КРАЉ НИКОЛА ПОКОРИО АМЕРИКУ! Радује се Колорадо, радује се Србија - шампиони су Денвер Нагетси

13.06.2023. 05:06
Nikola Jokić
Никола Јокић / Извор: Реутерс

Најбољи кошаркаш света је узео прстен.

Денвер Нагетси предвођени Николом Јокићем су први пут у историји шампиони НБА лиге.

ВЕЛИКИ СИ НИКОЛА! Јокић открио зашто носи бурму на патици и показао колико му породица значи (ВИДЕО)

"СИНЕ, ПРВО БУДИ КОШАРКАШ, ПОСЛЕ ЋЕШ ПОСТАТИ ВЕЛИКИ КОЊАР" Јокићев отац се отворио пред америчким медијима

Тим из Колорада је у петом мечу победио Мајами резултатом 94:89 , укупно 4:1 у серији, а Јокић је овај меч завршио са 28 поена и 16 скокова.

Меч који је дефинитивно био најгори најнезивеснији у серији, а све се решавало у последњих 60 секунди у којима су Кентавијус Колдвел - Поуп и Брус Браун погађали слободна бацања. Ут то, Браун је имао један невероватан скок и поене за 90:89.

Јокића је пратио Портер јуниор са 16 поена, Мареј је убацио 14, Браун 10, а Колдвел-Поуп 14 поена.

Код Хита, Батлер је постигао 21 поен, док је Бем Адебајо постигао 20, уз 12 скокова.

Оба тима нервозно су отворила утакмицу, али након што је Денвер направио серију 10:0 (12:5), утисак је био да ће Нагетси преузети контролу над утакмицом.

Међутим, десило се обрнуто сплетом неколико околности. Прво, Никола Јокић је направио два брза фаула, те је Мелоун морао да га извади из игре. У исти проблем упали су Гордон и Грин, те је у рекет Нагетса морао да ускочи искусни Диандре Џордан.

Мајами је добро искористио проблем у који је ушао Денвер, али не и најбоље, пошто је утисак био да су морали да направе знатно већу предност, што због слабе игре домаћина, што због личних грешака важних играча.

Екипа Мајкла Мелоуна била је у константном заостатку у другој четвртини и ни у једном тренутку није успела да ухвати онај препознатљив ритам. Слабо шта су погађали, али су били добри у скоку, те су тим оружјем остајали у игри.

Денвер је на полувремену губио, али заостатак од седам поена је још био и добар, с обзиром када се све сабере и одузме, 44:51.

Портер и Јокић су одлично отворили и трећу четвртину. Јокић је стигао до 12 поена и 10 скокова врло брзо, Портер до 11 поена и девет скокова, а Денвер је спустио на 51:55.

Када је Мареј погодио тек другу тројку Нагетса за 60:60, "Бол Арена" је буквално proklljučala. Мајами је тражио минут одмора после ког је Портер имао два шута за вођство, али није могао да погоди ни за два ни за три. Гости јесу преко Кејлеба Мартина за 64:60 и Мелоун је минутом одмора морао то да сече. Поготово што је његов тим промашио још једну тројку (2/20 у тим тренуцима).

Вратио је Денвер предност у финишу треће деонице (69:60), Лаури је тројком "пребацио на 71:70 - што је био и коналан резултат пред последњу. А тамо су Јокић и Мареј заиграли свој танго на старату и, уз одличну одбрану, Денвер је дошао до 81:76 на шест минута до краја.

Оно што је "красило" меч у тим тренуцима јесте велики број грешака на обе стране и велико мучење Мајамија у нападу. Ипак, на крају смо видели драму која се, на сву срећу, завршила победом Нагетса.