ЧЕСТИТКЕ

Иако је освојио МЕДАЉУ нема право на НАЦИОНАЛНУ ПЕНЗИЈУ - Ево због чега ће Вељко Ражнатовић бити ускраћен за месечна примања

29.04.2024. 12:17
Veljko Ražnatović
Вељко Ражнатовић / Извор: АТА Images/F.S.

Он је у дресу Србије изборио бронзану медаљу, а ево како ће држава вредновати његове заслуге након овог првенства.

Вејко Ражнатовић освојио је треће место и бронзану медаљу на Европском првенству у боксу. Уз медаљу он је добио и позамашну суму новца у износу од 5.000 долара.

Ипак, у први мах се чинило да је Вељко за себе зарадио и још један значајан бенефит - националну пензију, која би у овом тренутку износила једну просечну зараду у Србији из децембра 2023. године, односно 130.405 динара бруто, илити, 95.093 динара нето, то неће бити случај.

Наиме, право на националну пензију добијају спортисти који су освојили медаље на континенталним такмичењима у дисцплинама које су олимпијски спорт, а иако је бокс на Олимпијским играма, категорија у којој се борио Вељко Ражнатовић - није.

Који су услови за националну пензију за спортисте?

Уредба о националним спортским признањима и новчаним награда ступила је на снагу још 2016. године и њом су уређени услови, начин исплате као и износ националних спортских пензија и награда.

Као главни услов у Уредби је истакнуто освајање златне, сребрне или бронзане медаље на Олимпијским играма, Параолимпијским играма, Шаховској олимпијади, светским и европским првенствима у олимпијским и параолимпијским спортским дисциплинама и светски рекорд у олимпијским и параолимпијским спортским дисциплинама, као и учешће у финалу ДЕЈВИС купа или ФЕД купа Међународне тениске федерације.

Извор: Телеграф