СРБИЈА ПОБЕДИЛА ГРЧКУ: Јокић и екипа јачи од Јаниса Адетокумпа

25.08.2022. 19:16
Nikola Jokić
Никола Јокић / Извор: МН Press

Орлови и даље у игри за пласман на Светско првенство.

Кошаркашка репрезентација Србије савладала је у драматичном мечу селекцију Грчке 100:94 (31:25, 20:19, 19:19, 17:24, 13:17) у седмом колу треће рунде групе Л и тако остала у игри за пламан на Светско првенство. Србија је водила током читавог меча, али је ипак морала кроз продужетак да се избори за тријумф. Орлови ће у недељу играти против Турске наредни меч квалификација.

ЖЕЉКО У РОДНОМ ГРАДУ: Чачани чекају Партизан у хуманој мисији

ДОБИЛА НА СУДУ ВЛАСТИ ЛОС АНЂЕЛЕСА: Удовици Кобија Брајанта припало 16 милиона долара

ПЕШИЋ ПРЕЛОМИО: Без Бјелице и два кошаркаша Црвене звезде против Грчке

Прва четвртина играла се пркатично без одбрана. У главним улогама били су очекивано Никола Јокић и Јанис Адетокумпо, али је српски ас имао на старту помоћ Маринковића и Мицића па су Орлови стигли до 13:6 у 3. минуут. Грци су се брзо вратили и тројком Папаниколау први пут водили 18:17, али је то брзо анулирао тројком Маринковић. Уследио је период игре кош за кош, али је у завршници четвртине Србија ипак стигла до вођства, а затим тројком Јарамаза уз звук сирене и до предности 31:25 на крају прве четвртине. Боље су Орлови отворили другу деоницу и поенима Гудурића и Јарамаза стигли до 37:28. Уследила је серија Хелена у коју се уклопила и намерна за Јагодића-Куриџу и Грчка је поново повела 42:40. Орлове је задесио велики хендикеп који се три и по минута пре краја деонице повредио и није могао да настави меч. Ипка, то није омело Орлове, уследила је серија Србије захваљујући Лучићу и Јокићу и Орлови су поново имали предност 51:42 у 19. минуту. Грчка је до полувремена постигла још два поена, а Лучић промашио шут уз звук сирене и Србија је водила 51:44.

Хелени су боље кренули у друго полувреме, али их је тројком умирио Јокића за 56:48, а исти играч је у 24. минуту донео Србији прву двоцифрену предност 60:50. Грчка је успела преко ЈАниса да преполови заостатка на 60:55. Уследила је још једна намерна лична грешја за Србију, овај пут је суђена Гудурићу, али Грци нису то искористили и из бацања и додатног напада постигли су само једна поен. Управо је Гудурић погодио потом торјку  за 64:58 у 26. минуту. Последњи минути треће четвртине прошли су у знаку Николе Милутинова који је практично сам доносио поене Србији, а последњи скоро уз звук сирене за вођство Орлова 70:63. Јарамаз је одлично командовао нападом Србије, а последњу четвртину отворио тројком, да би Милутинов погодио само једно бацање. Грци су за пет минута последње четвртине убацили само пет поена, а Лучићева тројка донела је Србији у 35. минуту предност 79:70. Браћа Адетокумпо успела су да приближе Грчку на 79:76 и уследило је драматичан финиш. Јокић са бацања и Јарамаз тројком доносе Србији вођство 84:76. Уследила је серија тројки. Калатес је вратио тројку Јарамаза, Јокић је дао невероватну преко Јаниса, да би Јанис узвратио у наредном нападу на исти начин, али је Србија водила 87:82 75 секунди пре краја. Међутим, Орлови до краја нису успели да поситгну поене пошто је Јокић промашио два бацања, а Лучић  и Јарамаз тројку. На другој страни Калатес је погодио за два, да би Дорси са две тројке донео Грцима продужетак.

У додатних пет минута Србија је била та која је диктирала ритам. Погађали су Калинић и Лучић, узвратио Јанис, да би затим и Јокић погодио два пута и Србија је водила 95:89 три минута пре краја. Уследиле су две изгубљене лопте, али Грци то нису у потпности искористили. Адетокумпо је у тим тренуцима био једина опција Грчке у нападу која је пришла на 95:92. ЈАнис и Дорси су пормашили тројке, Јокић погодио за два, а Лучић промашио јендо бацање, али је одбрана Србије била добра у тим тренуцима и није дозволила поене Грцима. У завршници је Јокић промашио два пенала, али не и Калинић који је седам секунди пре краја потврдио тријумф Орлова.

