ЗВЕЗДА ЈЕ ШАМПИОН АБА ЛИГЕ! Метла пред 20.000 Гробара, шеста везана победа над Партизаном

19.05.2024. 18:53
Zvezda
Звезда / Извор: МН Press

Кошаркаши Црвене звезде освојили су титулу првака АБА лиге, пошто су у финалној серији победили Партизан са 3:0, а у трећем мечу пред 20.000 Гробара славили са 82:76.

ПАРТИЗАН MOZZART БЕТ - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 76:82 (18:20, 20:22, 14:17, 24:23)

Судије: Урош Николић, Милан Недовић, Јосип Радојковић;

Гледалаца: 19.670;

ПАРТИЗАН: Смит 6, Ледеј 4, Аврамовић 17, Пантер 5, Смаилагић 8, Трифуновић 3, Анђушић 13, Доужер 8, Понитка 8, Камински -, Кабокло 4.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Смарт -, Теодосић 6 (6ас), Томпкинс 5, Давидовац 9 (6ск), Митровић 12 (8ск), Лазић 9, Боломбој 6, Илић, Недовић 8 (4ас), Гиедраитис 12, Гилеспи 4, Јаго 11 (4ас, 3ск).

Боље је Звезда отворила меч, поентирала у готово сваком нападу, што из игре, што са линије пенала. Са друге стране Партизан без креације у нападу, те је гост повео (4:12) после пет минута игре.
Контрола игре била је на страни Звезде, током првих девет минута, као и константна предност, али је домаћин боље привео крају деоницу, те имао -2 на крају исте (18:20).

У другој четвртини Звезда је такође контролисала игру, Партизан је одолевао, а носио га је Алекса Аврамовић, међутим тим Жељка Обрадовића није имао снаге да без дефицита оде на паузу. Управо поенима Аврамовића стигли су црно-бели до 33:33, али тај егал је кратко потрајао, Звезда је са 4 отишла на полувреме (38:42).

Кренули су црно-бели у другом полувремену добро, ушли у ритам, преокренули, а онда је уследила пауза због фаула Давидовца и убацивања предмета на терен од стране Гробара.

Од тог трена уследио је празан ход домаћина, црна серија, а Звезда је почела да погађа и враћа осетну предност на своју страну, те је на паузу пред последњу деоницу отишла са 52:59.

Звезда је имала 10 на старту задње деонице, први пут на мечу је била двоцифрена предност. Ношен је био сада већ стари шампион АБА лиге Данилом Анђушићем, али све је то било недовољно, за веома јалов Партизан у нападу. Није ни Звезда блистала, али је то ипак било довољно за овакав Партизан.

Звезда је привела меч крају, славила у шестом везаном дербију и освојила титулу првака АБА лиге и то метлом (3:0 у серији), седму у историји, колико има и Партизан.

Звезда је шампион!

Неизвесна завршница

Смит има два бацања, Звезда је конфузно одрадила напад, а Хрват је фаулиран. Остало је још 16,4 на сату.

40'

75:78

Аврамовић има два бацања, прецизан. Звезда не даје тројку, Пантер промашује и прави фаул. Боломбој 1/2 са пенала. Тројка Аврамовића.

38'

70:76

35'

68:73

Бацања за Јага, користи их. Анђушић има 2 1. Тројка Теодосића, АНђушић промашује полудистанцу, а онда прави фаул над Давидовцем. а

34'

65:68

Звезда има 10, тројка Трифуновића. Понитка из тешке позиције 60:65. Тројка Гидраитиса 60:68. Доужер после финте 62:68. Три бацања за Анђушића.

32'

55:64

Митровић за два, Понитка за три, а онда и Томпкинс са те раздаљине. Фаул Понитке у нападу. Бацања за Лазића

Крај 3. четвртине 52:59

Ледеј има 2 1. Давидовац поентира 50:56. Анђушић на пеналима - сигуран. Јаго за три, Партизан губи лопту. Нема тројки Теодосића и Анђушића.

28'

48:52

Поново промашује улаз Алекса, Митровић полаже, иде Звезда на 8. Смаилагић поентира, Јаго промашује за три, Доужер има два бацања - погађа. Јаго губи лопту, Ледеј једном руком промашује. Боломбој има два бацања.

