ON JE MLADA NADA NAŠEG PLIVANJA: Nikola je osvojio čak 6 zlatnih medalja

27.12.2016. 14:22
Miloš Đakonov-Žica
Miloš Đakonov-Žica / Izvor: Foto: Facebook/Miloš Đakonov-Žica

Opština Vrbas se ponosi svojim sportistima.

Nikola Ratkov, učenik trećeg razreda "Tehničke škole" i mladi sportista koji se bavi plivanjem i trenira u PK Vrbas osvojio 6 zlatnih medalja na državnom prvenstvu ove godine. Na Otvorenom prvenstvu Srbije za juniore i seniore predstavljao je svoj klub "Vrbas" i osvojio je prvo mesto u disciplini 1.500 m kraul u seniorskoj i juniorskoj kategoriji, i prvo mesto u disciplini 400 m kraul u juniorskoj i drugo mesto u seniorskoj kategoriji. Takođe, je proglašen za najboljeg juniora u Srbiji.

Veliki uspeh Nikola je ostvario na Evropskom juniorskom prvenstvu u Mađarskoj koje je održano od 6. do 10. jula nastupajući za reprezentaciju Srbije. U disciplini 1500 metara kraul plivao je fantastično i isplivao je B olimpijsku normu i zauzeo je odlično 11. mesto, a u disciplini 800 m kraul zauzeo je 12. mesto. Malo je nedostajalo da obori državne rekorde u obe discipline.

Kako si počeo da se baviš plivanjem i zašto? Šta su ti inspiracija i motivacija?

Plivanjem se bavim prvenstveno zato što volim da plivam, jer je to sport kojim se ne možeš baviti ako ga baš, baš ne voliš. Sve je krenulo bez neke preterane ambicije, počeo sam čisto da naučim da plivam, ali sam vrlo brzo savladao sve što sam morao i našao se u takmičarskoj grupi dece. Svoju prvu medalju sam osvojio posle samo 8 meseci treniranja. I tako je sve počelo.

Mene svaki trening inspiriše, pogotovo kad imam toliko jak trening da jedva izađem iz bazena, a svako popravljeno vreme i isplivana norma za neko veliko takmičenje je moja motivacija za još jači i bolji rad.

Koliko često treniraš?

Treniram svaki dan sem nedelje. To je 10 treninga nedeljno i oko 8.0000 metara. Treninzi su mi uglavnom intenzivni, mada imam i oporavljajuće treninge koji su lakši da bih se oporavio.

Kako izgleda jedan tvoj trening? Da li je naporno?

Svaki trening se razlikuje. Uglavnom su jakog intenziteta, a imam i one lakše koji mi služe da se oporavim. Moj stil plivanja je kraul. Plivam duze discipline: 400, 800 i 1.500 m. Treniram dva puta dnevno od 7h-9.30h i od 14.30h-17h, što znači da ustajem u 6sati, a ležem najkasnije u 22sata. Pošto sam sada 3 godina srednje škole i pošto treniram jako puno, često putujem i imam minimalno troje priprema obaveznih koje moram da odradim u trajanju od 3 nedelje do mesec, mesec i po dana morao sam školu da upišem vandredno inače ne bi uspeo sve da postignem.

Ko ti je najveća podrška?

Najveća podrška je moja porodica. Oni su uvek uz mene od prvog dana. Nijedan uspeh ne dolazi sam od sebe, tako ni moj. Na tome mogu da se zahvalim svojoj porodici i naravno isto tako važnoj osobi, a to je moj trener koji mi je sve - i najbolji prijatelj i savetnik, a nekad i lekar, a nekad i mama i tata.

Reci mi nešto o sportskim uspesima iz 2016. godine i šta ti uspesi znače tebi?

Osvojio sam drugo mesto na Balkanijadi (prvenstvo Balkana), učestvovao na Evropskom juniorskom prvenstvu, višestruki sam prvak Srbije, osvojio sam nagrade za najuspešnijeg takmičara juniorske kategorije. Nagrade su nešto divno i one me podsećaju zašto sam se trudio, trenirao i daju mi snage i volje da i u buduće radim još bolje i jače.

Osvojio si prestižne nagrade, šta je tvoj naredni cilj koji si zacrtao sebi?

Ciljevi su mi odlazak na Evropska i Svetska prvenstva, Olimpijske igre, i što bolji plasman na tim prvenstvima.

Za kraj, imaš li neku poruku za mlade ljude koji žele da se bave sportom poput tebe?

Poruka bi glasila.. .Ako radite nešto što volite, radite to do kraja. Trudite se, jer svaki trud se isplati. Nemojte odustajati kada vam je teško, jel samo tako postajete jači i bolji kao sportisti i kao mladi ljudi..