 8, Датоме 6.

Све најновије спортске вести можете да прочитате ОВДЕ.