СРБИЈА - ГРЧКА 100:94 (31:25, 20:19, 19:19, 17:24, 13:17)

ДВОРАНА: Штарк арена.

ГЛЕДАЛАЦА: 18.000

СРБИЈА: Давидовац, Маринковић 9, Калинић 6, Лучић 14, Добрић 1, Ристић, Јокић 29, Јагодић Куриџа, Мицић 9, Гудурић 5, Јарамаз 15, Милутинов 12.

ГРЧКА: Слукас 2, Папаниколау 8, Калатес 5, Ј. Адетокумпо 40, Т. Адетокумпо 12, К. Адетокумпо 6, Аграванис 5, Ларенцакис, Дорси 16, Каселакис, Бохоридис, Луцакис.

45. минут
Јанис Адетокумпо погађа оба бацања, Грчка смањује на 98:94, Пешић тражи тајм-аут. Усплеи су Орлови да се одбране, а Калинић је са оба погођена бацања обезбедио тријумф. Србија је славила са100:94.
44. минут
Јокић поново погађа под кошем, Србија води 97:92.
43. минут
Наставља Јокића да се поиграва са Јанисом, погодио је вероватно под фаулом, али судије ништа не свирају, Србија води 95:89.
42. минут
Србија је везала четири поена, затим је Јанис закуцао, а Јокић погодио у наредном нападу за вођство Србије 93:89.

ПРОДУЖЕТАК

40. минут
Србија није искористила два напада, а Дорси је подогио тројку за изједначење 87:87 11 секунди пре краја. Јарамаз је пробао за три, али је промашио и играће се продужеци.
39. минут
Јокић је постигао сјајну тројку уз звук сирене, али је одмах вратио Танасис Адетокумпо. Србија води 87:82, а затим је Јокић промашио оба бацања.
38. минут
Јарамаз поново постиже тројку и уз Јокићева погођена бацања, Србија води 84:76. Итудис је затражио тајм-аут.
36. минут
Грци успевају да приђу на 79:76 захваљујући браћи Адетокумпо.
35. минут
Лучић у последњим секундама напада погађа тројку за 79:70.
33. минут
Милутинов погађа само једно слободно бацање, Србија води 76:68.
32. минут
Јарамаз погађа тројку, Србија води 75:68, а Итудис тражи тајм-аут.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

30. минут
Милутинов је покупио промашај Калинића и погодио на крјау треће четвртине за вођство Србије 70:63.
29. минут
Танасис Адетокумпо је добио техничку због флопинга, а Милутинов је погодио слободно бацање и Србија води 68:60.
27. минут
Милутинов погађа оба бацања слободна бацања, Србија води 66:60.
26. минут
Гудурић је добио намерну личну грешку, али је Грчка из тог напада добила само један поен и пришла на 61:58, да би Гудурић погодио тројку за 64:58.
25. минут
Грчка је преко Јаниса Адетокумпа и Дорсија пришла на 60:55, али је Лучић прекинуо серију једним погођеним сободним бацањем.
24. минут
Јокић поново погађа и Србија има први пут двоцифрену предност 60:50.
22. минут
Грци боље отварају друго полувреме, али Јокић постиже тројку и Србија води 56:48.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

20. минут
Крај првог полувремена, Лучић је промашио шут за три уз звук сирене, Србија води 51:44.
19. минут
Лучић погађа тројку из ћошка, Србија повећава предност 49:42. После добре одбране Србије, Јокић је у нападу поентирао уз фаул и промашио додатно слободно бацање. Србија води 51:42.
18. минут
Јокић је повукао лопту преко целог терена и поентирао за вођство Србије 46:42 и Итудис поново тражи тајм-аут.
17. минут
Лучић прекида серију Грчке и погађа за 42:42.
16. минут
После намерног фала Јагодић-Куриџе, Грчка је направила серију 10-0 и води 42:40.
14. минут
Погађа Јокић, Србија води 40:32.
12. минут
Србија добро отвара другу четвртину, Јарамаз и Гудурић погађају, Србија води 37:28, а Итудис тражи тајм-аут.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

10. минут
Јарамаз тројком уз звук сирене одводи Србију на први мали одмор са вођством 31:25.
9. минут
Костас Адетокумпо не може да сачува Милутинова који погађа за вођство Србије 26:22, али Аграванис погађа тројку и смањује на 26:25.
8. минут
Јанис Адетокумпо погађа оба слободна бацања и изједначава на 22:22
6. минут
Грчка је успела да дође до вођства преко Папаниколауа 18:17, али је Маринковић узвратио тројком 20:18.