26'

44:50

Смириле су се страсти, меч је настављен. Промашаји на обе стране, Митровић поентира за 44:47, а Аврамовић промашује зицер. Поени за Јага, тајм-аут Обрадовића.

Прекид

Нови промашај Теодосића. Уследио је прекид меча, судије већају, на терен је улетело неколико предмета након фаула Давидовца.

23'

44:45

Смит промашује за три, као и Давидовац. Тројка Пантера, а онда низ фаулова и низ лоших реализација на обе стране. Аврамовић доноси вођсво Партизану, прво на мечу 44:42. Не враћа Теодосић, али Лазић да. 44:45.

Полувреме 38:42

18'

33:33

Лука Митровић има 2 1, не користи бацање. Кабокло полаже, рампа Кабокла над Луком, а Аврамовић доноси егал.

17'

29:31

15'

25:29

Анђушић тројка, после две финте над Гилеспијем, а онда овај поенира хорогом 23:26. Сада Данило не погађа за три, Гилеспи сада блиста, ухватио је лопту у нападу. Кабокло краде лопту, Смит поентира 25:26. Тројка Теодосића 25:29, а онда неспоразум Смаилагића и Аврамовића. Губи лопту Звезда, фаул у нападу Гилеспија.

13'

20:24

Смаилагић закуцава, Томпкинс има два бацања, сигуран 20:22. Црно-бели јалови у нападу, без проточности, блокиран Алекса. Гилеспи поправља Томпкинсов промашај 20:24. Ни Смаилагић не поентира.

Крај 1. четвртине 18:20.

9'

13:20

Јаго губи лопту, Ледеј непрецизан, а Гидраитис на другој страни поентира. Смаилагић има два бацања, прецизан 11:16. Гидраитис не погађа за три, поново купе промашај, а онда Литванац погађа за два. Техничка за Смаилагића, Недовић не користи бацање, а на другој страни Анђушић има бацања. 2/2 - 13:18. Звезда губи лопту, Смит не погађа за три, а Гидраитис има два пенала, користи их. Анђушић промашује за три, и Смаилагић, али Смит и Ледеј купе то, но фаул у нападу Анђушића.

7'

9:14

Ледеј после паса Доужера убацује лопту у кош. Фаул Боломбоја у нападу, Понитка тројка 9:12, а онда нови изгубљен напад Звезде. Пантер не погађа тројку, а исто непрецизан и Ледеј. Ни Јаго није прецизан, али Звезда сјајна на офанзивном скоку, купи своје промашаје. Неспортска Камински

5'

4:12

Пантер погађа, а онда и Јаго 4:9. Понитка не погађа за три, ни Недовић, али има Звезда екстра посед. Истекао је напад гостију, Партизан губи лопту. Недовић преко руке Каминског, тројка 4:12.

2'

2:7

Пре почетка меча одржан је минут ћутања због смрти прослављеног кошаркашког тренера Миливоја Каралејића. Меч је отворила ситуацја 2 1 за капитена Звезде Бранка Лазића. Доужер поентира 2:3. Давидовац на другој страни полаже 2:5. Камински не погађа на мис-мечу, Недовић на линији пенала.

Стартне петорке

Партизан: Доужер, Пантер, Понитка, Ледеј, Камински.

Звезда: Јаго, Недовић, Лазић, Давидовац, Боломбој.

Паклена атмосфера

Навијачи Партизана напунили су Арену и овај пут, а тензија је већа него икада до сада када је ова сезона у питању. Гробари скандирају Џејмсу Нанелију, ког неће бити на паркету, а са друге стране звижде противнику на загревању.

Нанели не игра

Тренер Партизана Жељко Обрадовић одлучио је да за трећи меч финала не уврсти у тим најбољег појединца прве утакмице, Џејмса Нанелија због туче са Стефаном Лазаревићем.

Црвено-бели су успели да остваре победе у прве две утакмице пред својим навијачима, те су тако стигли на корак до титуле.

Партизан ће пред својим навијачима покушати да дође до победе, и не преда шампионску титулу коју је освојио прошле сезоне.

Код првака Јадрана сви су спремни за игру, једино се чека статус Џејмса Нанелија, због данашње туче, која је све остало у вези финалне серије бацила у сенку.

На другој страни, Звезда ће бити без Николе Топића, и Стефана Лазарвића, који је данас добио повреде током туче.

Сукоб је ескалирао до максимума, очекује се паклена атмосфера пред Гробарима у арени.