SP: Uzalud đavolje odbrane Hauarda, Belgija je u četvrtfinalu!

N. R.
Fudbaleri Belgije
Fudbaleri Belgije / Izvor: Tanjug

Pobednik duela u Salvadoru igraće u četvrtfinalu protiv Argentine.

Belgija je poslednji učesnik četvrtfinala Svetskog prvenstva. Potpuno zasluženo, jer su „crveni đavoli“ tokom dva časa borbe u Salvadoru, osim u drugom produžetku,  igrali „viktorije“ pred golom svemoćnog čuvara mreže SAD Tima Haurda. Golman „jenkija“ obezbedio je svojoj reprezentaciji da ostane u igri posle regularnog dela, ali su Evropljani već u prvom „ekstra tajmu“ učinili ono što su morali tokom 90 minuta poslednje utakmice osmine finala, 2:1 (0:0, 0:0).

Fantastična utakmica odigrana je u Salvadoru. Belgijanci su demonstrirali napadački fudbal, ali nisu imali šifru za Hauardov sef. Velike prilike promašivali su Oriđi, Miraljas, Kompani, Azar, Vertongen, De Brujne, Felaini, Vicel! Praktično, kompletan tim „crvenih đavola“ nije uspevao da kruniše odličnu partiju. Haurd je obezbedio produžetke, a da je Vondolovski bio koncentrisaniji u nadoknadi vremena, Amerikanci bi otišli na mala vrata u četvrtfinale.

Romelu Lukaku proslavlja gol protiv SAD
Romelu Lukaku proslavlja gol protiv SAD / Izvor: Tanjug

Pravda je, međutim, zadovoljena. Čm je počeo produžetak, kao da je prestala kletva za napadače Belgije. U igru je ušao Romel Lukaku, poveo akciju, a De Brujne konačno smestio loptu u mrežu u 93. minutu. Džoker Lukaku je duplirao vođstvo, a onda je Grin na startu drugog nastavka, u prvom kontaktu sa loptom, produžio dramu, 2:1.

Pokušali su izabranici Jirgena Klinsmana da obezbede penale, ali je Dempsi propustio zicer i omogućio Belgijancima veliko slavlje.

Dešavanja sa utakmice u Salvadoru mogli ste da pratite uživo u tekstualnom prenosu na sajtu srbijadanas.com.

Belgija – SAD 2:1
Stadion: Itaipava Arena Fonte Nova u Salvadoru.

Gledalaca: 51.227.

Sudija:
Đamel Haimudi.

Strelci: De Brujne u 93, Lukaku u 105. za Belgiju - Grin u 107. za SAD.
BELGIJA: Kurtoa, Kompani, Van Bujten, Vertongen, Aldervirld, Felaini,Vicel, Azar, (od 111. Čadli) De Brujne, Mertens (od 60. Miraljas), Oriđi (od 91. Lukaku).
SAD: Hauard, Bizli, Džonson (od 32. Jedlin), Kameron, Besler, Gonzales, Džons, Bredli, Zusi (od 72. Vondolovski), Bedoja (od 105. Grin), Dempsi.

120. minut - Belgija je uspela da održi prednost. KRAJ.

114. minut- Totalni fudbal u Salvadoru! Amerikanci su izveli pefektnu akciju posle slobodnog udarca, ali Dempsi nije uspeo da golom završi majstorsku kombinaciju. Kapitenu SAD malo je pobegla lopta, a Kurtoa ga je sprečio da izjednači padom u noge. Još nije gotovo...

109. minut - Šansa za 2:2, ali je lukav pokušaj Džonsa završio pored gola.

107. minut - GOOOL, Grin, 2:1! Samo što je ušao u igru Džulijan Grin je smanjio vođstvo Belgije. Odlično je rezervista reagovao na dubinsku loptu i vešto matirao Kurtou.

105. minut - GOOOL, Romel Lukaku, 2:0! Školski kontranapad, Azar-De Brujne-Lukaku i snažni napadač duplira prednost "crvenih đavola". Kraj prvog produžetka.

100. minut - Lukaku kao da želi da pokaže da je morao da bude u startnih 11 i da bi "crveni đavoli" slavili u regularnom delu da mu je selektor Mark Vilmots ukazao poverenje.

