АБА ЛИГА: Звезда од очаја до сјаја

03.10.2014. 19:22 20:52
Luka Mitrović u meču sa Levskim u ABA ligi
Лука Митровић у мечу са Левским у АБА лиги / Извор: Фото: abaliga.com

Црвено-бели су се у премијерном наступу у новој сезони АБА лиге дуго мучили, као да им је бреме фаворита везало руке. Ипак, после две фуриозне серије крајем треће и почетком последње четвртине Звезда је стигла до убедљивог тријумфа против дебитанта у лиги (85:55).

Кошаркаркаши Црвене звезде савладали су као домаћини Левски из Софије резултатом 85:55 (17:17, 25:18, 23:12, 20:8) у првом мечу нове сезоне АБА лиге.

Пулени Дејана Радоњића стигли су до првог тријумфа у новој сезони са убедљивих 30 поена разлике. Ипак, ток утакмице није наговештавао такав расплет, пошто су се домаћи кошаркаши дуго мучили против дебитанта у регионалном такмичењу. Имао је бугарски тим активан резултат све до средине трећег периода када су црвено-бели коначно "опустили" руке и почели да погађају из свих позиција, док су одличном игром у одбрани, пре свих Јаке Блажича, свели госте на само двадесет поена у другом полувремену.

Предвођени новим капитеном Луком Митровићем који је забележио 18 поена и шест скокова на овом сусрету, црвено-бели су забележили убедљив тријумф и показали да ће озбиљно конкурисати за титулу коју још увек нису освојили. Одличну подршку имао је у Бобану Марјановићу који је забележио 14 кошева, односно, Немањи Дангубићу са 11. У гостујућем тиму једини двоцифрен био је Алекс Симеонов са 10 кошева.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилијамс, Ребић, Чворовић, Дангубић, Митровић, Лазић, Блажић, Калинић, Марјановић, Тејић, Џенкинс, Јовић, Цирбес.

ЛЕВСКИ: Хит, Каранфилов, Ангелов, Симеонов, Повлин Иванов, Павел Иванов, Пуповић, Врбанов, Захаријев, Димитров, Јуроски, Гајџожијев.

ТОК МЕЧА:

4. четвртина 20:8 (85:55)

У последња два минута меча црвено-бели су одиграли и за навијаче, виђено је неколико атрактивних акција које су "запалиле" публику жељну кошарке за коначних 85:55.

Нису се гости из Софије опоравили од Звездиног налета, па је предност у 34. минуту, после поена Митровића и Цирбеса нарасла на 27 поена (76:49). Левски је успео да поентира два putta у низу, да би закуцавањима Митровића и Дангубића Звезда стигла на "плус 29" два минута пре краја - 82:53.

3. четвртина 23:12 (65:47)

Одржавао је какав-такав прикључак бугарски тим на старту трећег периода, да би после тројке Карамфилова последњи пут имао активан резултат (44:43). Ипак, уследила је фуриозна серија Звезде 14:4 у завршници трећег периода, домаћи кошаркаши су се коначно разиграли, Цирбес је везао шест поена, док је Јака Блажич био одличан у одбрани, па су црвено-бели на последњи одмор отишли са чак 18 поена "вишка" - 65:47.

2. четвртина 42:35 (25:18)

Вицешампион Србије ипак је полувреме решио у своју корист. Разиграо се Бобан Марјановић који је убележио 14 поена и тако постао најеефикаснији играч у првом полувремену. Лука Митровић дао је два коша мање. Звезда је ишпак добила другу четвртину са 25:18 и тако најавила бољу игру у другом полувремену.

Звезда је најзад пред сам крај друге шчетвртине повела са седам поена разлике, па је бугарски тренер тражио тајм-аут. Лука Митровић борио се као лав, баш капитенски и успео је да једну"ничију" лопту испод коша убаци у мрежицу.

Три минута и 40 секунди пре краја друге четвртине Звезда је имала три поена предности, што је далеко од жељеног и очекиваног вођства у овом мечу.

Ни друга четвртина није почела доминацијом црвено-белих. После почетног вођства нашег тима, Бугари су веома брзо стигли до 25:28, али је Лука Митровић смањио на 27:28.

1. четвртина - 17:17

Први напад имала је Црвена звезда, али га није искористила. Бугари су сјано почели меч и изненадили домаћина, који се није снашао на старту, па је новајлија у лиги повео са 11:4. Тренер Радоњић морао је да реагује и затражио је тајм-аут. Тројком Џенкинса Звезда је смањила на 11:13, али су Бугари брзо стигли до 11:15.

Око 4.000 гледалаца у Пиониру бодрило је своје љубимце, истовремено нервирајући се што меч не тече како су они очекивали.

Звезда је 37 секунди пре краја прве четвртине стигла до изједначења 15:15. Стефан Јовић донео је црвено-белима изједначање у последњем секунду прве четвртине.  Звезда се много мучила и никако није оправдала улогу фаворита.