ABA LIGA: Zvezda od očaja do sjaja

03.10.2014. 19:22 20:52
Luka Mitrović u meču sa Levskim u ABA ligi
Luka Mitrović u meču sa Levskim u ABA ligi / Izvor: Foto: abaliga.com

Crveno-beli su se u premijernom nastupu u novoj sezoni ABA lige dugo mučili, kao da im je breme favorita vezalo ruke. Ipak, posle dve furiozne serije krajem treće i početkom poslednje četvrtine Zvezda je stigla do ubedljivog trijumfa protiv debitanta u ligi (85:55).

Košarkarkaši Crvene zvezde savladali su kao domaćini Levski iz Sofije rezultatom 85:55 (17:17, 25:18, 23:12, 20:8) u prvom meču nove sezone ABA lige.

Puleni Dejana Radonjića stigli su do prvog trijumfa u novoj sezoni sa ubedljivih 30 poena razlike. Ipak, tok utakmice nije nagoveštavao takav rasplet, pošto su se domaći košarkaši dugo mučili protiv debitanta u regionalnom takmičenju. Imao je bugarski tim aktivan rezultat sve do sredine trećeg perioda kada su crveno-beli konačno "opustili" ruke i počeli da pogađaju iz svih pozicija, dok su odličnom igrom u odbrani, pre svih Jake Blažiča, sveli goste na samo dvadeset poena u drugom poluvremenu.

Predvođeni novim kapitenom Lukom Mitrovićem koji je zabeležio 18 poena i šest skokova na ovom susretu, crveno-beli su zabeležili ubedljiv trijumf i pokazali da će ozbiljno konkurisati za titulu koju još uvek nisu osvojili. Odličnu podršku imao je u Bobanu Marjanoviću koji je zabeležio 14 koševa, odnosno, Nemanji Dangubiću sa 11. U gostujućem timu jedini dvocifren bio je Aleks Simeonov sa 10 koševa.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams, Rebić, Čvorović, Dangubić, Mitrović, Lazić, Blažić, Kalinić, Marjanović, Tejić, Dženkins, Jović, Cirbes.

LEVSKI: Hit, Karanfilov, Angelov, Simeonov, Povlin Ivanov, Pavel Ivanov, Pupović, Vrbanov, Zaharijev, Dimitrov, Juroski, Gajdžožijev.

TOK MEČA:

4. četvrtina 20:8 (85:55)

U poslednja dva minuta meča crveno-beli su odigrali i za navijače, viđeno je nekoliko atraktivnih akcija koje su "zapalile" publiku željnu košarke za konačnih 85:55.

Nisu se gosti iz Sofije oporavili od Zvezdinog naleta, pa je prednost u 34. minutu, posle poena Mitrovića i Cirbesa narasla na 27 poena (76:49). Levski je uspeo da poentira dva putta u nizu, da bi zakucavanjima Mitrovića i Dangubića Zvezda stigla na "plus 29" dva minuta pre kraja - 82:53.

3. četvrtina 23:12 (65:47)

Održavao je kakav-takav priključak bugarski tim na startu trećeg perioda, da bi posle trojke Karamfilova poslednji put imao aktivan rezultat (44:43). Ipak, usledila je furiozna serija Zvezde 14:4 u završnici trećeg perioda, domaći košarkaši su se konačno razigrali, Cirbes je vezao šest poena, dok je Jaka Blažič bio odličan u odbrani, pa su crveno-beli na poslednji odmor otišli sa čak 18 poena "viška" - 65:47.

2. četvrtina 42:35 (25:18)

Vicešampion Srbije ipak je poluvreme rešio u svoju korist. Razigrao se Boban Marjanović koji je ubeležio 14 poena i tako postao najeefikasniji igrač u prvom poluvremenu. Luka Mitrović dao je dva koša manje. Zvezda je išpak dobila drugu četvrtinu sa 25:18 i tako najavila bolju igru u drugom poluvremenu.

Zvezda je najzad pred sam kraj druge ščetvrtine povela sa sedam poena razlike, pa je bugarski trener tražio tajm-aut. Luka Mitrović borio se kao lav, baš kapitenski i uspeo je da jednu"ničiju" loptu ispod koša ubaci u mrežicu.

Tri minuta i 40 sekundi pre kraja druge četvrtine Zvezda je imala tri poena prednosti, što je daleko od željenog i očekivanog vođstva u ovom meču.

Ni druga četvrtina nije počela dominacijom crveno-belih. Posle početnog vođstva našeg tima, Bugari su veoma brzo stigli do 25:28, ali je Luka Mitrović smanjio na 27:28.

1. četvrtina - 17:17

Prvi napad imala je Crvena zvezda, ali ga nije iskoristila. Bugari su sjano počeli meč i iznenadili domaćina, koji se nije snašao na startu, pa je novajlija u ligi poveo sa 11:4. Trener Radonjić morao je da reaguje i zatražio je tajm-aut. Trojkom Dženkinsa Zvezda je smanjila na 11:13, ali su Bugari brzo stigli do 11:15.

Oko 4.000 gledalaca u Pioniru bodrilo je svoje ljubimce, istovremeno nervirajući se što meč ne teče kako su oni očekivali.

Zvezda je 37 sekundi pre kraja prve četvrtine stigla do izjednačenja 15:15. Stefan Jović doneo je crveno-belima izjednačanje u poslednjem sekundu prve četvrtine.  Zvezda se mnogo mučila i nikako nije opravdala ulogu favorita.