Napadač Belgije Kevin de Brujne
Napadač Belgije Kevin de Brujne / Izvor: Tanjug

93. minut - GOOOOOL, Kevin de Brujne, 1:0 za Belgiju! Konačno je savladan Tim Hauard. De Brujne se najbolje snašao u kaznenom prostoru, obišao dvojicu defanzivaca SAD i iskosa sa desne strane poslao dijagonalu po zemlji. Ovo svemoćni čuvar mreže nije mogao da zaustavi. U akciji kod gola učestvovao je Romelu Lukaku koji je dodatnih 30 minuta zamenio tragičara Oriđija.

90+3 minut - Kakva šansa za SAD! Mogli su izabranici Jirgena Klinsmana da kazne sve promašaje Belgijanaca, ali je Vondolovski početnički reagovao sa pet metara. Džons je glabvom spustio loptu ka rezervisti, kojem je lopta prešla preko noge i "jenkiji" su propustili šansu da slave. Pravda je, međutim, zadovoljena. PRODUŽETAK!

napadač Belgije Divok Oriđi
napadač Belgije Divok Oriđi / Izvor: Tanjug

90. minut - Kompani se priključio napadu, ali uzalud. Tu je Hauard!

88. minut - Azar - spoljni deo mreže. "Crveni đavoli" nikako da pronađu put do mreže i pored odlične partije. Belgijanci su 28 puta šutirali ka golu Amerikanaca, 10 puta su pogodili okvir gola, ali uzalud.

78. minut - Ništa novo, Hauard brani plasirani udarac Azara. Nezaboravno veče za američkog čuvara mreže.

76. minut - Neverovatno! Nova odbrana Hauarda. Najbolju šansu na meču propustio je rezervista Miraljas. Izašao je sam pred čuvara mreže SAD, ali je iskusni golman izbacio loptu u korner. Prethodno je Oriđi majstorski asistirao Miraljasu.

71. minut - Hauard je nesavladiv. dobio je novi duel sa Oriđijem.

Golman SAD Tim Hauard
Golman SAD Tim Hauard / Izvor: Tanjug

69. minut - Opsada gola Hauarda se nastavlja. Vicel je šutirao sa oko 20 metara, za malo pored desne stative. Belgija nikako da materijalizuje inicijativu.

59. minut - Opet je Oriđi u glavnoj ulozi. Asistirao je Martensu koji je šutirao pored gola. Martens je promašio i odmah napušta igru. Na terenu je Kevin Miraljes.

56. minut - Oriđi je ponovo u akciji, ovoga puta prečka! Napadač Belgije šutirao je glavom posle centaršuta  i pogodio okvir gola. Belgija pritiska rivala, šutirao je i Vertogen. Preko gola...

54. minut - Vertongen je probio po levom boku, a Oriđi je promašio loptu na pet metara od gola Hauarda iz idealne pozicije. Kakav promašaj!

52. minut - Pokušao je vezista Belgije Felaini iz velike daljine, ali je lopta otišla daleko preko gola.

Fudbaleri SAD na meču sa Belgijom
Fudbaleri SAD na meču sa Belgijom / Izvor: Tanjug

42. minut - Javna opomena za Kompanija. Kapiten "crvenih đavola" preoštro je faulirao Dempsija.

32. minut - Fabijan Džonson morao je da napusti igru zbog povrede. Na terenu je Diandre Jedlin.

23. minut - Velika šansa za Belgiju. Vertongen je povukao kontranapad, dodao do De Brujnea koji je sa 16 metara loše šutirao. Lopta je završila pored gola.

21. minut - Prvi opasan pokušaj Amerikanaca. Kurtoa je lako ukrotio Dempsijev udarac sa 16 metara.

18. minut - Žuti karton za Kamerona zbog oštrog starta nad Martensom.

16. minut - Jedan navijač utrčao je na teren, obezbeđenje ga je izbacilo tek posle 20-ak sekundi.

1. minut - Odličan početak Belgije. Oriđi je šutirao iskosa sa desne strane, a Hauard je nogom izbacio loptu u korner.